شنبه 30 دی 1391

خبرنگاران ورزشی لرستان بخوانند

با صرف کمی زمان: تیترهای ورزشی بهتری انتخاب کنیم

جهت ارتقا جایگاه مطبوعات و خبرنگاران ورزشی استان، بخش تیترهای ورزشی نشریات لرستان را به عنوان یکی از آیتم‌های برنامه نگاهی به ورزش استان قرار دادیم.
متأسفانه علی‌رغم اطلاع‌رسانی‌های مکرر، برخی از مسوولان نشریات فایل صفحات PDF نشریه خود را ارسال نکردند، اما برخی از نشریات به صورت مرتب اقدام به این کار کردند که از این عزیزان و بخصوص دوستان خوبم سیداحمد موسوی و فرهاد داودوندی که پیشنهاد دهنده‌ی این آیتم بودند تقدیر و تشکر می‌کنم.
از آن‌جا که چند سالی بیش از عمر ورزشی‌نویسی تخصصی در لرستان نمی‌گذرد، متاسفانه هنوز در بخش‌های مختلف صفحات ورزشی مطبوعات از جمله یادداشت‌ها، تیتر اخبار و مصاحبه‌ها، ضعف‌هایی به چشم می‌خورد.
از آن‌جا که یکی از دغدغه‌هایم ارتقا و پیشرفت این عزیزان است، بخش‌هایی را که در زدن تیتر ورزشی باید مد نظر قرار دهند را در پی می‌آورم با این امید که مورد استفاده آن‌ها قرار گیرد:


1- انتخاب تیتر قوی، مخاطب را وادار به خواندن مطلب می‌کند

 


2-  تیتر باید با حداقل واژه‌ها، حداکثر معنی و مفهوم را برساند (هر چه تیتر کوتاه‌تر باشد، به شرط آن‌که مهم‌ترین مطلب را برساند) بهتر است

 


3- در نوشتن تیتر از واژه‌های گویا و آشنا استفاده کنید

 


4- تیتر باید روشن، دقیق و بدون ابهام باشد

 


5- فرق تیتر و لید در این است که تیتر معمولاَ فعل ندارد. مثل تیتر: برتری قاطع گهری‌ها

 


6- از تکرار کلمه در تیتر باید خودداری کرد

 


7- از نوشتن تیترهای سوالی مگر در موارد ضروری باید خودداری کرد

 


8- از شکستن واژه‌ها در تیتر باید پرهیز کرد

 


9- از نوشتن تیترهای کلی و نامشخص خودداری کنید، مثل: مصاف گهر برابر پیکان (چون نه مشخص می‌کند بازی برگزار شده و نه قرار است برگزار شود)

 

10- توجه داشته باشید که در پایان تیتر هیچ‌گاه نقطه گذاشته نمی‌شود

 

 

اجزاء تیتر


1- تیتر اصلی: مهم‌ترین قسمت خبر را بیان می‌کند. در پاره‌ای از خبرهای، فقط تیتر اصلی به کار می‌رود و نیازی به روتیتر یا زیر تیتر نیست به همین دلیل تیتر اصلی باید با حروفی درشت‌تر نوشته شود.


2- روتیتر: بالای تیتر اصلی قرار می‌گیرد. اگر چه روتیتر مقدمه‌ی تیتر اصلی است اما مستقل است. مثال:


مدیر عامل گهر اعلام کرد:           (روتیتر)
استقلال را شکست می‌دهیم     (تیتر اصلی)


نوشتن روتیتر باید به گونه‌ای باشد که با برداشتن آن لطمه‌ای به تیتر اصلی وارد نیاید


3- زیر تیتر: بعد از تیتر اصلی با حروف کوچک‌تر نوشته می‌شود. مطالب زیر تیتر ممکن است مکمل روتیتر، تیتر و یا مستقل از آن‌ها باشد. مثال:


مدیر عامل گهر اعلام کرد:          (روتیتر)
استقلال را شکست می‌دهیم   (تیتر اصلی)
مشکلات مالی حریف اصلی ماست       (زیر تیتر)

 

در تیترهای غیر خبری نظیر: تفسیر، اظهار نظر، گزارش‌های تحقیقی و ... رعایت نکات ذکر شده الزامی نیست و در مواردی می‌تواند تغییر یابد.


تیتر سرمقاله ممکن است فقط دو کلمه باشد. مثل: مشکلات گهر   

در حالی که تیتر خبر باید چکیده‌ی مهم‌ترین مطالب خبر را به صورت دقیق و روشن بیان کند.
از طرف دیگر، دوستان خبرنگار باید توجه داشته باشند که برای یک خبر 4-5 خطی نباید 3 تیتر (روتیتر، تیتر اصلی و زیر تیتر به کار ببرند) معمولاً برای اخبار طولانی‌، گزارش‌های خبری و یا مصاحبه‌ها از 3 تیتر استفاده می‌شود.

 
متاسفانه تعدادی از دوستان با توجه به این که اصول مصاحبه آشنایی ندارند، در انتخاب تیتر برای گفته‌های مصاحبه‌شونده دقت لازم را به خرج نمی‌دهند. باید بدانیم هدف ما از مصاحبه چیست و از پرسشی که مطرح می‌کنیم، مخاطبان چه استفاده‌ای خواهند نمود.

از طرفی باید بین سؤالات مطرح شده ارتباط منطقی وجود داشته باشد. برخی از دوستان نیز سؤالات کلی می‌پرسند که مشخص می‌شود با اصول مصاحبه آشنایی ندارند. مثال:
خودتان را برای خوانندگان نشریه ما بیش‌تر معرفی کنید! (سوال کلی و مبهم)


در شرایطی که می‌توان از بین گفته‌های فرد مصاحبه‌شونده تیتر زیبایی انتخاب کرد، برخی همکاران، متاسفانه یک روتیتر را به عنوان تیتر اصلی انتخاب می‌کنند! مثال تیتر زدن این قبیل همکاران:
گفت‌وگو با سیاوش نوری (1- روتیتر است نه تیتر 2- ضعیف است 3- از همان آغاز مصاحبه‌شونده را لو می‌دهد در حالی که خواننده باید راغب شود مصاحبه را دنبال کند)
می‌توان بین گفته‌های او جمله‌ی جالبی یافت چنین تیتر زد: سال‌هاست است دور از تشک هستم
و اگر قصد اضافه کردن روتیتر به آن را داشتیم:


قهرمان بدشناس لرستانی:                  (روتیتر)
سال‌هاست دور از تشک هستم                  (تیتر)
خون سیاوش را ریختند                  (زیر تیتر)

 

به نمونه تیترهای برخی روزنامه‌های ورزشی در مورد بازی گهر و ذوب‌آهن توجه کنید:

روزنامه خبر ورزشی:  عمو فرهاد ترمز حاجی‌مایلی را کشید!

روزنامه گل: یک مسلمان ناجی فرهاد!     (منظور محسن مسلمان زننده گل تیم ذوب‌آهن) 

 

 

با آرزوی توفیق برای تمامی خبرنگاران و ورزشی‌نویش پرتلاش لرستان

 

جهت ارسال تیترهای ورزشی (تایپ شده یا پی دی اف) برای پخش در برنامه نگاهی به ورزش استان، از دو آدرس ایمیل زیر استفاده کنید:
nbv@lorestan.irib.ir  یا   reza.jaydari@gmail.com

 

 

 

سه موی‌تای‌کار جوان لرستانی در اردوی تیم ملی
اولین مرحله‌ی اردوی آماده‌سازی تیم ملی موی‌تای جوانان کشورمان جهت حضور در مسابقات جهانی ترکیه از 29 دی‌ماه با حضور 30 فایتر در مجموعه ورزشی آزادی تهران آغاز شد.
در این اردو علی مرتضوی در وزن 45- کیلوگرم، امیر اکبری در وزن 51- کیلوگرم و قاسم مدهنی در وزن 5/63- کیلوگرم از لرستان در مرحله اول اردو که تا پنجم بهمن‌ به طول می‌انجامد شرکت دارند.
مسابقات جهانی ترکیه از 22 تا 27 اسفندماه سال جاری در شهر استانبول برگزار می‌شود و تیم ملی موی‌تای جوانان کشورمان با تیم کامل در این مسابقات حضور خواهد داشت.

 

 

سرمایه‌های ژیمناستیک لرستان در مصاف پنجم لیگ
مرحله پنجم لیگ ژیمناستیک نونهالان استان در خانه ژیمناستیک خرم‌آباد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی هیأت ژیمناستیک تیم‌های الشتر، نورآباد، بروجرد، خرم‌آباد الف و ب و با حضور 20 ورزشکار  در دو رده سنی زیر 10 و 13 سال در این مرحله حضور داشتند.
جدول رده‌بندی نفرات برتر طبق امتیازات کسب شده
رده سنی زیر 10 سال

زمینی

 

نام

امتیاز

نام تیم

1

مهرداددولتشا

5/9

خرم آباد(الف)

2

امیربسطامی

4/9

خرم آباد(اب)

3

ایلیا حیدری

3/9

خرم آباد(الف)

 

پرش خرک

1

مهرداد دولتشا

4/9

خرم آباد(الف)

2

ایلیا حیدری

2/9

خرم آباد(الف)

3

امیر بسطامی

9

خرم آباد(اب)

 

خرک حلقه

1

مهرداد دولتشا

7/9

خرم آباد(الف)

2

امیر بسطامی

6/9

خرم آباد(ب)

3

ایلیا حیدری

3/9

خرم آباد(الف)

 

زیر 13 سال: 

زمینی

 

نام

امتیاز

نام تیم

1

مهران  بیرانوند

2/9

خرم آباد(الف)

2

شهاب بیرانوند

9

خرم آباد(الف)

3

علی‌حاتمی‌علم

5/7

الشتر

 

پرش خرک

1

شهاب بیرانوند

5/9

خرم آباد(الف)

2

مهران بیرانوند

4/9

خرم آباد(الف)

3

مهدی حیدریان

5/7

الشتر

 

خرک حلقه

1

مهران‌وشهاب‌بیرانوند

4/9

خرم آباد(الف)

2

علی حاتمی

3

الشتر

3

علیرضا آزادبخت

2

نورآباد

 

جدول رد‌ه‌بندی تیمی: 

مقام

نام  تیم

امتیاز

اول

خرم‌آباد (الف )

3/112

دوم

الشتر

2/65

سوم

خرم‌آباد (ب )

4/53

 قضاوت این مسابقات بر عهده سیدمرتضی جزایری و سید ایمان موسوی بود.

 

 

 

نتایج هفته هفتم لیگ والیبال استان

بروجرد 3 الشتر 0                    اشترینان 1 نورآباد 3

/ 4 نظر / 93 بازدید
اشترینان

سلام،کسب مقام دوم آقای رضا سلیمی رضا سلیمی در ماده پرش ارتفاع در رده نوجوانان با پرشی معادل95/1 وکسب مقام سوم آقای محمد گودرزی در دوی 3000مترنونهالان با رکورد30/10.اطلاعات بیشتر روی سایت رسمی فدراسیون دوومیدانی

اشترینان

آسلام،جناب جایدری عزیز،از ورزشکاران شهرستان اشترینان هستند.وبصورت آزاد در این مسابقات شرکت کرده اند.واین مسابقات بصورت 4دوره لیگ در سالن آفتاب انقلاب هر10روز یک دوره برگزار میشود.واین دوندگان در مرحله اول آن توانستند این مقام هاراکسب کنند.یادآوری این مهم که آقای رضا سلیمی در حالی95/1 میپرد که روی گونی کاه تمرین میکند.!!!بدون امکانات!!!وآقای محمد گودرزی فرزند آقای حسین گودرزی از قهرمانان ونامداران دوومیدانی استان وکشور هستندایشان سال گذشته هم عضو تیم قهرمان لرستان در مسابقات آموزشگاههای ایران بودندکه بدون حاشیه زیر نظر پدر وعمویش استادحسن گودرزی در حال تمرین میباشند.انشاا...در آینده ای نزدیک از این خانواده ورزشکار بیشترخواهیم شنید.تمرینات استقامتی در ماه بالای220 کیلومتر محمد آقا که فقط14سال دارد نوید آینده درخشان ایشان در دوومیدانی لرستان وکشوررادارد.

اشترینان

سلام،از پیگیری شما در مورد ورزش شهرستان اشترینان سپاسگزارم.جناب آقای جایدری این بنده حقیر متاسفانه بنا به دلایلی در شهراشترینان نیستم وکلیه خبرها رابا ذکر منبع به خدمتتان اطلاع میدهم و خدا را گواه وشاهد میگیرم هیچگونه منفعت خاص شخصی را هم دنبال نمیکنم وفقط تمام هدفم از این اطلاع رسانی پیگیری موفقیت ورزشکاران مستعد شهرم میباشم.امید است که باتوجه به شعار حمایت از ورزش و ورزشکاران لرستان ،سایت حضرتعالی ورزش وورزشکاران این شهر همیشه مظلوم هم سهمی داشته باشند.در مورد استاد حسن گودرزی هم به رابط مان اطلاع دادم که با شما تماس بگیرند تاگزارشی ازاین قهرمان نامدار لرستان داشته باشیدبه من گفت که استادگودرزی ضمن تشکر از پیگیری شما تاچندروز آینده با شما تماس خواهد گرفت.

اشترینان

سلام،اینجانب اسم این را اطلاع مدانم تاخبر چون به جایگاه خبرنگار وخبرنگاریی احترام خاص میذارم و حرفه من اصلا خبرنگاری نیست.منبع خبرسایت رسمی فدراسیون دوومیدانی جمهوری اسلامی.جهت گزارش از تمرین پرش ارتفاع آقای سلیمی و استقامت محمد گورزی کافی است با مسئول هیئت دوومیدانی شهرستان اشترینان تماس بگیرید.باز هم در آخر از پیگیریتانتشکر وسپاس گذاری رادارم.م -از تهران