اخبار و مطالب دوشنبه 25 اردی‌بهشت 1391

 تیم گهر زاگرس
به نام دیگران و به کام دیگران!

خرم‌آباد- رضا جایدری: برای مردمی که همه چیزشان در نداشتن خلاصه شده، بسیار سخت است که تنها دارایی آن‌ها نیز به بهانه‌ای واهی از آنان گرفته شود!
منظورم وضعیت کنونی تیم گهر دورود لرستان است. تیمی که در آستانه‌ی لیگ برتری شدن، تنها دلخوشی جوانان دیار محروم لرستان به شمار می‌رود. استانی که مسوولان فدراسیون فوتبال، دو سه روز است معطل یافتن یک ورزشگاه استاندارد فوتبال در آن هستند و تا زمان نوشتن این متن، هنوز موفق به یافتن چنین ورزشگاهی در لرستان محروم ما نشده‌اند!
به که باید بگوییم درد خود را؟ چه کسی این نوشته را می‌خواند و کاری برای لرستانی‌های محروم می‌کند؟ کیست که ما را یاری کند؟ آن‌گاه که تهران را به خاطر وجود کارخانه‌های بی‌شمارش آلوده خواندید، حاضر شدیم به خاطر بقا و یافتن پیشه‌ای جهت کسب روزی حلال، آلودگی‌تان را به شهر و دیار ما بیاورید، اما هنوز هم شعار می‌دهید و آن را از ما دریغ می‌کنید!

استانی که صنعت و کارخانه‌ای ندارد، چگونه می‌تواند ورزشگاهی استاندارد داشته باشد تا میزبانی آبرومند باشد برای مهمان‌های مایه‌دار و فربه‌اش که از سر سیری حرف دل مردم ما را نمی‌فهمند؟! چه کسی باید توازن و عدالت را در سراسر کشور برقرار کند؟ چه کسی باید این عقب‌نگه‌داشتگی صنعتی و محرومیت ورزشی را به مسوولان ارشد کشور منعکس نماید؟ چه کسی باید در جهت زدودن چهره‌ی کریه فقر از سیمای نگون‌بخت لرستان و مردمش تلاش نماید و اعتبار عمرانی کافی به فراوان پروژه‌های کلنگ‌خورده‌ی خطه‌ی آنان تخصیص دهد؟
منِ خبرنگار؟! شمای کارگر و کارمند هم‌استانی یا آن وکلائی که برای رسیدن به بهارستان سر و دست می‌شکنند و همین که پای‌شان به آن‌جا رسید، تلفن همراه‌شان را خاموش می‌کنند و دیگر کسی را به جای نمی‌آورند! همان‌ها که به جای قانون‌گزاری، قانون‌گریزی می‌کنند و تمام هم و غم‌ و انرژی‌شان صرف انتصاب وابستگان و نوچه‌های‌شان در ادارات استان می‌شود!
این‌جاست که وقتی همین چند نماینده‌ی ناکارآمد به جای جذب اعتبارات و تخصیص بودجه‌ به بدنه‌ی لرستان محروم، سرگرم عزل و نصب‌های داخلی  می‌شوند، سر و کله‌ی سودجویان متخلف و مختلف در سراسر کشور در این دیار پیدا شده و یکی برای تیم شهر دورود(بحرین سابق) لرستان نام بی‌مسمای گهر زاگرس را برمی‌گزیند و آن دیگری از دل گیلان، ادعای مالکیت تیمی را می‌کند که یک سال است به کل از احوالش بی‌خبر است و امروز که بوی کباب بدجور مشامش را آزرده، سعی دارد هزینه‌های سال آتی تیم داماش گیلان را با فروش امتیاز تیم فلک‌زده‌ی استان ما دست و پا کند!
خدمت انور مدیرعامل محترم مجموعه باشگاه‌های داماش عرض کنیم که سرکار حتماً به خاطر می‌آورید که در ازای انتقال یکی از تیم‌های فوتبال این مجموعه به شهرستان دورود در شهریور ۱۳۸۷، مسوولان آن زمان این باشگاه که اکنون مشغول میل کردن آب خنک هستند، چه مزایایی دریافت کرده‌اند و علاوه بر وام‌های کلان بانکی، زمین‌های مختلفی به بهانه‌ی احداث کارخانه مواد غذایی و همچنین ورزشگاه اختصاصی در اختیار گرفتند! این که شما در شهر یا استان‌تان چگونه معامله می‌کنید ما بی‌اطلاعیم، اما در استان لرستان که تا کنون بهایی چند برابر امتیاز یک تیم به پسله‌های سابق باشگاه داماش پرداخت کرده است، معامله‌ی پایاپای مرسوم بوده، لذا زیاده‌خواهی شما بی‌پایه و اساس است!
البته گاهی حریفان ما خارج استانی‌ها نیستند و کلی از وقت و انرژی‌مان را باید صرف مقابله با خودی‌ها نماییم. اینک که نتوانستیم فقر امکانات‌مان را برابر هم‌وطنان‌مان پنهان کنیم و ورزشگاهی آبرومند برای میزبانی مسابقات لیگ برتر در لرستان داشته‌ باشیم، چه نیک است از نمود عملکرد واقعی مسوولان و نمایندگان پر ادعای‌مان درس بگیریم و تازه بفهمیم که هیچیم، هیچ! شاید این زخم ناسور، چاره‌گشای فریادهای بی‌نتیجه‌ی ورزشکاران مستعدمان گردد و کسی آن بالا، دست‌های ما را جهت اجابت دعایی برای تکمیل چند پروژه‌ی ورزشی آبرومند در این استان بگیرد و برای داشتن یک ورزشگاه مجهز، کاری کند.
در زمینه‌ی امکانات ورزشی، از نداشته‌های استان محرومی چون لرستان نوشتن، مثنوی هفتاد من کاغذ می‌طلبد، اما به قصد تلنگر بر مسوولان استان‌مان، یکی از نشانه‌های محرومیت شهر به اصطلاح مرکز استان را روی کاغذ می‌آورم:
مسوولان عزیز لرستان و و نمایندگان محترم مجلس! سال ۱۳۴۵ جمعیت خرم‌آباد ۴۵ هزار نفر بوده است و در آن سال، شهروندان آن زمان خرم‌آباد شاهد تأسیس و بهره‌برداری یک مجموعه ورزشی بزرگ به نام تختی(منوچهرآباد) بوده‌اند. اینک با گذشت ۴۶ سال، جمعیت خرم‌آباد ۳۶۰ هزار نفر (۹ برابر) شده اما هنوز همان یک مجموعه‌ی ورزشی در این شهر وجود دارد و فقط چند سالن کوچک در نقاط مختلف خرم‌آباد احداث شده است!
منتظر می‌مانیم تا ببنیم عملکرد استاندار، شهردار و نمایندگان مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی، پس از اتمام زمان مسوولیت‌شان، چه خواهد بود! آیا قادر هستند این طلسم عمرانی ورزشی را بشکنند یا همچون دیگر هم‌تایان‌شان، باید نام آنها را هم در فهرست ناتوانان ثبت کنیم ...

 

کسب 14 نشان کشوری توسط دختران نونهال کارته‌کای لرستانی کسب شد
مسابقات کاراته دختران نونهال و نوجوان کشور سبک شیتوریو یاشی‌ها با حضور 188 کاراته‌کا از استان‌های لرستان، تهران، مازندران، همدان، خوزستان، گیلان، اصفهان و کرمانشاه به مدت دو روز در تهران برگزار شد و تیم لرستان در این مسابقات 14 نشان نقره و برنز کسب کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان لرستان، در این مسابقات زهرا شهبازی در بخش کمیته موفق به کسب نشان نقره شد و فاطمه مولوی، مریم و سحر معتمدی، ثنا گله‌دار، محیا امیری، کوثر نظرزاده، بهار دانشور، ناهید ابراهیمی، نیلوفر خورشیدی، نوشین غلامی، مریم خوانساری، فاطمه کرم‌پور و زهرا سهرابی نیز در اوزان مختلف مسابقات کمیته نشان برنز کسب کردند.
بهناز دولتشاه، فرنوش کدخدایی، سپیده رحیمیان، فاطمه نظری‌نسب، خدیجه حسنی‌زاده و فاطمه گراوند به مربیگری الهام علی‌زاده و سرپرستی زیبا زمانی سایر نفرات تیم لرستان در این مسابقات بودند.
شایان ذکر است تیم لرستان برای دومین سال پیاپی موفق با کسب کاپ اخلاق این دوره از مسابقات نیز گردید.

 

گهر دورود فروشی است اما نه به بوشهری‌ها!
سایت رسمی فرمانداری دورود از فروش امتیاز تیم گهر زاگرس خبر داده است. در این خبر که قبل از بازی پلی آف منتشر شده  آمده: پیرو مصوبه شورای اسلامی شهردورود، گروهی از مسوولین شهری مرکب از معاونت فرمانداری، ریاست شورای اسلامی شهر و تنی چند از اعضای شورا، شهردار، ریاست تربیت بدنی و هیات فوتبال طی جلسه‌ای که با مهندس عابدینی و پیرو آن با جناب آقای تورک معاونت محترم دادستانی تهران در تاریخ 28/1/91 در تهران داشتند نتایج ذیل حاصل گردید:
1- چنانچه این تیم در بازی آتی موفق به کسب امتیاز و ارتقاء به لیک برتری گردد تمام تلاش جهت فراهم نمودن زیر ساخت‌های لازم برای رسیدن به شرایط لیگ برتری در شهرستان به عمل خواهد آمد و چنانچه این امر محق نشده و مورد تائید ناظران A.F.C واقع نگردید سهمیه لیگ برتری توسط مدیران مربوطه و زیر نظردادستانی محترم کل کشور فروخته ویک امتیاز لیگ یکی به شهرستان هدیه می گردد.
2- چنانچه تیم موفق به کسب امتیاز لیگ برتری نگردید امتیاز فوق طبق نظر کارشناسی به شهرداری دورود فروخته وکلیه هزینه‌هایی که امسال در قبال این تیم توسط مسوولین شهرستانی و استانی و دیگر مراجع انجام گردیده از قیمت کارشناسی شده کسر و مابقی آن از شهرداری اخذ و تیم با رعایت ضوابط و مقررات قانونی به شهرداری دورود واگذار می‌گردد و به نام تیم فوتبال گهر شهرداری دورود به فعالیت خود در مسابقات لیگ یک ادامه خواهد داد.
با توجه به امکانات فعلی گهر و شهر دورود بعید است که ناظران A.F.C مهر تایید به این امکانات بزنند. در حالی که از حسین هدایتی و شرکت فولاد ماهان به عنوان خریداران احتمالی این تیم نام می‌برند اما حبیب‌الله دهمرده استاندار لرستان تلاش دارد که تیم در استان بماند. مدیران ماشین‌سازی و فولادگسترش تبریز هم برای خرید امتیاز تیم داوطلب شده‌اند و از سوی دیگر شیرازی‌ها هم بی‌میل نیستند برق را با این حربه به لیگ برتر برگردانند.
تکذیب خرید توسط شاهینی‌ها

برخی شایعات از خرید امتیاز گهر توسط بوشهری ها و در راس آن افراشته خبر می‌دهند. او در گفت و گو با سایت گل اعلام کرد: من هیچ تمایلی به حضور مجدد در فوتبال ندارم و اگر چنین پولی وجود داشت که ده میلیارد برای خرید امتیاز یک تیم بپردازیم همان مبلغ را خرج شاهین را می کردیم. شایعه هم اگر می‌سازند باید کمی با منطق جور باشد. از سوی دیگر رییسی‌نژاد رییس هیأت موسس شاهین هم خرید یا واگذاری امتیاز یک باشگاه لیگ برتری به بوشهر و ادامه فعالیت با نام شاهین را تکذیب کرد و گفت: هواداران به این شایعات توجه نکنند. تیم ما همان‌گونه که از لیگ استان خود را بالا کشید و به لیگ برتر رسید باز هم اوج می‌گیرد و نیازی به خرید امتیاز ندارد.

 

 بیانیه روزنامه‌نگاران ورزشی و لیدرهای فوتبال خرم‌آباد:
گهر باید در دورود بماند
جمعی از ورزشی‌نویسان خرم‌آبادی و لیدرهای تیم‌های فوتبال این شهر، اعلام حمایت قاطع خود را از حضور تیم فوتبال گهر در دورود اعلام کردند.
در بخشی از این بیانیه آمده است: در حالی که آرزوی دیرینه مردم دورود و لرستان با حمایت فوتبال‌دوستان دورودی تحقق یافته است، انصاف نیست امتیاز این تیم به استان دیگری فروخته شود.

بدون شک آن‌ها که در سرما و گرما یار و یاور بازیکنان تیم گهر دورود بوده‌اند، شایسته‌ترین‌ها برای مالکیت این تیم هستند، لذا ما که از رنج و مرارت‌های فوتبال‌دوستان دورودی ظرف چهار سال اخیر آگاهیم، تقاضامندیم در این زمینه عدالت اجرا شود و ظرف فرصت باقی‌مانده، نسبت به تأمین زیرساخت‌های لازم جهت ابقای تیم گهر در شهر زیبای دورود، مسوولان استان همت لازم را به خرج دهند.

 

عابدینی خبر داد:
فروش گهر دورود و داماش گیلان با دستور مقامات قضایی
مدیرعامل باشگاه داماش گیلان گفت: دو باشگاه گهر زاگرس و داماش گیلان متعلق به گروه امیر منصور آریا است و باید فروخته شوند.

امیر عابدینی در گفت و گو با خبرگزاری فارس در مورد وضعیت تیم فوتبال گهر زاگرس گفت: گهر زاگرس و داماش گیلان متعلق به گروه امیر منصور آریا است و با تصمیم و دستور مسوولان نظارتی و به خصوص قوه قضائیه هزینه ورزش در این دو باشگاه امکان ندارد و باید امتیاز آنها واگذار شود.

مشاور مدیرعامل گهر دورود اضافه کرد: وضعیت برد در کشور ما همین است و هزار پدر دارد اما شکست همیشه یتیم است. تا دیروز که بازیکنان تیم گهر زاگرس با اتوبوس شرکت واحد به تبریز می‌رفتند هیچ‌کس نمی‌گفت گهر متعلق به ما است اما امروز که این تیم به لیگ برتر آمده همه از آن سهم می‌خواهند. یکی می‌گوید باید به خرم آباد برود و آن دیگری می‌گوید به بروجرد اما این تیم متعلق به مردم دورود است و حتی اگر مردم دورود به ما هم سنگ زده‌اند، سنگ وفا زده‌اند و پای ما ایستاده‌اند. آن زمان که هیچ کس فکر نمی‌گرد گهر به لیگ برتر بیاید آنها به ما وفا کردند. پس این تیم برای مردم دورود است.

مدیرعامل داماش گیلان افزود: مدیرکل ورزش استان لرستان گفته ما به گهر کمک کرده‌ایم و یک سال خرج این تیم را داده‌ایم، می‌گوییم چقدر خرج کرده‌اید می‌گوید 700 میلیون تومان. این در حالی است که چنین رقمی در مقایسه با وظیفه برای ورزش جوانان و مردم استان رقمی محسوب نمی‌شود. ضمن این که فقط ارقام هزینه نمی‌تواند یک تیم را به لیگ برتر بیاورد همان طور که تیم‌های 5 برابر ما هزینه‌ کرده‌اند اما به لیگ برتر نیامدند. پس این تیم هدایت و مدیریت شده و دلسوزی شبانه‌روزی پای آن بوده است.

وی  که پسرش مدیرعامل باشگاه گهر است، تاکید کرد: اگر داود مهابادی را انتخاب نمی‌کردیم و اگر در اوج بی‌پولی من 100 میلیون به این تیم نمی‌دادم تیم اکنون وضعیت دیگری داشت. من هیچ‌وقت  نگفتم اولویت ما لیگ برتر و داماش گیلان است بلکه به لیگ یک و تیم گهر هم بها دادم. گهر زاگرس از نظر حقوقی متعلق به گروه امیرمنصور آریا است که باید واگذار شود و از نظر معنوی متعلق به مردم دورود است. اولویت واگذاری این تیم استان لرستان است.

عابدینی با اشاره به صحبت‌های رئیس فدراسیون فوتبال عنوان کرد: علی کفاشیان بحثی را مطرح کرد و گفت: برخی تیم‌ها مانند گهر بضاعت ماندگاری در لیگ برتر را ندارند و گهر باید به خرم‌آباد برود، می‌خواهم بدانم کفاشیان بر اساس کدام نظر کارشناسی چنین حرفی زده است؟ چه کسی را فرستاد تا دورود را ببینید و بعد بگوید ورزشگاه نداریم؟ ورزشگاه خوبی در دورود داریم که 8 هزار نفری است و فدراسیون می‌تواند ناظران خود را بفرستد و آن ورزشگاه را ارزیابی کند. زمین صنایع دفاع هم در اختیار ما است بنابراین مشکل زمین تمرین هم نداریم، فقط مسأله هتل می‌ماند که تیم‌های میهمان می‌توانند در هتل‌های بروجرد یا اراک ساکن شوند تا هتل‌های ما ساخته شود.

وی یادآور شد: اکنون در لیگ برتر در برخی شهرها هتل‌ها ظرفیت‌ تیم‌ها را ندارند و تیم‌ها مجبورند در 40 کیلومتری شهر مسابقه هتل بگیرند. در دورود هم می‌توانند این کار را کنند اما اگر قرار است بهانه گرفته شود در کل کشور می‌توان بهانه گرفت.
مشاور مدیرعامل گهر زاگرس با اشاره به نامه استاندار لرستان گفت: نامه رسمی آقای حبیب‌الله دهمرده را دارم که در آن نامه تاکید شده گهر زاگرس متعلق به مردم شهرستان دورود باقی می‌ماند. استاندار بر اساس ماده 4 اختیارات قانونی ریاست عالیه بر اداره‌های کل استان دارد پس اکنون نیکوخصال مدیر کل ورزش لرستان چه می‌گوید؟
وی گفت: دوست دارم گهر زاگرس در استان لرستان بماند با این پیش‌شرط که یک تیم لیگ دسته اولی در دورود باقی بماند. اگر خریدارانی در استان پیدا نشدند آن گاه گهر خارج از استان لرستان فروخته می‌شود و خریدارانی از اصفهان و مشهد خواهان خرید امتیاز گهر زاگرس هستند.

وی با اشاره به اختیارات قانونی خود گفت: نگویند عابدینی چه کاره است که این حرف‌ها را می‌زند. من مشاور مدیرعامل گهر هستم و از طرف مجمع و هیأت مدیره این باشگاه حق دارم که این صحبت‌ها را بکنم.

عابدینی در مورد وضعیت داماش گفت: داماش هم اکنون خریدار دارد. شورای شهر رشت خواهان خرید امتیاز این تیم است و حسین هدایتی هم که ما گاهی به او زنگ می‌زنیم و زحمت می‌دهیم هم مایل به خرید امتیاز داماش هست. تیم برای فروش به هدایتی زیاد است با این حال هدایتی به خاطر علاقه‌ای که به داماش دارد هنوز خواهان خرید امتیاز این تیم است. ضمن این که اکنون تیم راه آهن در تهران آماده فروش است و من شنیده‌ام صبای قم هم می‌خواهد امتیازش را بفروشد. برای گهر هم اگر در استان لرستان خریداری برای گهر زاگرس پیدا نشود، تیم به استان دیگری فروخته می‌شود. خریدارانی از مشهد و اصفهان خواهان امتیاز گهر هستند. البته در صورت فروش امتیاز این تیم، یک تیم لیگ دسته اولی باید در شهرستان دورود بماند.
هدایتی در مورد قیمت امتیاز تیم داماش گفت: قیمت کارشناسی 5 میلیارد و 600 میلیون تومان است که هزینه‌ها هم باید به آن اضافه کرد یعنی رقمی در حدود 11 میلیارد و 200 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده که البته می‌توان هزینه‌ها را با رفاقت و خواهش و تمنا کم‌تر کرد.

× علاقه‌مندان فوتبال لرستان از آقای عابدینی که حالا نقش دایه مهربان تر از مادر را برای تیم گهر دورود بازی می‌کند این سوال را دارند: آقای عابدینی تا حالا کجا بوده‌ای و در طول بازی‌های این فصل چند مرتبه به ورزشگاه تختی دورود آمدی که حالا تقاضای ارث و میراث و سهم‌خواهی داری؟!

 

معاون استاندار لرستان: اجازه نمی‌دهیم گهر از لرستان خارج شود
معاون سیاسی‌امنیتی استاندار لرستان در خصوص آخرین وضعیت تیم گهر زاگرس دورود گفت: ما از همان ابتدا به مردم دورود قول دادیم که تیم گهر در این شهر خواهد ماند و با توجه به مدت زمان کوتاهی که تا حضور ناظران AFC در ایران داریم همه تلاش خود را خواهیم کرد تا زیرساخت‌های موردنظر آنها را فراهم کنیم.
حسن شریعت‌نژاد  با بیان این که تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا تیم گهر در دورود بماند، افزود: ما قبل از آغاز رقابت‌های لیگ آزادگان اجازه ندادیم تا امتیاز تیم به ارومیه منتقل شود و حتی در آن زمان چک‌هایی نیز گرفته شده بود که بلافاصله دستور دادیم آنها پس داده شوند.
شریعت‌نژاد در پاسخ به این پرسش که اگر زیرساخت‌های مد نظر شما در دورود مورد تایید قرار نگیرد، چه خواهید کرد؟، گفت: از نظر مسوولان استان و استانداری، تیم گهر متعلق به مردم دورود است و ما همه تلاش خود را برای باقی ماندن این تیم در دورود با فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز آن خواهیم کرد اما اگر به هر دلیلی AFC شرایط تیم گهر را تایید نکرد، اجازه نخواهیم داد تا این تیم از استان لرستان خارج شود.
وی در خاتمه تصریح کرد: در حال حاضر مشکلاتی در خصوص مالکیت این باشگاه که هنوز در اختیار دادگاه است و همچنین یافتن اسپانسر مناسب برای تامین هزینه‌های تیم در رقابت‌های لیگ برتر وجود دارد که در صدد برطرف کردن آنها هستیم.

 

استاندار لرستان پیگیر ماندن تیم در استان است
منابع آگاه خبر دادند با وجود کارشکنی و فشارهای پشت پرده توسط امیر عابدینی مدیر عامل باشگاه داماش جهت خروج تیم از لرستان و فروش امتیاز آن، استاندار لرستان در حال رایزنی با چند نفر از افراد متمکن لرستان است بلکه از راه حمایت آنها، جبران نبود کارخانه و ارگان حمایت کننده در لرستان را برای این باشگاه بنماید.
اصلی‌ترین گزینه در این زمینه علی دولتشاهی عضو هیأت مدیره مؤسسه مالی و اعتباری فردوسی و مشاور اقتصادی فدراسیون کشتی ایران می‌باشد که اکنون در سفر حج به سر برده و هفته آینده به استان باز می‌گردد.

 

تیم گهر زاگرس در این فصل از شهرستان دورود لرستان به لیگ برتر صعود کرد و در حالی که مسوولان استانی در صورت فراهم نشدن شرایط در دورود خواهان انتقال تیم به خرم‌آباد هستند، گفته می‌شود امتیاز این تیم واگذار خواهد شد. نبود پرواز روزانه به خرم‌آباد باعث می‌شود تا این شهر شرایط لازم برای میزبانی را نداشته باشد.

 

 

وقتی هنر جشن گرفتن ورزشی را بلد نیستیم
بروجرد- فرهاد داودوندی: با صعود تیم گهر زاگرس دورود به لیگ برتر، تاریخ ورزش لرستان ورق خورده است!  از حالا به بعد  علاقه‌مندان به فوتبال کشور با نام و آوازه مردان بی‌ادعای گهر زاگرس دورود که رکورد بی‌پول‌ترین تیم صعود نموده به لیگ برتر را شکسته‌اند آشنا خواهند شد 
در حالی که تمامی جامعه فوتبال ایران به احترام این کار بزرگ به ما و جامعه فوتبال دیار ما احترام می‌گذارند و در حالی که بدون استثناء همه ما باید شاد باشیم ، به ناگاه همه شمشیر بازی با کلمات را از رو برای هم بسته و خواسته یا ناخواسته با  بیان این‌گونه کلمات منفی، زمینه شکست و درگیر نمودن تیم گهر زاگرس دورود در حاشیه‌ای ویرانگر را از هم اکنون در حال پی‌ریزی‌اش هستیم.
من نمی دانم چرا بزرگان ورزش استان یک‌بار و برای همیشه با گفتن چند جمله بسیار ساده جلوی حاشیه ها را نمی‌گیرند؟! جملاتی مبنی بر این که ، نام رسمی این تیم گهر زاگرس دورود است ، این تیم متعلق به مردم خوب دورود است، تیم از استان خارج نخواهد شد، دورودی ها هر چه سریع‌تر و طی یکی دو ماه آینده باید امکانات‌شان را استاندارد نمایند و به هیچ‌کدام از شهرهای استان تعلق ندارد، میزبانی بروجردی‌ها در فینال عالی بود، مسوولان ورزش و فوتبال استان و بروجرد برای برگزاری هر چه بهتر این مسابقات از تمام سعی و تلاش خود استفاده نمودند و همه ساکنین استان لرستان باید به این تیم‌شان افتخار نمایند.  گفتن چنین جملاتی آب به آتش اختلافات خواهد ریخت و همه را توجیه خواهد نمود که به این تیم افتخار کنند، نه این که طلب ارث بنمایند.
 اگر قرار است تیمی در لیگ برتر داشته باشیم و مردم خوب این شهر با مردم خوب آن شهر بد بشوند و یا فردا پس فردا همه در  استان و شهرهای همجوار جواب سلام همدیگر را ندهند، همان بهتر که بگوئیم: از طلا گشتن پشیمان گشته‌ایم مرحمت فرموده ما را مس کنید. 
قرار است با تیم گهر زاگرس دورود و حضورش در لیگ برتر فوتبال ایران، کمبودهای ورزشی‌مان را به رخ مسوولین ورزش کشور برسانیم! قرار است تیم گهر زاگرس دورود نماینده همه ساکنین این استان در کشور باشد ، باید شادی کنیم و از این موهبت الهی لذت ببریم، نه این که بعدها  در تاریخ بنویسند لرستانی‌ها بعد از صعود تیم گهر زاگرس دورود به لیگ برتر حتی هنر جشن گرفتن را هم بلد نبودند!
 

ورزش، غریب آشنای خرم آبادی‌ها
کرج- وهاب کریمی: بهار 87 یک بیکار به تمام معنا بودم: نه شغلی داشتم و نه پولی. کارم شده بود تلویزیون دیدن و از آن وضعیت خسته و افسرده بودم.
ناگهان اتفاقجالبی برایم افتاد: با دیدن مسابقات "احسان حدادی" به پرتاب دیسک علاقه‌مند شدم. به هیأت دوومیدانی کرج مراجعه کردم و مواد پرتابی و دوهای سرعت را زیرنظر استاد "فراز رضوانی" که قهرمانان کوچک و بزرگی را پرورش داده شروع کردم. البته برای تفریح و نه قهرمانی چون سنم از این حرف ها گذشته بود .
با این حال "آقا فراز"  هوایم را داشت وهمیشه تشویقم می‌کرد. هنوز هم وقتی سر میزنم می‌گوید: "نمیای تمرین مهندس؟" شاید فکر کنید کرج به واسطه نزدیکی به تهران امکانات ورزشی خوبی دارد . دریغ که چنین باشد . پیست هیأت دوومیدانی کرج خاکی بود و هنوز هم هست. سالن وزنه نداشتیم. برای یک جلسه تمرین ، آن هم به عنوان کسی حرفه‌ای نبود ، نمی‌شد از یک سمت کرج به سمت دیگر تهران رفت و خستگی مترو را بر خستگی تمرین افزود.
در همان زمین نزدیک به صد نفر تمرین می‌کردند. افرادی که اکنون از بین‌شان قهرمانان کشوری و جهانی ظهور کرده‌اند.  کرج نسبت به جمعیت جوانی که دارد ، امکانات ورزشی‌اش در حد صفر کلوین که نه ، در حد صفر سلسیوس است. آقا فراز آنچنان بدنم را به ورزش معتاد کرده بود که اگر یک روز ورزش نمی‌کردم، عذاب وجدان می‌گرفتم. این وضعیت ادامه داشت. تا این که شاغل شدم. به سبب تغییری که ورزش در من به وجود آورده بود، دل از آن نکندم.
تابستان سال بعد  یعنی 1388، برای انجام کارهای نظام وظیفه به خرم‌آباد ، محل تولدم، سفر کردم. فرزند یکی از اقوام را دیدم که اضافه وزن شدیدی داشت. برایم مایه تعجب بود، چون هم پدر و هم برادرش اهل ورزش‌اند. والدینش از من خواستند که او را اصطلاحا "به گود ببرم".
زمین تمرین خرم‌آباد را هم که می‌شناسید: استادیوم تختی. وقتی وارد پیست تارتان استادیوم شدم حس عجیبی داشتم. از یک طرف از این که بچه‌های شهرم پیست نسبتا خوبی دارند احساس آرامش عجیبی داشتم واز طرف دیگر از این که در بعداز ظهر تابستانی  شهرم ، مانند روزهای کودکی می‌خواستم بدوم ، لبریزاز هیجان شده بودم.
سعی می‌کردم این حس را به دوست نوجوانی که همراهم بود نیز القا کنم تا تشویق شود و شد. اما سوالات گزنده‌ای می‌پرسید :" چرا فقط ما و دو نفر دیگر داریم می‌دویم؟ نکند دویدن بی‌کلاس بازی باشد که کسی سمت پیست نمی‌آید؟ "بعد از دویدن، به قسمت پرتابی‌های پشت استادیوم رفتم. اتفاقا آن روز آقای "مهدی شاهرخی قهرمان پرتاب وزنه کشور" به همراه مربی اختصاصی خود، پدرش، آنجا بود و از دیدن پرتاب‌های او هم استفاده کردیم و هم لذت بردیم.
آن طرف‌تر مسابقه‌ی قویترین مردان بود. در آنجا آقای "حامد امیری" قویترین مرد لرستان، سرگرم داوری مسابقه بود. دیدن قهرمانان از نزدیک برای علاقه‌مندان ورزش و مخصوصا نوجوانان ،بسیار تشویق کننده است. تصادفا طوری شد که نوجوان همراه من جرقه‌ی ورزش در ذهنش زده شد و از خواب، بیدار.
در راه برگشت به منزل ایشان چندین سالن ورزش و باشگاه بدنسازی دیدیم. با خود فکر کردم با وجود این همه زمینه‌ی ورزش، چرا آمار خودکشی، افسردگی، اعیتاد، اضافه وزن و ... در خرم‌آباد کمتر که نشده ، بیشتر هم می‌شود. دوست ندارم فکر کنم مشکل از فرهنگ مردم است چون خرم‌آبادی‌ها مانند بقیه مردم غرب کشور، به علاقه به زور بازو و پهلوانی معروف‌اند. بیکاری هم همیشه علت مصائب نیست. گاهی بهانه‌ای است برای شروع ورزش و دوری از ناهنجاری‌های فردی و اجتماعی.
علت چیست؟ شاید دویدن بی‌کلاس بازی شده جدیدا !  الله اعلم.

 

دلایل عدم نتیجه‌گیری نماینده لرستان در لیگ دسته دوم فوتسال کشور
خرم‌آباد- امین سپهوند: استان لرستان در چند سال اخیر توانسته با درخشش در رده‌های مختلف سنی در میادین کشوری و بین‌المللی در رشته فوتسال نامی شایسته در میان مدعیان برای خود دست و پا کند.
قهرمانی تیم امید شن‌سا در لیگ دسته اول امید ایران، قهرمانی پولادگسترش در لیگ مناطق، قهرمانی تیم دانش‌آموزی در لیگ برتر دانش‌آموزی کشور و به دنبال آن قهرمانی این تیم در مسابقات جهانی دانش آموزی، درخشش تیم شاهین‌جوان کوهدشت در رقابت‌های لیگ مناطق و درخشش تیم امید دهیاران این شهر در لیگ مناطق امید کشور همه و همه نشان از مستعد بودن فوتسال این استان دارد.
 اما متاسفانه علی رغم این همه افتخار و شایستگی مشاهده می شود که بعضا نتیجه‌گیری‌های تیمهای لرستان مقطعی بوده به دنبال آن تیم‌ها دچار ناکامی‌هایی می‌شوند.
تیم پولادگسترش بروجرد وقتی توانست پرچم لرستان را بر فراز لیگ مناطق بزرگسالان کشور بر افرازد این امید را در دل همه اهالی فوتسال زنده کرد که ابز این پس لرستان میتواند در رده بزرگسالان هم در سطح اول فوتسال کشور تیم داشته باشد و جوانان فوتسالیست این استان با امید بیشتر به کار خود ادامه دهند.
اما نماینده لرستان شروع مناسبی در لیگ نداشته و با گذشت شش هفته از لیگ همچنان در رده های پایانی جدول حضور دارد و با این نتایج ضعیف هفته های آغازین گویا  این تیم باید برای سقوط نکردن بجنگد تا صعود کردن.
در نتیجه گیری و یا عدم نتیجه‌گیری یک تیم مسلما کادر اجرایی و مدیریتی تیم بیش‌تر از همه بر دلایل آن آگاهی دارند و میتوانند با شناسایی و مدیریت به موقع بحران در رفع آن تاثیرگذار باشند اما کسانی هم که در این قضایا خارج از گود هستند میتوانند با کارشناسی واقع بینانه و دلسوزانه در شناسایی و رفع نقاط ضعف تیم و تقویت نقاط قوت تاثیر گذار باشند.
در اینجا به برخی دلایل عدم نتیجه‌گیری نماینده لرستان اشاره مینتماییم امید است مسوولان این تیم در تحمل این اظهار نظرها سعه صدر به خرج داده و توجهی هرچند گذرا داشته باشند.
۱. انتخاب کادر فنی ـ در این که کادر فنی حاضر تیم بروجردی یکی از بهترین کادرهای فنی در بروجرد و حتی استان است شکی نیست ولی مسئولین این تیم باید توجه داشته باشند که در تیم‌های مشابه و لیگهای بالاتر معمولا از مربی استفاده می‌شود که دارای سابقه بیش‌تر در  رده های مختلف باشد چرا که این چنین مربی با توجه به سابقه ٫جدای از داشتن تجربه بیشتر با بازیکنان سطح بالای بیشری در ارتباط است که میتواند در به  خدمت گرفتن بازیکنان طراز بالاتر به مدیریت تیم کمک کند.
۲. اشتباه در استخدام بازیکن ـ تیم بروجردی در استخدام بازیکنان خود اشتباهات زیادی را داشته چرا که اکثر بازیکنان این تیم یا فاقد تجربه کافی برای این لیگ هستند و یا بازیکنان با تجربه ولی بازنشسته هستند که این امر موجب تضعیف این تیم و عدم نتیجه گیری شده است.
۳. استفاده ناصحیح از منابع مالی ـ تا جایی که ما اطلاع داریم نماینده لرستان از نظر مالی یکی از تیم‌های ثروتمند لیگ دسته دوم هستند و رقم قراردادهای بازیکنان این تیم بالاتر از حد متوسط لیگ دسته دوم میباشد که می شد در ابتدای فصل در با برنامه‌ریزی صحیح تر در استفاده بهینه از منابع مالی دقت نظر بیشتری به خرج داد.
۴. چندگانگی مدیریت فنی تیم ـ یکی از دلایل عدم نتیجه گیری یک تیم  وجود چندگانگی در امور فنی و دخالت در امور فنی تیم توسط عوامل غیر مسئول امر میباشد که ظاهرا تیم پولاد گسترش از این موضوع رنج میبرد و میبایست سرمربی تیم به دور از هرگونه دخالت توسط اطرافیان تیم در امور فنی دارای استقلال کامل باشد تا بتواند با آرامش خیال تمرینات و مسابقات پیش رو را برنامه ریزی کند.
۵. عدم استفاده بهینه از لیست تیمی ـ مدیریت تیم پولاد گسترش در ابتدای فصل بخش عمده ای از لیست خود را پر کرده و در صورت ادامه فصل بدین منوال مسلما نیاز با اضافه کردن بازیکنانی خواهد داشت که با توجه به محدودیت اضافه کردن بازیکن به مشکل بر خواهند خورد.
در پایان با درخواست پوزش از کادر فنی و مدیریتی تیم بدلیل اظهار نظر در خصوص این تیم امیدواریم نماینده لرستان هرچه سریعتر جایگاه واقعی خود را پیدا کرده و موجب دلگرمی اهالی فوتسال استان باشد.

 

 

لیگ‌برتریازدهم

بازی

برد

مساوی

باخت

 زده

خورده

امتیاز

1

سپاهان‌اصفهان

34

19

10

5

54

27

67

2

تراکتورسازی‌تبریز

34

19

9

6

57

32

66

3

استقلال‌ تهران

34

19

9

6

58

34

66

4

صبای قم

34

12

14

8

40

38

50

5

نفت تهران

34

13

10

11

36

38

49

/ 0 نظر / 51 بازدید