دو سکانس از فوتبال خرم‌آباد

۱- فقر و فوتبال  (از وبلاگ آقای عبدالرضا قاسمی)

 

جمعه شب است و طبق عادت هفتگی مشغول تماشای برنامه (( نگاهی به ورزش استان )) به تهیه کنندگی رضا جایدری هستم.

برنامه آیتم‌های متنوعی دارد. از گزارش تمرینات رزمی‌کاران گرفته تا یادی از پیشکسوت با سابقه حاج حسن حسین‌بیگی.

در قسمت چهارم برنامه نیز گزارش جالبی پخش شد. گزارشی که با شروع آن و شنیدن نام (( محله پشت‌بازار )) کنجکاوی‌ام بیشتر شد! بالاخره پشت‌بازار زادگاهم بود! محله‌ای که با تمام محرومیت‌هایش هنوز هم دوستش دارم!

موضوع گزارش، تمرین تعدادی از کودکان و نوجوانان محله در سالنی سرد و بی امکانات بود! کودکانی که چهره هر کدامشان مرا به دنیای بچگی می‌برد. گزارشی که سخت ببیننده را تحت تاثیر قرار می‌داد.

اوج گزارش هم صحبت‌های آقایان درویشی و میرآقایی بود. آقای درویشی که وظیفه سرپرستی و مدیریت کار را به عهده داشت گفت: سالن را با هزینه شخصی اجاره کرده تا آن را در اختیار کودکان و نوجوانان محروم منطقه قرار دهد. او توانسته بود با همکاری چند تن از مربیان، ورزش های فوتسال و کاراته را در آنجا رونق دهد! می‌گفت شاید با این راه از هرز رفتن کودکان خودداری کند. او از کمبودها و نداشتن امکانات گفت.

با شنیدن حرف‌هایش حال غریبی داشتم. از یک طرف به بزرگی کارش فکر می‌کردم و از طرف دیگر به محرومیت کودکان زادگاهم!

آقای میرآقایی هم که مربیگری کودکان را به عهده داشت گفت: ما هم به طور رایگان در خدمت کودکان هستیم و از بچه ها هیچ شهریه‌ای گرفته نمی‌شود. درخواستش یاری مسئولین و خیرین شهر بود. درخواست زیادی نبود! آن‌جا که ما میلیون‌ها ریال هزینه برای درمان اعتیاد جوانان می‌کنیم بهتر نیست با ترویج ورزش، از تباهی جوانان‌مان پیشگیری کنیم؟

 

 

در قسمت دیگری از این گزارش، صحبت‌های بچه‌ها پخش شد. ساده و بی‌آلایش از کمبودها گفتند. صحبت‌های همه شنیدنی بود. آنها توقع زیادی نداشتند. مکانی برای ورزش! البته نه با استانداردهای جهانی! آنها در کنار توجه، گرمایش و بهداشت می‌خواستند. خواست زیادی نبود.

 

شاهین جوانمرد از درس‌هایی که در این مکان فرا گرفته بود سخن گفت. از فراگیری تمرینات ورزشی تا مسائل داوری و سجایایی اخلاقی. نمی‌دانم چرا اخلاق را همیشه با محرومیت می‌خواهیم !

سید امیرحسین حاتم‌پور 11 ساله از تمریناتش گفت و این که تا قبل از این در خیابان تمرین می‌کرده. می‌گفت: بودن در این مکان برایش بسیار لذت‌بخش است.

سینا زندیان کودک 11 ساله خوش زبان از مشکلات و سردی سالن گفت. از این که بدنش در موقع ورزش از سرما می‌لرزد .

محمد شیخ‌پور می‌گفت: از کمبود امکانات بهداشتی و سرما خیلی اذیت هستیم.

محمدهادی دهنادی 12 ساله که از داشتن پدر محروم بود نیز از کمبودها گفت و علاقه‌ای که به ورزش داشت.

در پایان از آقای رضا جایدری و همکارانش در شبکه افلاک باید تشکر ویژه‌ای کنم. گزارش ایشان مدت‌ها در خاطره و ذهن من می‌ماند. کاش کمی به خود آییم و قدر این عزیزان را بدانیم.

 

اگر کسی مایل بود صبح جمعه سری به این بچه‌ها در سالن پشت‌بازار بزند یا برای این بچه‌ها لباس ورزشی تهیه کند، با آقای درویشی مربی آن‌ها تماس بگیرد:  ۰۹۱۶۳۶۹۵۴۲۳

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

۲- دانلود گل خیبر خرم‌آباد به پرسپولیس تهران در سال ۱۳۶۵

(از وبلاگ آقای ساسان عسکری‌عالم)

صحنه گل رضا محمدی‌اصل از خیبر به پرسپولیس تهران 

خیبر خرم‌‌آباد 1 پرسپولیس تهران صفر

مرحله سوم جام حذفی ایران  -  سه‌شنبه   ۳۱ تیر ۱۳۶۵

پخش شده از برنامه "نگاهی به ورزش استان" به تهیه‌کنندگی و کارگردانی رضا جایدری (شبکه افلاک)

 

لینک دانلود: http://www.mediafire.com/?awwtflkx48x2fe4

 

 

از آقایان قاسمی و عسکری‌عالم به خاطر محبت‌شان سپاسگزارم

 

/ 1 نظر / 35 بازدید
ساسان

باز هم بی نهایت از تو ممنونم رضاجان بابت برنامه فوق العاده ات یک پیشنهاد هم داشتم و آن اینکه در مورد ورزشگاه 15 هزار نفری خرم آباد که در چه وضعیتی است و سالن دو و میدانی گزارش تهیه کنی پیروز باشی