معذوریت اخلاقی

نمی‌دانم برخی در کدام عالم سیر می‌کنند؟! خدا خیرشان دهد! فکر می‌کنند آدم در هر شرایطی که هست باید کار و زندگی‌اش را رها کند و به دنبال خواسته‌های بعضاً نامعقول آن‌ها باشد!

متأسفانه از چند ماه قبل که به عنوان تهیه‌کننده‌ی برنامه "نگاهی به ورزش استان"، این برنامه را روی آنتن پخش شبکه افلاک می‌برم، تماس‌های بسیاری جهت انجام مصاحبه یا تهیه‌ی گزارش از سوی برخی هم‌استانی‌ها با من گرفته می‌شود و این عزیزان بدون توجه به اصول کار و شرایط هر رسانه یا نهادی، تقاضاهایی از آدم دارند که گاه از عهده‌ی رئیس سازمان صداوسیمای کشور نیز برنمی‌آید! به ناچار زیر فشارهای عصبی ناشی از این کار، سعی دارم آن را کنار نهاده و تا حدی به زندگی شخصی‌ام برسم ...

دیروز دو نفر با من تماس گرفته و تقاضا کردند که حتماً گفت‌وگویی مفصل با آن‌ها در مورد فعالیت ورزشی‌شان ترتیب دهم و حدود یک ساعت پخش کنم! دوستان طوری صحبت می‌کردند که انگار علی دایی هستند و تمام لرستان منتظرند که مثلاً دلایل کنار گذاشته شدن آن‌ها از تیم ملی به اطلاع هم‌استانی‌های‌شان برسد! چطور باید به این دسته از آدم‌ها حالی کرد: اگر قرار باشد هر کس به همین راحتی روی آنتن رسانه‌ی ملی برود، خوب تهیه‌کننده‌ها یا مجری‌ها هر روز پدر و برادر یا سایر اقوام‌شان را جلوی دوربین می‌بردند!

جهت روشنگری در مورد طرح اجرایی برنامه‌ی کنونی "نگاهی به ورزش استان" این چند خط را می‌نویسم. ساختار اصلی برنامه به مدت 30 دقیقه در زمستان 91 متشکل از 5 آیتم است:

1- گزارشی از مسابقات برگزار شده در استان

2- آشنایی با ملی‌پوشان یا پیشکسوتان نامدار ورزش استان

3- پخش تیترهای ورزشی مطبوعات استان جهت اطلاع‌رسانی و نیز حمایت از مطبوعات محلی

4- پخش عکس‌ها و اخبار ارسالی بینندگان (از طریق ایمیل) به منظور جبران این نقیصه که امکان حضور عوامل برنامه در نقاط مختلف و دورافتاده استان وجود ندارد

5- بخش "گزارش ورزشی دوم" که اگر مسابقه‌ای برای پخش برگزار نشده بود، به پخش گزارشی ویژه از اماکن ورزشی لرستان می‌پردازد

هر برنامه که روی آنتن پخش می‌رود باید پس از تدوین، توسط ارزیاب پخش مورد بازبینی قرار گیرد بلکه از نظر کیفیت تصاویر، کیفیت استاندارد صدا و نیز مطالب گفته شده در برنامه مشکل خاصی نظیر تبلیغات نداشته باشد.

حال آقای فلانی را در نظر بگیرد که در عمرش حتی عضو تیم محله‌اش هم نبوده و با هدف تخریب رئیس یکی از هیأت‌های ورزشی و گرفتن جای وی، تقاضا می‌کند که یک ساعت از گفته‌های او در برنامه پخش شود! تو گویی همه عالم منتظرند تا ایشان لب به سخن گشوده، افشاگری کند و با کنار زدن رقیب، نابغه‌ای را در عرصه‌ی مدیریت ورزشی به مردم معرفی نماید!

نه جانم! کار حساب و کتاب دارد! اول باید عدالت و نوبت برای پخش رشته‌های مختلف ورزشی رعایت شود. سپس بر اساس اصولی نظیر جامعیت، شهرت و ... سوژه‌های برنامه انتخاب شوند. صداوسیما ملک شخصی یا پدری امثال من نیست که هر موقع بخواهم کسی را دعوت کنم و دو ساعت چهره‌ی مبارک ایشان را روی ْآنتن پخش ببرم! این‌ها نه می‌دانند آفیش چیست، نه می‌دانند ارزیاب چه وظایفی در بازبینی دارد، نه می‌دانند کنداکتور یعنی چه و چه کسی آن را می‌بندد و بنا بر چه اصولی ... این‌ها مشکلاتی است که توی تهیه‌کننده باید آن را حل کنی! هر چه بگویی پدر من زمان پخش بر اساس طرح برنامه و برآورد 30 دقیقه است، می‌گوید تو باید یک ساعت از فوتبال تیم ما را پخش می‌کردی!

برخی دیگر نیز از منظر شخصی فقط به منافع خویش فکر می‌کنند و انتظار دارند رسانه ابزاری باشد برای کوبیدن دشمنان آن‌ها یا بردن آبروی کسانی که با این آقایان اختلاف نظر دارند! این قبیل افراد که فقط موقع نیاز به رسانه سر و کله‌شان اطراف ما پیدا می‌شود با زدن انگ‌هایی نظیر ترسو و محافظه‌کار به امثال ما، سعی در شیر کردن خبرنگاران دارند در حالی که تجربه‌ی برخوردهای قبلی و اعمال آن‌ها می‌نمایاند که: زمانی با عده‌ای خبرنگار خوش هستند و پشت سر هم به آن‌ها عناوین دهان‌پرکنی مثل مدیر روابط عمومی باشگاه و ... را اهدا می‌کنند، به امثال ما احتیاجی ندارند. آن‌ها در چنین روزهایی حتی از یک تماس تلفنی با ما جهت برگزاری نشست‌های خبری‌شان غافلند، اما همین که خبرنگارهای جون‌جونی این آقایان از کمک به آن‌ها در چنین مواقعی خودداری می‌کنند، یادشان می‌افتد که اگر ما برای آن‌ها کاری نکنیم، ترسو و محافظه‌کار هستیم! منطق آقایان این است که ما باید در چنین مواقعی علیه هر کس که آن‌ها می‌خواهند بنویسیم یا برنامه بسازیم!

نه بدهکار کسی در عرصه‌ی ورزش لرستان بوده‌ام و نه بر سر کسی منتی داشته و طلبی دارم. هر کاری که در ارسال اخبار یا تهیه گزارش انجام می‌دهم وظیفه‌ام است، اما در حد توان و با حفظ حرمت دیگران. لذا خواهشمندم پای ما را به دعواهای شخصی باز نکنید و همچنین تقاضاهای غیرمعقول نظیر پخش چهره مبارک‌تان به مدت یک ساعت از آنتن رسانه ملی را نیز نداشته باشید!

شاید باور نکنید اما هیچ‌وقت در زندگی تا این حد زیر فشار روحی قرار نگرفته‌ام. متاسفانه برخی سعی دارند به طرق مختلف ما را در "معذوریت اخلاقی" قرار دهند بلکه به خواسته‌ی شخصی‌شان برسند. ناچارم برای ادامه‌ی فعالیت در این عرصه تجدید نظر کنم ...

 

 

 

نگاهی به برنامه‌های ورزشی شبکه افلاک

از سال 67 که پخش برنامه‌های شبکه استانی به صورت یک روز در هفته (جمعه‌ها صبح) بر روی آنتن شبکه یک آغاز شد، برنامه‌های ورزشی، پس از برنامه‌های طنز، سهمی عمده در جذب مخاطب برای شبکه استانی لرستان (افلاک) داشته‌اند.

جدول زیر با یاری آقای علی‌رضا(حمید) زندلشنی تنظیم شده و اطلاعاتی در مورد برنامه‌های ورزشی شبکه لرستان ارائه می‌دهد:

نام برنامه

شروع پخش

پایان پخش

تهیه‌کننده

مجری و گزارشگر

ورزش و نشاط

1367

1370

عباس رضوان‌طلب(گله‌دار)

محسن رشنو

ورزش و نشاط

1370

1374

محسن رشنو

احمد شاهرودی

ورزش و نشاط

1374

1374

احمد شاهرودی

فریدون تحویلداران- مجید شیران

گذری بر ورزش

1374

1381

حمید لشنی

فریدون تحویلداران- مجید شیران- شریف پاک‌نژاد

 

پس از راه‌اندازی شبکه افلاک در 17 مهر 1381، برنامه‌های گذری بر ورزش و نگاهی به ورزش استان به مدت 30 دقیقه، هفته‌ای یک بار (جمعه شب‌ها) از این شبکه پخش می‌شد که "نگاهی به ورزش استان" تا کنون نیز به عنوان "قدیمی‌ترین برنامه‌ی ورزشی این شبکه"، استمرار پخش داشته است. فهرستی از تهیه‌کننده‌ها، مجری‌ها و گزارشگران برنامه "نگاهی به ورزش استان":

نام برنامه

شروع پخش

پایان پخش

تهیه‌کننده

مجری و گزارشگر

نگاهی‌به‌ورزش‌استان

1382

شهریور 83

غلام چگنی

شریف پاک‌نژاد- موسوی- رضا جایدری(از شهریور 82)

نگاهی‌به‌ورزش‌استان

مهر 83

اردی‌بهشت 84

حسن خیرایی

رضا جایدری

نگاهی‌به‌ورزش‌استان

خرداد 84

تیر 89

امین محمودوند

شریف پاک‌نژاد- رضا جایدری- اسماعیل احمدحسینی(از بهمن 84)- احسان شیران(از 86)- یعقوب دالوند(از 87)

نگاهی‌به‌ورزش‌استان

مرداد 89

شهریور 91

حمید لشنی

رضا جایدری-

سیدبهمن نجفی

نگاهی‌به‌ورزش‌استان

مهر 91

 

رضا جایدری

رضا جایدری

 

 

همچنین خانم‌ها سمیه طرهانی و سمیه صفایی‌پور طی سال‌های 84 تا 87 با این برنامه به عنوان گزارشگر بخش ورزش بانوان همکاری داشته‌اند.

اما سایر برنامه‌های ورزشی که طی دهه‌ی گذشته از شبکه افلاک پخش شده‌اند:

نام برنامه

شروع پخش

پایان پخش

تهیه‌کننده

مجری و گزارشگر

آلبوم قهرمانان

فروردین 82

شهریور 82

حمید لشنی

-

گزارش ورزشی

1382

1382

حمید لشنی

رضا جایدری

گذری بر ورزش

1385

1385

حمید لشنی

شریف پاک‌نژاد-

رضا جایدری

دایره ورزش

1386

1387

حمید لشنی

رضا جایدری-

محمد آساره

عصر ورزش

1387

1388

رضا حاتمی‌نژاد

شریف پاک‌نژاد

جام افلاک

آذر 90

 

یعقوب دالوند

یعقوب دالوند

 

برای اولین بار در تاریخ ورزش لرستان، از ساعت 14 روز جمعه 29 آذر 1387 یک رقابت ورزشی از شبکه افلاک (لرستان) به صورت زنده بین تیم‌های کوثر لرستان و شهرداری تبریز از شبکه افلاک پخش شد که این بازی با یک گل به نفع نماینده آذربایجان خاتمه یافت. خبر این رویداد به نقل از روابط عمومی صدا و سیمای مرکز لرستان:

پخش زنده مسابقات تیم‌ کوثر لرستان از شبکه افلاک

مسابقات فوتبال تیم دسته اولی کوثر لرستان در قالب برنامه‌ای تازه تحت عنوان "فوتبال اول" از شبکه افلاک پخش می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای مرکز لرستان، بعد از انجام هماهنگی‌های لازم با تربیت‌بدنی، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های مرتبط با مرکز، از این پس مسابقات فوتبال خانگی تیم کوثر در این برنامه به طور زنده پخش خواهند شد. دست‌اندرکاران این برنامه:

تهیه‌کننده: امین محمودوند

کارگردان تلویزیونی: [مرحوم] محسن دوستی‌زاده و مهدی بهاروند

گزارشگر: رضا جایدری

تصویربرداران: باقر سپهوند، مهدی دلیری، سعید رشنوئیان‌مقدم و محسن مرادی‌نژاد

صدابرداران: مجید بلوری و ابوذر فرخیان

عوامل فنی: رضا و عباس دالوند، روح‌الدین بلواسی و ناصر سپهوند

/ 4 نظر / 217 بازدید
ندای لرستان

سلام داشی ولله وه جات بوم هر هیات ورزشی که بینم اختلاف دارن میارم مثل فردوسی پور می کمشو ده گیج یک خوش سرگرمیه دل هیچکسم دت نمیره همه هم می فهمن ورزش استان چالش دارن

محمدمیرزایی

درود خدا برشما،استاد رضا جایدری جنابعالی بحق وقت شریف وعزیز خود را وقف لرستان ولرستانی وجوانان دیار خود نموده و بدون ذره ای چشمداشت مشغول خدمت بی منت به ورزشکاران وقهرمانان وپیشکسوتان استان بوده اید،انشاالله درادامه رسالت فرهنگی ورسانه ای خود بخصوص خبرگزاری نوپای یافته بیش از پیش موفق وموید بوده و با قدرت وقوت بیشتری به اجرای برنامه بپردازید، ازدوستان،قهرمانان وپیشکسوتان نیز استدعا داریم با توجه به محدودیتهاومعذوریتهای رسانه صدا وسیما وکم بودن وقت برنامه نگاهی به ورزش استان،همکاری صمیمانه ای با جناب جایدری داشته باشند. میرزایی،مربی تیم ملی فوتبال ناشنوایان ایران

فرهاد داودوندی

با سلام و سپاس از آقا رضای عزیز، جوان زحمتکش عرصه ورزش استان جانان سخن از زبان ما می گوئی! حالا خوبه توی خرم آباد طرف گفته من را ببر تلویزیون تا یک ساعت از بدی دیگران بگویم و دودمان دیگران را بخاطر اختلافات شخصی در بیاورم!!!!! توی بروجرد اینجور افراد می گویند: نگی ما گفتیم، اسمی هم از ما اصلا و ابدا نیاوری! اما اگر تو( منظور روزنامه نگار) ترسو نیستی و دل جرات داری، پدر فلانی را در نشریات در بیاور و آبرویش را پیش همه ببر و یک کاری کن که دیگه نتونه از خونه در بیاد!!! اما سر سوزنی اسمی از ما در میان نباشد!!!!! به مانند همیشه موفق باشی

بهادر اخوان

جناب جایدری با سلام واحترام چرا عکس تیم منتخب جوانان 1357 را در صفحه اصلی نداری سایت آقای داودوندی این عکس را گذاشتند شما چرا نمیگذارید .این تیم تهران را شکست داد. فقط 2بروجردی یک درودی و8خرم آبادی تهران را شکست دادند . اگر عکس را ندارید از آقای قدرت ا... کاوه بگیرید . این یک پیروزی تاریخی بود چون اولین بار بود لرستان در یک مسابقه رسمی تهران را شکست میداد.