نگاهی به مسابقات فوتبال لیگ قدس (دهه 60) و کارنامه لرستان

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مسابقات باشگاهی لیگ تخت جمشید جای خود را به مسابقات قهرمانی کشور داد که در آن تیم‌های استان‌ها با هم رقابت می‌کردند.

مسابقات قهرمانی کشور از 31 شهریور 1358 با شرکت 21 تیم در سراسر کشور در 4 گروه در تهران آغاز شد. در پایان تیم تهران با غلبه بر اصفهان قهرمان کشور شد و در بازی رده‌بندی نیز لرستان با 3 بر یک آذربایجان شرقی را در پایان وقت‌های اضافی شکست داد و سوم شد.

در جدول گل‌زنان حسین فرکی، ولی حاتمی، عباس ریسوند و محمود (بهمن) ضیایی از لرستان اول تا چهارم شدند. (منبع کتاب: تاریخ فوتبال لرستان، محمدرضا جایدری: 1384، ناشر: اداره کل تربیت‌بدنی لرستان، صفحات 69-70)


پس از آغاز جنگ تحمیلی در سال 1359، مسابقات 2 سال برگزار نشد و از سال 1361 برگزاری آن به صورت استانی دوباره از سر گرفته شد.

مردادماه 1361 مسابقات در 4 گروه 6 تیمی به صورت منطقه‌ای برگزار شد که تیم لرستان در گروه سوم که به میزبانی اصفهان برگزار می‌شد، نتایج درخشانی کسب کرد.

در شرایطی که لرستان مقابل اصفهان میزبان با گل‌های دقایق 9 و 30 بهمن ضیایی و حسن رستمی پیش بود، در نیمه دوم اصفهان به زحمت و با گل‌های دقایق 58 منصور ابراهیم‌زاده و 68 مرتضی صلابتی که از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید، بازی را به تساوی کشاند و از شکست گریخت تا نتیجه در پایان 2-2 شود.

 اصفهان از این منطقه به عنوان تیم اول صعود کرد و در نهایت قهرمان کشور شد و لرستان بدون شکست در مرحله مقدماتی حذف گردید. (منبع: تاریخ فوتبال لرستان، محمدرضا جایدری: 1384، ناشر: اداره کل تربیت‌بدنی لرستان، صفحه 77)


مردادماه 1362 نیز مسابقات در 4 گروه 6 تیمی برگزار شد. لرستان باز هم در گروه سوم که به میزبانی اصفهان برگزار می‌شد قرار گرفت اما به دلیل تغییر و تحولات صورت گرفته در هیات فوتبال استان و جدا شدن بسیاری از بازیکنان اصلی، تیم لرستان که تنها 10 روز قبل مسابقات آماده شرکت در مسابقات شد، نتایج خوبی کسب نکرد. اصفهان باز هم از این گروه صعود کرد و دوباره قهرمان کشور شد. (همان منبع، ص 81)


سال 1363 قرار شد که مسابقات در همان 4 گروه 5 و 6 تیمی مانند سال‌های قبل برگزار شود و مقدماتی انتخابی لیگ قدس در سال بعد باشد.

مسابقات گروه سوم این‌بار به میزبانی خرم‌آباد در ورزشگاه تختی این شهر برگزار شد و از این گروه 5 تیمی، خوزستان، لرستان و اصفهان به ترتیب اول تا سوم شده و جواز حضور در لیگ دسته اول لیگ قدس برای سال بعد را کسب کردند و ایلام و چهارمحال و بختیاری نیز چهارم و پنجم شده و راهی لیگ دسته دوم قدس شدند. کهگیلویه و بویراحمد نیز از حضور در مسابقات انصراف داد. (همان، صفحه 86)


سال 1364 اولین دوره لیگ قدس با شرکت 14 تیم در 2 گروه 7 تیمی از 26 شهریور 1364 آغاز شد. در پایان مسابقات گروه اول تیم‌های تهران‌ب، خوزستان، فارس، بوشهر، لرستان، کرمانشاه و کرمان به ترتیب اول تا هفتم شدند.

در این دوره و پس از برگزاری بازی‌های نهایی، تیم‌های تهران‌ الف، تهران ‌ب، مازندارن و خوزستان اول تا چهارم شدند و حمید علی‌دوستی از تهران‌ب نیز آقای گل مسابقات شد. (همان منبع، ص 90)


سال 1365 مسابقات از 6 تیرماه با شرکت 14 تیم در 2 گروه آغاز شد. لرستان در این مسابقات در گروه خود درخشان ظاهر شد و پس از تیم‌های تهران‌الف و خوزستان در رده سوم و بالاتر از تیم‌های گیلان، یزد، فارس و بوشهر قرار گرفت اما به دلیل حضور هم‌زمان تیم خیبر خرم‌آباد در جام حذفی که تا فینال پیش رفت و نایب قهرمان کشور شد و چون استخوان‌بندی تیم لرستان را بازیکنان خیبر تشکیل می‌دادند، این تیم در لیگ قدس دچار افت شد و نتوانست از گروهش صعود کند.

در پایان تیم‌های اصفهان، آذربايجان شرقي، تهران ‌الف، خوزستان در سال 1365 اول تا چهارم شدند و کریم باوی از تهران ‌الف نیز آقای گل مسابقات شد. (همان، ص 98)


مسابقات لیگ قدس در سال 1366 از اول مرداد تا 24 مهرماه به طول انجامید و تیم لرستان نسبت به سال قبل در گروه خود اندکی افت داشت. در این گروه تیم‌های تهران ‌الف، گیلان، خوزستان، لرستان، فارس، یزد و ایلام به ترتیب اول تا هفتم شدند.

در پایان نیز اصفهان قهرمان لیگ قدس شد و تیم‌های مازندارن، تهران ‌الف و گيلان به ترتیب دوم تا چهارم شدند و عنوان آقای گلی نیز به طور مشترک به صمد مرفاوی از تهران و حمیدرضا منصوری از گیلان رسید. (همان، صفحه 105)


آخرین دوره مسابقات لیگ قدس از 11 شهریور تا 13 آبان 1367 برگزار شد. در این دوره تعداد تیم‌ها از 14 به 12 در لیگ دسته اول کاهش یافت و مسابقات فشرده‌تر شد.

لرستان نیز نتایج خوبی کسب نکرد و بدون برد، پس از تیم‌های تهران‌الف، خوزستان، بوشهر، مازندارن و فارس در رده‌ی ششم و آخر گروهش ایستاد و چون از سال 1368 مسابقات قهرمانی کشور به صورت باشگاهی برگزار شد، لرستان حضور در لیگ دسته دوم لیگ قدس را تجربه نکرد!

در پایان رقابت‌های سال 1367، تیم‌های تهران ‌الف، گیلان، خوزستان و تهران‌ ب به ترتیب اول تا چهارم شدند و حمیدرضا منصوری از گیلان نیز آقای گل مسابقات شد. (منبع: تاریخ فوتبال لرستان، محمدرضا جایدری: 1384، ناشر: اداره کل تربیت‌بدنی لرستان، صص 108-109)

پژوهش: رضا جایدری/ خرم‌آبادنگاهی به کارنامه فوتبال لرستان در لیگ قدس (دهه 60)

تیم لرستان قبل از بازی با تهران الف در ورزشگاه شهید شیرودی (امجدیه) در لیگ قدس سال 1366 که در پایان 2-1 به نفع تهران خاتمه یافت

ایستاده از راست: حسین خراطی (بروجرد)، فضل‌الله حیدری (خرم‌آباد)، هدایت علایی (خرم‌آباد)، حسن حسین‌بیگی (خرم‌آباد)، موسی کُرکی (خرم‌آباد)، احمد جاودانه (خرم‌آباد)

نشسته از راست: حسن رستمی (خرم‌آباد)، رضا محمدی‌اصل (خرم‌آباد)، حمید فاضل (بروجرد)، غلام‌رضا بیرانوند (خرم‌آباد) و ایرج باباعباسی (خرم‌آباد)

/ 0 نظر / 1087 بازدید