حواشی بازی پلی‌آف

پرواز گهر دورود به لیگ برتر از باند ذوالفقار بروجرد


رضا جایدری: تیم‌ فوتبال گهر زاگرس دورود لرستان پس از تساوی بدون گل در بازی برگشت پلی‌آف لیگ برتر، جواز حضور در دوازدهمین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران (فصل 92-1391)  را کسب کرد.
گهر با وجود تساوی بدون گل در این بازی، به خاطر تساوی یک بر یک در مسابقه رفت، با توجه به قانون گل زده در خانه حریف، موفق به کسب عنوان سوم لیگ دسته اول فوتبال ایران در فصل 91-1390 شد و پس از تیم‌های پیکان تهران و آلومینیوم المهدی هرمزگان به لیگ برتر فوتبال ایران صعود کرد.


دیدار برگشت مرحله پلی‌آف مسابقات فوتبال لیگ دسته اول باشگاه‌های کشور عصر چهارشنبه 20 اردی‌بهشت 1391 در زمین ذوالفقار شهرداری بروجرد با حضور بیش از 8 هزار لرستانی مشتاق از ساعت 16 آغاز شد و پس از 90 دقیقه با تساوی بدون گل خاتمه پذیرفت.

با این نتیجه، تیم گهر زاگرس دورود اولین تیم از استان لرستان است که ظرف 11 سال اخیر به مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران راه می‌یابد.
این مسابقه به قضاوت علی‌رضا فغانی با کمک حسن کامرانی‌فر و بابک داوری برگزار شد و تورج حق‌وردی نیز به عنوان داور چهارم در امر قضاوت این دیدار حضور داشت.


رضا کاردوست، علی قربانی، محمد عصارحسنی، علی واقف و ایمان نعمت‌پور از تیم گهر و صادق گشنی، حسین خسروی و عبدالکریم کولی‌بالی از ایرانجوان با کارت زرد داور مواجه شدند.
 دو تیم ایرانجوان بوشهر و گهر زاگرس لرستان در بازی رفت به تساوی یک بر یک رسیده بودند. مهدی چاکوتا‌زاده در دقیقه 45 از روی نقطه پنالتی برای ایرانجوان و محمد غلامین دقیقه 52 برای گهر گل‌زنی کردند.


اسامی تیم گهر لرستان: پیمان شاملو، رضا جلالى(کاپیتان)، ایمان نعمت‌پور، منصور توحیدیان(محمد عصارحسنی 74)، رضا کاردوست، صادق کرمى، محمد غلامین(على قربانى 51)، محمد قاسمى‌نژاد(مجید خمیسى 89)، جواد مولایى، على واقف و حسین بابایى، سرمربى: داود مهابادی، ذخیره‌ها: سیدرسول حسینی، رضا عافیت‌طلب، سعید سلمان‌نوری، احسان خطایی
اسامی تیم ایرانجوان بوشهر: فابیو کاروالیو، دیگو ماکسیمو، محمد کوتى، یاسر میرفندرسکى، صادق گِشنى(ابراهیم صالحى 63)، رضا مردانى، خسرو پیروزان(مصطفى نجمى‌زاده 75)، حسین خسروى، محمد فعال، عبدالکریم کولى‌بالى و عزیز چنانى(حمید ذوهانى 74)، سرمربى: عبدالرحیم(گودرز) خرمزى، ذخیره‌ها: ناصر سالاری، محسن فیاض‌بخش، مهدی چاکوتا‌زاده و حسین پورامینی


حاشیه‌نگاری رضا جایدری از وقایع ورزشگاه ذوالفقار بروجرد هنگام بازی پلی‌آف:


* ورزشگاه ذوالفقار که گنجایش 2500 تماشاگر را دارد، در این روز متجاوز از 8 هزار نفر را با شرایط ویژه پذیرا شد! علاقه‌مندان فوتبال از فراز ساختمان‌های مجاور ورزشگاه، حاشیه بلوار مشرف به آن و همچنین از بالای تیرهای نورافکن‌ شاهد صعود نماینده لرستان به لیگ برتر بودند!


* حضور دختران و بانوان لرستانی نیز در خیابان غربی ورزشگاه ذوالفقار برای تماشای بازی جالب توجه بود. در حدود 40 نفر از از آن‌ها به زحمت از کنار جمعیت موفق به تماشای این بازی شدند.


* زمانی که بازیکنان دو تیم مشغول گرم کردن بودند، یکی از بازیکنان ایرانجوان در حالی که صورتش را با دست گرفته بود معترض شد که تماشاگران به سوی او سنگ پرتاب کرده‌اند! با دخالت یکی از کارکنان اداره ورزش و جوانان بروجرد و رد ادعای بازیکن بوشهری توسط او، خرمزی مربی ایرانجوان به سمت کارمند اداره ورزش و جوانان هجوم برد! کار می‌رفت که به جاهای باریک کشیده شود، اما با دخالت غلامرضا بهروان سرپرست سازمان لیگ، محسن زمانی ناظر بازی و نیروهای انتظامی، قائله ختم به خیر شد.


* پیش از آغاز بازی از جمع مسوولان استان فقط نیکوخصال مدیر کل ورزش و جوانان و معاونین وی، کمری رئیس صدا و سیمای مرکز لرستان، ترابی‌گودرزی رئیس ورزش و جوانان بروجرد، دالوند شهردار دورود، بهاروند رئیس هیأت فوتبال لرستان و کردی رئیس هیأت فوتبال بروجرد در ورزشگاه حضور داشتند، اما با شروع بازی رفته‌رفته دهمرده استاندار لرستان و شریعت‌نژاد معاون سیاسی امنیتی استاندار، معین‌فارسانی فرماندار ویژه بروجرد، غلام‌زاده جانشین فرمانده انتظامی لرستان، آریایی رئیس ستاد حوادث غیرمترقبه استان، بیرانوند منتخب مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی نیز به جمع تماشاگران بازی اضافه شدند. مدیر کل ورزش و جوانان بوشهر نیز در ورزشگاه حضور داشت.


* 30 نفر از عوامل صدا و سیمای مرکز لرستان در پخش زنده این بازی و حواشی آن از شبکه 3، شبکه افلاک، شبکه بوشهر و شبکه شما همت گماردند. بازی از حدود ساعت 16 و 10 دقیقه آغاز شد و در نیمه اول تیم آبی‌پوش گهر از شمال به جنوب ورزشگاه و تیم قرمزپوش ایرانجوان از جنوب به شمال توپ زدند.


* علاقه‌مندان و دوست‌داران تیم افتخارآفرین گهر، از اقصی‌نقاط استان برای تشویق آبی‌پوشان به ورزشگاه ذوالفقار بروجرد آمده بودند. چند نفر نیز از استان‌های همدان و مرکزی به تماشای این بازی آمده بودند.

 

* فضای محدود ورزشگاه باعث شد فضایی مناسب جهت قرار دادن SNJ پیدا نشود و به ناچار بخش شمال غربی زمین بازی همراه با یک دروازه‌بان برای دیش آن در نظر گرفته شد. اگر توپ به دیش برخورد می‌کرد، پخش زنده بازی قطع می‌شد!

 

* بهروز وثوقی‌راد لیدر سابق تیم‌های کوثر لرستان و استیل‌آذین تهران نیز با شکل و شمایل خاص خود، صبح چهارشنبه از تهران به بروجرد آمده بود تا یاور نماینده استانش باشد. وی پنج‌شنبه 21 اردی‌بهشت در ورزشگاه ولایت بروجرد به تشویق تیم فوتسال پولادگسترش ‌بروجرد که در لیگ دسته دوم کشور حضور دارد رفت و جمعه نیز در اهواز به تشویق پرسپولیس تهران پرداخت. خسته نباشید به لیدر مارکوپولو!

 

* اکثر تماشاگران این بازی دورودی‌ها بودند. آن‌ها با نصب پارچه‌نوشته‌ها و بنرهای مختلف، خواهان حمایت از تیم گهر و ماندن آن در شهر دورود بودند.


* حدود 45 خبرنگار و عکاس از تهران و لرستان پوشش این بازی را بر عهده داشتند. عوامل برنامه‌های دوربین خبرساز و 90 نیز در ورزشگاه حضور یافتند. نیمه دوم اختلاف نظر بین گزارشگر برنامه 90 با برخی عوامل اجرایی و نظارتی مسابقه روی داد که باعث شد گزارشگر 90 و تصویربردار همراهش با دلخوری از ضلع جنوبی ورزشگاه کارشان را دنبال کنند.


* رضا کاردوست بازیکن شماره 21 گهر اولین اخطاری این بازی بود. وی دقیقه 36 درون محوطه جریمه ایرانجوان زمین افتاد. داور حرکت او را با کارت زرد جریمه کرد.

 

* تیم ایرانجوان در طول بازی فقط یک موقعیت خطرناک روی دروازه گهر خلق کرد: دقیقه 77 حمید ذوهانی بازیکن شماره 39 که فقط 3 دقیقه از ورودش به میدان می‌گذشت، سانتر ارسالی از جناح چپ دروازه گهر را با ضربه سر به نیم متری تیرک عمودی دروازه گهر در زاویه مخالف فرستاد. ایرانجوان دو بار نیز در پشت محوطه‌ی جریمه‌ی تیم گهر صاحب ضربات ایستگاهی شد که از هیچ‌کدام استفاده‌ی مفیدی نبرد.


* بهترین موقعیت‌های تیم گهر در این بازی توسط ایمان نعمت‌خواه بازیکن شماره 7 این تیم در دقایق 53، 64 و 85 هدر رفت. او سه بار با فابیو کاروالیو دوسانتوز دروازه‌بان برزیلی ایرانجوان مصاف داد که در هر سه صحنه کاروالیو دروازه تیمش را نجات داد. جالب است بدانید کاروالیو دروازه‌بان سابق مس رفسنجان با یک دختر ایرانی ازدواج کرده و در ایران ماندگار شده است! زمانی که به اصفهان رفته بود با خانم جعفری کارمند روابط بین‌الملل باشگاه ذوب‌آهن آشنا شد و با او ازدواج نمود.

 

* یکی از مسوولان استان گفت: مهندس امیر(حسن) عابدینی مدیرعامل باشگاه داماش تلاش بسیاری نمود تا بازی برگشت پلی‌آف در ورزشگاه دستگردی تهران برگزار شود. وی به هر نحو ممکن سعی داشت برای فروش امتیاز این تیم و انتقال آن به خارج از استان مقدمه‌ای فراهم آورد. به همین دلیل به شدت با برگزاری بازی در ورزشگاه تختی خرم‌آباد مخالفت نمود و به حمایت بیش از 30 هزار تماشاگر لرستانی رضایت نداد! با سنگ‌اندازی‌های متعدد عابدینی، بازی در بروجرد برگزار شد و الحمدولله میزبانی شایسته مردم بروجرد نیز او را از هدفش دور کرد ...


* علی نیکجو از مسوولان اجرایی باشگاه راه‌آهن تهران همراه با سیدمهدی حیدری و کریم قربانی از هنرپیشه‌های کشورمان به دعوت داوود مهابادی جهت بالا بردن روحیه بازیکنان این تیم به بروجرد آمده بودند. حیدری علاوه بر هنرپیشگی، در دهه 50 و 60  بازیکن تیم‌های مطرح فوتبال کشور بوده و پس از آن نیز به عنوان مربی در فوتبال ایران حضور دارد. وی از آغاز تا پایان بازی با تعصبی خاص، نظاره‌گر تلاش شاگردان مهابادی بود. حیدری و قربانی در سریال طنز چاردیواری به کارگردانی سیروس مقدم که نوروز 1389 از شبکه یک سیما پخش شد در کنار بازیگرانی چون: امیر جعفری، سعید آقاخانی، بهنوش طباطبایی، مهران رجبی، مریم امیرجلالی به ایفای نقش پرداختند. سید مهدی حیدری به عنوان دستیار فیروز کریمی همراه با تیم راه‌آهن در فصل 84-1383 دسته اول کشور حضور داشت و همراه این تیم به لیگ برتر صعود کرد. 18 فروردین 1384 که راه‌آهن برابر خیبر خرم‌آباد به تساوی صفر بر صفر رسید، سیدمهدی حیدری، محمدرضا میرحسینی، ابراهیم تهامی و ساکت الهامی، تیم دستیاران فیروز کریمی را تشکیل می‌دادند که در خرم‌آباد نیز حضور یافتند.


* شلوغی و بی‌نظمی ورزشگاه مشکلات بسیاری برای عوامل اجرایی و خبرنگاران ایجاد کرده بود. یکی از خبرنگاران به دلیل نبودن فضا یا اتاقی مناسب، در ارتباط زنده با برنامه رادیو دچار مشکل شد: با توجه به تشویق‌های بی‌امان تماشاگران، صدای طرفین به هم نمی‌رسید! خبرنگاران و عکاسان بروجرد و دورود از جمله: فرهاد داودوندی، اصغر و پویا مرآت، یونس موسوی، مهدی گودرزی، ظفر پاپی و حسن دلیخون هم از ساعت‌ها قبل در ورزشگاه حضور داشتند و هنگام بازی به وضوح می‌شد خستگی را در سیمای آنان مشاهده کرد.


* ورزشگاه ذوالفقار فاقد سرویس آب‌خوری است، اما تماشاگران تشنه‌ی صعود لرستانی، تشنگی آب را بر جان خریدند و تا آخرین لحظه تیم‌شان را به شدت تشویق کردند.


* نیمه دوم این بازی از ساعت 17 و 10 دقیقه آغاز شد. داور مسابقه، سه دقیقه وقت تلف شده منظور کرد، اما تماشاگران از حدود دقیقه 85 با زدن سوت‌های ممتد خواهان اعلام پایان بازی بودند. پس از دمیدن داور در سوت خود به نشانه پایان بازی، پیر و جوان بلافاصله به درون زمین ریختند و با رقص‌ محلی و بوسیدن بازیکنان گهر به جشن و پایکوبی پرداختند!


* خرمزی سرمربی ایرانجوان پس از پایان بازی در مصاحبه با یکی از خبرنگاران گفت: مطمئن باشید اگر در طول بازی برگشت موفق به زدن گل به تیم گهر می‌شدیم، با جو حاکم بر ورزشگاه، از این‌جا سالم بیرون نمی‌رفتیم! باید از آقای رمزی پرسید: وجداناً  یک بار شنیدید این تماشاگران مودب و خونگرم به کسی توهین کنند؟ آن‌ها بیش از 2 ساعت در گرما فقط تیم خودشان را تشویق کردند ...

 

* بهروان سرپرست سازمان لیگ پس از بازی در رختکن تیم گهر حاضر شد و ورود آن‌ها به لیگ برتر را تبریک گفت.


* جام تیم سوم و مدال‌ها نیم ساعت پس از بازی توسط غلامرضا بهروان سرپرست سازمان لیگ، فرهاد نیکوخصال مدیر کل ورزش و جوانان لرستان و بهرام بیرانوند نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی به گهری‌ها اهدا شد.

 

______________________________________________

 

گزارش تصویری تقدیر از بازیکنان گهر دورود توسط مسوولان لرستان (کلیک کنید)

http://www.irna.ir/Display.aspx?NID=180125394

 

 

ایسنا: گزارش تصویری تقدیر از بازیکنان گهر دورود توسط مسوولان لرستان (کلیک کنید)

http://lorestan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=32442

 

بازیکنان تیم گهر دورود پنج شنبه شب در ضیافت شامی مهمان استاندئار لرستان بودند و پاداش بازی پلی‌آف به مبلغ 50 میلیون تومان بین آنها تقسیم شد.

/ 4 نظر / 104 بازدید
علی حجتی

با سلام، خسته نباشید و سفر بخیر به شما دوست عزیز واقعا با این چند سطر کل اصل و حاشیه بازی را به خواننده منتقل کردید که نشان از توانایی بالا شما در خبرنگاری است. از شهر آقا امام رضا(ع)برای شما آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون می کنم

قاسمی

آقا رضا جایدری عزیز سلام ممنون از زحمات این چند روزه . بخصوص گزارش جالبتان از بازی گهر و ایرانجوان . چند کامنت برایتان فرستادم که فکر کنم در ارسال به مشکل بر خورد . انشاله سالم و پیروز باشید .

آتوسا

سلام داداش رضا..گزارشتون کامل و عالی بود..دستتون درد نکنه..به امید موفقیت گهر دورود در لیگ برتر..به امید همت مسئولان برای پشتیبانی..به امید خدا..

مجیدهداوند

سلام آقای جایدری تشکر از گزارش خوبت بعنوان یک دورودی وهمکارسابق درخواست حمایت از تیم لرستانی گهردورودرادارم