اخبار و مطالب روز چهارشنبه 20 مهر 1390 (9 مطلب و خبر)

پاسخ شاعر و نویسنده بسیجی به یادداشت اهانت‌آمیز بهمن فروتن علیه لرستانی‌ها در روزنامه اعتماد 13 مهر 1390 شماره 2277

فرامرز درویشی

مردم دیار من سرسبزترین‌ها بودند                      عاشق بندگی و ذکر و تولا بودند

مردم دیار من عشق شقایق بودند                 باصفاتر ز همه، خوشدل و ناطق بودند

ناله از برنو و سرخی ز شقایق داشتند          پای در ررکاب، گندم مزرعه می‌کاشتند

آقای فروتن! بچه‌ی ناف تهران، ای زجر نکشیده، سلام!

چه خوب بود دیروز که عرصه بر شیران عالم تنگ شده بود و دشمن پشت دروازه‌ی شهرهای وطنم به تجاوز و غارت آمده بود، سری به خرم‌آباد می‌زدی و صبوری سرداران این دیار پرحماسه را می‌دیدی تا امروز در نوشته‌هایت دم از بی‌صبری آنان نمی‌زدی!

آن زمان که محمدرضا پهلوی حرفی خلاف عرف و شرع خدا از دهنش بیرون می‌جهید، کاش بودی و می‌دیدی که سر مردان لر چگونه بر تنش لرزه می‌افکند. این ادعا از من نیست، بلکه بسیاری از بزرگان نظام مقدس جمهوری اسلامی آن را تأیید کرده‌اند.حال شما چطور به خود اجازه می‌دهید با گرفتن ژست روشنفکری، مردمان این دیار قهرمان‌پرور را ناشناخته بنامید؟!

شما که سال‌ها خارج از کشور بوده‌اید، سری هم به موزه‌های اروپائیان غارتگر می‌زدی تا دریابی مفرغ‌های لرستان از نظر شهرت، آوازه‌‌شان باعث افتخار مردم ایران‌زمین است و به حق نقشه‌ی واقعی لرستان را از همان موزه‌ها نیز که اثری از شهر زادگاه شما در آن دیده نمی‌شود، می‌توانستی ببینی و تا این حد دچار وهم و گمان باطل نگردی!

یا حضرتعالی انسان مطلعی نیستی یا سرت را چون کبک به زیر برف کرده‌ای که صفت‌های لایق خود را چنین بی‌پروا به مردم شریف لرستان نسبت داده و در ظاهر نقش کاسه‌ی داغ‌تر از آش را برای ما ایفا نموده‌ای در حالی که هم در زمینه‌ی نوشتن و هم در عرصه‌ی مربی‌گری افراد بسیار آگاه‌تر و مطلع‌تری از شما در این استان وجود دارند!

آقای فروتن که در نوشتارتان بی‌فروتنی و غرور کاملاً مشهود بود، لرستان به جز عسل و گرز، شجاعت، شهامت، ایمان، غیرت و مردانگی‌اش زبان‌زد خاص و عام است و در این صفات بارز مردم لر، در کوچه به کوچه، خیابان به خیابان و شهر به شهر این دیار موج می‌زند و از برخی شهرها همچون زادگاه که حتی از دادن لیوانی آب به غریبی مسافر کوتاهی می‌ورزند، مردانگی و انسانیت‌مان بیش‌تر است! چطور شما چشم‌تان را بر سایر داشته‌های این مردم مهربان بسته‌اید و این گونه ظالمانه، به دروغ قلم به کاغذ دوانده‌اید؟!

سؤال من از شما این است که برای رشد فوتبال به این دیار تشریف‌‌فرمکا شده‌ای یا حل مشکل بی‌بضاعتی؟ بضاعت مردم لرستان به گونه‌ای است که دوران متمادی شاعران و نویسندگان و سخن‌سرایان نامی ایران‌زمین یا از این دیار برخاسته‌اند یا از بضاعت مردم لرستان سخن‌ها گفته‌ و نوشته‌اند.

شما چه مسؤولیتی در قبال صبر این مردم دارید؟ باید صبوری این مردم را روزهایی که در آلمان تشریف داشتید و بمب‌باران دژخیمان صدام هوای نفس کشیدن را برای آن‌ها به بوی باروت بدل کرده بود می‌دید نه امروز!

ای معتقد دوران گذرا! بهتر است بدون ایجاد مشغولیات ذهنی برای خود و اطرافیانت، شش دنگ حواست جمع باشد تا کیسه‌ی تنبان مبارک در مستطیل سبز انباشته از گل نشود! اگر روزی افتخاری در زمین فوتبال برای لرستان کسب کردی، آن گاه به فکر گم بودن لرستان در نقشه‌ی ایران، سادگی، بی‌صبری، بی‌بضاعتی و مردم و مسؤولین این دیار باشی!

ای کاش اندکی هم از عیوب خود و همشریان‌تان در نشریات سراسری می‌نوشتید تا بدانیم مبی‌ای که در کارش موفق نیستف چه نوع شخصیتی دارد! محمدباقر صامت(1291 – 1227) شاعر توانای لرستانی چه زیبا در این مورد سروده است:

صامتا عیب خود را گو نه عیب دیگران

هر که عیب خود بگوید از همه بالاتر است

___________________

توضیح: بهمن فروتن سرمربی غیربومی تیم فوتبال داتیس لرستان در نوشته‌ای اهانت‌آمیز که در روزنامه سراسری اعتماد روز چهارشنبه 13 مهر 1390 منتشر شده، اقدام به نشر اکاذیب و دادن نسبت‌های ناروا به لرستان و لرستانی نموده است. این در حالی است که مسؤولان استان و نمایندگان مجلس در برابر این توهین آشکار هنوز واکنشی نشان نداده‌اند!

 

نتایج هفته سوم رقابت‌هاى لیگ دسته دوم فوتبال ایران

گروه اول

نفت محمودآباد 0 سپیدرودرشت ۳

گل‌ها: میلاد صف‌شکن، فرهاد فتحى نژاد و مصیب چگینى براى سپیدرودرشت

شموشک نوشهر ۱ شهردارى اردبیل 0

گل: داریوش سعادتى براى شموشک

گاز فجر جم بوشهر صفر- مقاومت تهران 0

گروه دوم

گسترش فولاد سهند تبریز ۲ داتیس خرم‌آباد 0

گل‌ها: فرزاد یوسفى 11 و بابک ذوالرحمى 47

داوران: حامد اسم‌خانی، مهدی ناصحی و محمد شاکری

اخطار: مهدی عمرانی و غلام داودوندی از تبیرز و رضا شرفی و مهرداد خادمی از داتیس

داتیس: محمدصادق نادرپور، رامبد عالیخانی، فرزاد بهاری، مسعود ویسکرمی، احمد علیشاهی، مهرداد خادمی، مهدی عبدی، فرشاد امامی، رضا شرفی(مسلم پروانه‌پور63)، پویا عالیخانی(محمد هاشمی‌داداشی71)، احمدرضا تقی‌پور(هبت بیرانوند76)، مربی: بهمن فروتن، سرپرست: قاسم طاهری

پاس‌نوین همدان ۱ نوژن شهردارى نوشهر ۲

گل‌ها: جمال معصومى براى پاس نوین و فرشید خزایى و سعید اسحاقى براى شهردارى نوشهر

پیام خراسان ۲ پرشیان زنجان 0

گل‌ها: وحید فارغ و ایمان شوریابى براى پیام

نفت‌نوین آبادان ۲ شهردارى دزفول ۲

گل‌ها: موید بن سعدون و محمد ستاران براى نفت‌نوین و رضا خواجوى (۲ گل) براى شهردارى دزفول

نفت امیدیه 0 پرسپولیس برازجان 0

منطقه ویژه بندرعباس ۲  چوکا تالش ۱

 

فروتن از داتیس جدا شد

به دنبال ناکامی‌های متوالی تیم فوتبال داتیس خرم‌آباد در مسابقات جام حذفی و لیگ دسته دوم فوتبال ایران، بهمن فروتن از مربی‌گری این تیم کنار  رفت.

تیم فوتبال داتیس که در جام حذفی ایران برابر یک تیم لیگ استانی کرمانشاه شکست خورده بود در مسابقات لیگ دسته دوم فوتبال ایران نیز از 3 بازی دو شکست متحمل شد. به دنبال شکست در بازی آخر این تیم برابر گسترش فولاد تبریز، عبدی مدیرعامل داتیس اقدام به برکناری سرمربی غیربومی این تیم نمود که نتایج بسیار ضعیفی با داتیس کسب کرده است و از سه بازی با کسب 3 امتیاز در بین 14 تیم گروه خود در رده دهم جدول رده‌بندی قرار دارد.

گفتنی است از سوی مسؤولین باشگاه داتیس مهرداد خادمی کاپیتان این تیم وظیفه مربی‌گری داتیس را عده‌دار شده است. وی در اولین اقدام مجید فلاح‌نژاد و یدالله فرج‌زاده را به عنوان کادر همکار خود برگزید.

گویا مشکلات مالی باشگاه دلیل اصلی کنار رفتن فروتن از این تیم بوده است.

 

نتایج هفته دوم گروه چهارم لیگ دسته سوم فوتبال ایران

دارتاک خرم‌آباد 3 دارایی اراک 1

گل‌ها: محمد فاضلی 8، اکبر پروانه 65 و مسلم دریکوند 90 برای دارتاک و علی چقا 50 برای دارایی

داوران: علی‌مراد سالاری‌فر، پرویز صفریان و کوروش شهریاری

دارتاک: سیدعلی موسوی، مجتبی اصغریان، ایمان اقاصی، فخرالدین بهاروند، قاسم رحمانیف محمد فاضلی، علی مریدی، سعید دولتشاه، سجاد زارع، مصطفی ندری، مسلم دریکوند، مربی: سعید سپهوند

گلچین رباط‌کریم 2 شهرداری بروجرد 2

گل‌ها: امین باقری 43 و 56 برای گلچین و مصطفی تهرانی 71 و مصطفی ستایش 83 برای شهرداری

داوران: محمد سیمند، معراج فشتمی و محمد محمدی

شهرداری صحنه 5 هما جوانرود 4

میناشی اسلام‌آباد 4 ذوب و فلزات الوند بهار 1

مهر اراک 2 شهرداری بانه 1

فجر دهلران 2 پرسپولیس دره‌شهر 0

برنامه مسابقات

هفته سوم، دوشنبه 25/7/90 ساعت 14:30

شهرداری بروجرد- فجر دهلران

هفته چهارم، دوشنبه 2/8/90 ساعت 14:30

دارتاک خرم آباد- شهرداری بروجرد

 

نوبت به صدرنشینی اتحاد الشتر رسید

رضا جایدری: هفته یازدهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال لرستان با برگزاری سه بازی در شهرهای خرم‌آباد، دورود و الشتر به پایان رسید.

در مهم‌ترین بازی این هفته جدال دو تیم بالای جدولی و همشهری اتحاد و پارسه الشتر با یک گل به نفع اتحاد خاتمه یافت تا این تیم پس از سرخ‌جامگان و بهزیستی خرم‌آباد، سومین تیمی باشد که صدرنشینی در مسابقات این فصل را تجربه می‌کند.

سرخ‌جامگان برای جا نماندن از کورس قهرمانی با نتیجه 5 بر 2 تیم قعرنشین دهیاران کوهدشت را در هم کوبید و با این نتیجه از هم‌اکنون سقوط تیم کوهدشتی به لیگ دسته اول استان قطعی است.

در دیگر بازی هفته یازدهم بازی زیبا و تماشایی سیمان دورود و بهزیستی خرم‌آباد در دورود به تساوی 2 بر 2 انجامید تا تیم سیمان موفق به توقف یکی از دو نماینده خرم‌آباد به نفع دیگر تیم همشهری‌اش یعنی گهرزاگرس‌نوین باشد.

همچنین در بازی‌های هفته دهم نیز اتحاد الشتر با یک گل بر سرخ‌جامگان غلبه کرد. پارسه الشتر با همین نتیجه از سد گهرزاگرس‌نوین دورود گذشت و دهیاران کوهدشت نیز برابر مهمانش سیمان دورود به تساوی بدون گل رسید.

شایان ذکر است هفته دوازدهم این مسابقات روزهای پنج‌شنبه، جمعه و شنبه این هفته با انجام سه بازی در شهرهای مختلف استان پی‌گیری خواهد شد. این مسابقات 14 هفته به طول می‌انجامد.

جدول رده‌بندی تا پایان هفته یازدهم:

 

http://axlor.persianblog.ir

بازی

برد

تساوی

باخت

زده

خورده

امتیاز

1

 اتحاد الشتر

10

6

1

3

22

20

19

2

 سرخ‌جامگان خرم‌آباد

10

5

2

3

23

13

17

3

 پارسه الشتر

9

5

2

2

13

11

17

4

 بهزیستی خرم‌آباد

9

4

4

1

17

11

16

5

 گهرزاگرس‌نوین دورود

9

5

-

4

17

16

15

6

 سیمان دورود

10

1

3

6

11

20

6

7

 دهیاران کوهدشت

9

-

2

7

8

20

2

 

مسابقات زیرگروه بسکتبال کشور به پایان رسید

فرهاد داودوندی: دور برگشت مسابقات زیر گروه بسکتبال کشور جام احمدی‌طباطبائی که با حضور سه تیم نیاوران تهران، امید زنجان و تیم بروجرد از 13تا  15 مهرماه90 در سالن طالقانی بروجرد برگزار گردید.

در پایان تیم‌های نیاوران تهران با 8 امتیاز و امید زنجان با 6 انتیاز از این گروه جواز حضور در مرحله بعد را کسب نمودند. تیم بروجرد نیز با کسب 6 امتیاز به دلیل اوراژ گل کمتر نسبت به زنجان از صعود به دور بعد باز ماند. نتایج:

بروجرد 56 نیاوران تهران 65

بروجرد 55 امید زنجان 53

نیاوران تهران 65 امید زنجان 63

محسن زاهدی معاون اداره کل ورزش و جوانان استان، مجتبی کلانتری‌فرد رئیس هیأت بسکتبال استان، محمود ترابی رئیس اداره ورزش و جوانان بروجرد و ناصر پور رئیس هیأت بسکتبال بروجرد از نزدیک مسابقات را تماشا کردند.

تیم هیأت بسکتبال بروجرد: سید امین سعادتمند 4، سیامک عبادی 5، برنا پروری 6، علی پیریائی 7، میلاد کریمی 8، فرید مرادی 9، شهاب انصاری 10، مصطفی گودرزی 11، علی صحرائی 12، عرفان لواشی 13، یعقوب اسدی 14، مسعود ماکنانی 15، مربی: محسن  پور، سرپرست: تقی فتوحی 

 

رسم ناشایت در لرستان:

چرا از موفقیت دیگران ناراحت می‌شویم؟

فرهاد داودوندی: همکار مطبوعاتی‌ام در امر خبر و خبررسانی موفق است، من روزنامه‌نگار تا یک ماه گره اخم‌هایم از هم باز نمی‌شود!

طرف پیکان مدل پنجاه و هشتش را به پراید مدل هشتاد پنج تبدیل نموده، دوستانش از فرط ناراحتی سه کیلو وزن کم می‌کنند!

آن یکی با هزار تا قرض و قوله، خانه 60 متری خریده، اقوام دور و نزدیک از شدت ناراحتی تا یک هفته لب به غذا نمی‌زنند!

دختر یکی از فامیل با یک دکتر یا یک مهندس ازدواج نموده، همه کار و زندگی‌شان را رها می‌کنند و شب و روز به دنبال یافتن نقطه ضعف از خانواده داماد هستند بلکه زندگی آن‌ها به هم بزنند!

فلان کس قصد دارد در فلان اداره استخدام شود، با هزار گزارش دروغ در مورد خود و خانواده‌اش، سعی می‌کنند به هر شکل زیرآب او را بزنند بلکه به خاطر اختلافات شخصی، گوشه‌هایی از عقده‌های‌شان تسکین یابد و او را از نان خوردن بیندازند!

کار به جائی رسیده که هر کسی مال و منالی به دست می‌آورد از ترس زیر ذره‌بین رفتن توسط دیگران، از رو کردن اموالش خودداری می‌کند!

اوایل فکر می‌کردم که همه جا همین گونه است، اما متوجه شدم حتی اگر در همه جای کشور این طوری باشد، در استان ما لرستان، رنگ و روی آن خیلی غلیظ‌تر از جاهای دیگر است!

بخشنامه‌ای آمده که مراجعه‌کنندگان با این شرایط را برای دریافت وام‌های با بهره بسیار نازل به فلان بانک معرفی کنید. آقا مسؤول اداره‌ است و بخشنامه را پنهان می‌کند که مبادا کسی از این وام استفاده کند، انگار ارث پدرش را می‌خواسته خیر و خیرات کند که چنین تنگ نظری می‌کند! این گونه است که با رفتار تنگ‌نطرانه در تار تنیده‌ای به دور خودمان، چنین در عقب ماندن از دیگر استان‌ها، گوی رقابت را از دیگران ربوده‌ایم!

 یاد نگرفته‌ایم که در شادی دیگران شاد و در غم دیگران ناراحت باشیم. فقط به فکر شخص خودمان هستیم و هر گونه پیشرفت دیگران را برای خود باعث شرمسازی می‌دانیم!

هر وقت هم  می‌خواهیم دلایل عقب ماندن استان محل زندگی‌مان را تشریح کنیم، همه‌ی زمین و زمان را دخیل می‌دانیم بجز کارها و رفتارهای غیر عقلانی و غیر اخلاقی خودمان را!

چه خوب است بدانیم در این جهان هستی، هیچ‌کس قرار نیست جای دیگری را بگیرد! هر کسی سر جای خودش قرا دارد و بدانیم جهان هستی به ندای مثبت ما پاسخ مثبت خواهد داد.

اگر از دارا شدن و رشد مادی و معنوی دیگران شاد شویم علاوه بر این‌که دیگران از استفاده از اموال‌شان بدون ترس و واهمه لذت خواهند برد، ما هم با رقابت سالم، زندگی بهتری را برای خود دست و پا خواهیم نمود و بالطبع هر وقت همه زندگی خوبی برای خود و اطرافیان و همشهریان خود فراهم نمایند، آن‌وقت است که دیگر لرستان چنین در رده‌بندی استان‌های کشور  در ته جدول قرار نخواهد گرفت!

این است یکی از رموز عقب ماندن ما! از هم اکنون یاد بگیریم چشم‌ها را بشوئیم و طور دیگر به زندگی بنگریم، برای همه بدون استثناء خوب بخواهیم تا جهان هستی هم در جواب ندای ما، برای ما بهترین سیگنال‌های مثبت‌اش را ارسال نماید. آنتونی رابینز چه زیبا گفته: «یک راه مطمئن پیشرفت و ترقی، کمک به پیشرفت و ترقی دیگران است» چون همیشه سعی می‌کنند محبت شما را جبران کنند و در همه جا درهایی به روی شما گشوده می‌شود.

 سخت نیست، فقط کافی است خوب بودن را امتحان کنید ...

 

برگزاری دوره طناب‌زنی برای دبیران ورزش لرستان

کارشناس‌مسؤول تربیت‌بدنی پسران آموزش و پرورش لرستان از برگزاری کلاس ویژه آموزش طناب‌زنی برای دبیران ورزش استان خبر داد.

سپهدار محمدی‌محتشم گفت: با توجه به احیای این رشته ورزشی و تأکید وزیر آموزش و پرورش بر اجرای این طرح در مقطع ابتدایی، برگزاری دوره ویژه آموزش طناب‌زنی در دستور کار اداره تربیت‌بدنی آموزش و پرورش استان قرار گرفت.

وی اظهار داشت: این کلاس در دو بخش آقایان و بانوان به مدت 8 جلسه در روزهای پنج‌شنبه و جمعه در 3 شهر استان تا ششم آبان برگزار خواهد شد.

محمدی‌محتشم در پایان افزود: طیبه کیهان پور، راضیه حسنوند و فاطمه حافظی در بخش بانوان و مهدی کرموند، حسین امیدیان و وحید داشاب در بخش آقایان مدرسین کلاس‌های برگزار شده هستند.

 

توزیع 1200 توپ فوتبال بین مدارس استان

رئیس اداره تربیت‌بدنی آموزش و پرورش لرستان گفت: به زودی 1200 عدد توپ فوتبال و فوتسال بین مدارس 26 منطقه و شهرستان تابع این اداره کل توزیع خواهد شد.

مجتبی‌ کلانتری‌فرد اظهار همچنین افزود: ظرف یک ماه آینده کلاس‌های دواری و مربی‌گری درجه 3 و 2 در رشته‌های والیبال، هندبال، بدمینتون و شطرنج برای معلمین تربیت‌بدنی در دو بخش مردان و زنان برگزار خواهد شد.

وی افزود: امسال علاوه بر میزبانی مسابقات مهم دانش‌آموزی، میزبانی مسابقات کارکنان و ارتقا دانش مربیان را از طریق برگزاری کلاس‌های آموزشی به صورت جدی دنبال خواهیم کرد.

/ 0 نظر / 11 بازدید