اخبار و مطالب یک‌شنبه 3 اردی‌بهشت 1391

 مطلب زیر را یکی از فعالان مطبوعاتی لرستان برای من ایمیل کرد. با تشکر از ایشان:

صعود تیم لرستانی و تیترسازی یک سایت/ شیرینی که به کام مردم تلخ شد

 صعود تیم فوتبال گهر زاگرس دورود به مرحله پلی‌آف و انتخاب تیتر توهین‌آمیز "پابرهنه‌ها در بهشت" در یکی از وب‌سایت‌های خبری(خبر آنلاین) موجب ناراحتی اکثر مردم استان شد.

 تیم فوتسال گهر زاگرس دورود با همه بی بضاعتی و کمبودهایی که وجود داشت با دعای مردم لرستان و حمایت بی دریغ لرستانی‌ها در جای‌جای کشورمان، راهی مرحله پلی‌آف شد تا تنها یک قدم با لیگ برتر فوتبال ایران فاصله داشته باشد.

 صعود این تیم به مرحله پلی آف موجی از خوشحالی در لرستان به دنبال داشت به طوری که پیامک‌های تبریک برای صعود تیم گهر زاگرس دورود در میان هزاران لرستانی رد و بدل شد.

 و اما تنها ساعتی از صعود شیرین گهر زاگرس دورود گذشته بود که تیترسازی یک سایت خبری زمینه ناراحتی مردم این استان را فراهم کرد تا شیرینی این صعود در کام مردم تلخ شود. این وب‌سایت خبری در تیتری با اشاره به صعود تیم لرستانی به مرحله پلی‌آف با تیتر دوم "پابرهنه‌ها در بهشت" لطف خود را در حق تیم بی‌بضاعت گهر زاگرس تمام کرد.

 این که تیم گهر زاگرس دورود همان‌گونه که در متن خبر این سایت نیز آمده با کمبود امکانات و مشکلات زیادی به این مرحله رسیده است انکار شدنی نیست ولی انتخاب عنوان "پابرهنه‌ها" برای مردمی که با همان بضاعت اندک تیم خود را تنها نگذاشتند کمی دور از انصاف است.

 مردم استان لرستان با وجود همه کمبودها و محرومیت‌ها در کنار تیم گهر زاگرس دورود بودند و در تک‌تک لحظات بازی‌ها با این تیم اشک ریختند و در اوج شادی صعود نیز سرشار از شوق شدند.

 حال اتلاق عنوان "پابرهنه‌ها" به مردمی که این‌گونه عاشقانه در اوج بضاعت اندک خود برای تیم‌شان به آب و آتش زدند توجیه‌ناپذیر است.

 این که لرستان دارای فقر امکانات در بخش‌های مختلف از جمله ورزش است انکار شدنی نیست، این که در این استان حمایت چندانی از تیم های ورزشی صورت نمی‌گیرد هم قبول؛ این که تیم لرستانی گهر زاگرس دورود با سختی به این‌جا رسیده هم مورد تایید است ولی این که از عنوان "پابرهنه‌ها" برای این تیم لرستانی استفاده شود مورد تایید هیچ لرستانی نیست.

 اول این که اصطلاح "پابرهنه" برای مردمی به فرهنگ و تمدن لرستان به نظر خالی از توهین نیست، دوم این که ریشه‌یابی فقر و محرومیت لرستان ما را به چه نقطه‌ای خواهد رساند؟

 آیا مقصر این محرومیت مردم نجیب لرستان هستند و یا این که باید در جای دیگری دنبال علت بود؟ با این تفاسیر آیا مردم لرستان با این نجابت و غیرت مستحق اتلاق عنوان پابرهنه به سبب محرومیتی که خود در آن چندان دخیل نبوده‌اند، هستند؟

مردم این استان با علاقه ای وصف ناپذیر به ورزش فوتبال امروز باید قرارگیری در آستانه صعود به لیگ برتر را جشن می گرفتند ولی متاسفانه باید هم‌چنان داغ برچسب "پابرهنه" آزارشان دهد که چون به لحاظ امکانات و زیرساخت‌های ورزشی در محرومیت هستند شایستگی حضور در لیگ برتر را ندارند و اگر هم با تلاش به این نقطه رسیده اند باید با زبان تحقیر با آنها سخن گفت!

 مردم استان لرستان هنوز فراموش نمی‌کنند که سال‌ها پیش زمانی که خیبر خرم‌آباد برای حضور در بازی‌های لیگ در میان مشکلات مالی دست و پا می‌زد باز هم همین مردم بودند که با بضاعت اندک خود تیم را تنها نگذاشتند تا جایی که این تیم با کمک‌های مردمی به مسابقات اعزام می شد.

 حال مقصر این محرومیت کیست؟ مقصر کمبود زیرساخت‌های ورزشی و امکانات در این استان چه کسی است؟ آیا مردم مقصرند که به آنها عنوان "پابرهنه" بدهیم، مردمی که از مال و توان خود برای تیم‌های لرستانی مایه گذاشته اند؟

 چرا هنگامی که لرستان پس از سه دهه در آستانه صعود به لیگ برتر قرار می‌گیرد به جای این  که از مسوولان بخواهیم حمایت‌های خود را متوجه این استان محروم کنند بازهم با زبان تحقیر این تلاش بی‌اندازه لرستانی‌ها را به سخره می‌گیریم؟

 مگر نه این که لرستان با قدمت چندین هزار ساله به عنوان یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌ها با فرهنگی غنی در صحنه ایران اسلامی و در برهه‌های مختلف نقش‌آفرینی کرده است؟ حال با این همه جانفشانی و ایثار و غیرتمندی سهم مردم این استان از نگاه رسانه به یک سال تلاش اتلاق عنوان "پابرهنه" است؟

 هر چند که حتم داریم در لوای این اتلاق جز کج سلیقگی در انتخاب تیتر شاید منظور دیگری نهفته نباشد ولی آیا در برخورد با اقوام مختلف ایران زمین در این برهه حساس کنونی که رهبر معظم انقلاب همگان را دعوت به وحدت و احترام به اقوام می‌کند توجیه‌پذیر است؟

 مردم استان لرستان از نجیب ترین اقوامی هستند که سال‌هاست جز ولایتمداری و غیرتمندی و ایثار برای کشورمان مسأله دیگری نداشته اند، حال جواب این نجابت اتلاق عنوان پابرهنگی و به سخره گرفتن محرومیت‌های این دیار است.

 کاش نگارنده مطلب همان طور که در متن خود به حق به چال‌شهای موجود بر سر راه تیم گهر زاگرس اشاره کرده است از مسوولان امر در سطح ملی می‌خواست حال که این تیم با این بضاعت اندک به این مرحله رسیده است به حمایت از این تیم لرستانی بپردازند تا فردا روزی که گهر زاگرس راهی لیگ برتر می‌شود به دلیل کمبود امکانات تنها سهم لرستان از لیگ برتر از مردم این استان ستانده نشود.

 به هر روی انتخاب چنین تیترهایی در آستانه بازی حساس تیم گهر زاگرس دورود برای صعود به لیگ برتر جز دلسردی مردم لرستان و بازیکنان تیم و به ناراحت کردن یک قوم با عظمت نتیجه دیگری ندارد که امید می‌رود رسانه مورد نظر ضمن اصلاح تیتر خود بابت سوء تفاهمی که برای مردم لرستان به وجود آمده است عذرخواهی کند.

   

همه چیز برای صعود گهر مهیاست:
نماینده لرستان میزبان بازی برگشت پلی‌آف لیگ برتر شد
تیم فوتبال گهر زاگرس میزبان دیدار برگشت پلی‌آف لیگ دسته اول شد.
قرعه‌کشی میزبان دیدار رفت و برگشت پلی‌آف لیگ دسته اول شنبه در محل فدراسیون فوتبال بین تیم‌های ایران‌جوان بوشهر و گهر زاگرس برگزار شد و بر همین اساس ایران‌جوان در بازی رفت در بوشهر میزبان این دیدار شد و گهر نیز بازی برگشت را در دورود لرستان میزبانی خواهد کرد.
همچنین تاریخ این دیدار نیز به‎ خاطر برگزاری مرحله دوم انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در لرستان و بوشهر دچار تغییر شد و در حالی‌ که قرار بود این دیدارها ۸ و ۱۴ اردیبهشت برگزار شود به ساعت 17 روزهای سه‌شنبه ۱۲ و ۱۹ اردیبهشت موکول شد.

 

رئیس فدراسیون فوتبال به لرستان می‌آید
فدراسیون فوتبال با برگزاری مجمع انتخاباتی هیات فوتبال استان لرستان روز دوشنبه 18 اردیبهشت ماه 91 موافقت کرد.
مجمع انتخاباتی هیات فوتبال استان لرستان 18 اردیبهشت در خرم آباد برگزار خواهد شد و علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال در این مجمع حضور خواهد یافت. اگر فرصت شود، کفاشیان تماشاگر ویژه بازی برگشت تیم‌های گهر دورود و ایرانجوان بوشهر در بازی برگشت پلی‌آف لیگ برتر که روز سه‌شنبه 19 اردی‌بهشت هم خواهد بود.
در حال حاضر حیدر(همایون) بهاروند رئیس هیات فوتبال لرستان است و ثبت نام نامزدها برای شرکت در این انتخابات به صورت رسمی توسط اداره کل ورزش و جوانان لرستان آغاز شده است.

 

بازی داتیس لغو شد
سازمان مسابقات از لغو شش دیدار رقابتهای لیگ دسته دو خبر داد.
مهدی محمدنبی دبیرکل فدراسیون فوتبال، در نامه‌ای به روسای هیات‌های فوتبال هرمزگان، گیلان، خوزستان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، لرستان، البرز، مازندران، همدان، بوشهر و تهران اعلام کرد با توجه به برنامه رقابت‌های لیگ دسته دوم و باز بودن پرونده بازی روز دوشنبه 28 فروردین 91 بین تیم های نفت نوین آبادان و مهرکرج از هفته 25 لیگ دسته دوم نزد کمیته انضباطی و همچنین لزوم و اهمیت برگزاری مسابقات در هفته پایانی به طور همزمان، همه دیدارهای روز یک‌شنبه سوم اردیبهشت 91 در گروه ب لغو می‌شود. لذا تاریخ برگزاری دیدارهای فوق‌‌الذکر دهم اردی‌بهشت تعیین می‌گردد:
منطقه ویژه بندرعباس – نفت نوین آبادان
نوژن شهرداری نوشهر- داتیس لرستان
مهر کرج – پرسپولیس برازجان
پاس نوین همدان – آشیان گستران ورامین
گسترش فولادسهند تبریز –شهرداری دزفول
پیام خراسان- چوکای تالش

 

در غوغای روزمره ورزش لرستان: لطفا تیم دارتاک فراموش نشود!
فرهاد داودوندی- بروجرد: خوشبختانه تیم گهر دورود توانست خودش را مسابقه حذفی لیگ دسته اول فوتبال کشور برساند و اگر بتواند در این دو دیدار باقیمانده با تیم ایرانجوان بوشهر نتیجه ایده آل را کسب نماید، مستقیما به لیگ برتر راه پیدا خواهد نمود که ما هم صمیمانه آرزوی تحقق این صعود را داریم.
اما نکته‌ای که در لابه‌لای خبر های ورزش استان به چشم نمی آید، موفقیت های تیم فوتبال دارتاک است که بی سر و صدا در حال صعود به لیگ دسته دوم فوتبال ایران است.
متاسفانه در خبرها آن‌چنان که باید و شاید به این تیم خوب لرستانی بها داده نمی‌شود در حالی که هم اکنون تیم فوتبال دارتاک در پایان دور رفت از گروه دوم لیگ دسته سوم کشور در مقام دوم جدول جایگاه بسیار مناسب خود را تثبیت نموده است.
به هر حال به جاست که با یادآوری صعود بسیار مشکل دارتاک تا اینجای کار ، یاد آوری نمود که در لیگ دسته سوم، کار بسیار سخت تر از دیگر لیگ ها بوده و یک تیم برای اینکه خود را به لیگ دسته دوم فوتبال ایران برساند باید از هفت خوان رد شود که خوشبختانه تا اینجای کار تیم دارتاک توانسته موانع بسیاری را پشت سر بگذارد.
برای دست‌اندرکاران این باشگاه آرزوی موفقیت در مرحله برگشت مسابقات و همچنین برای مسوولین ورزش استان نیز آرزوی پشتیبانی از این تیم بسیار خوب و منسجم را داریم و بی صبرانه منتظر خبر صعود تیم دارتاک به لیگ دسته دوم فوتبال ایران می‌مانیم. 

 

تسلیت

هفته گذشته اخوان قیاسیان که از چهره‌های شناخته شده ورزش لرستان در ورزش‌های کشتی و هاکی هستند در غم از دست دادن مادرشان عزادار شدند. همچنین غلام‌رضا آیت‌الله‌زاده مدیرعامل سابق تیم فوتبال کوثر لرستان نیز در سوگ والده‌ی گرامی‌اش به عزا نشست.

از طرف انجمن ورزشی‌نویسان لرستان، به این عزیزان تسلیت عرش نموده و برای آن‌ها و سایر بازماندگان از درگاه ایزد منان صبر و شکیبایی تقاضامندیم.

/ 4 نظر / 12 بازدید
محمد

دوست داشتن کساني که دوستمان مي‌دارند کار بزرگي نيست، مهم آن است آنهايي را که ما را دوست ندارند، دوست بداريم آگهی رایگان http://www.9rang.com

قاسمی

آقا رضا عزیز سلام . تشکر از مطلبتون . این تیتر را خبرآنلاین 5 شنبه ساعت شب زد . ینده بلافاصله متنی را براب آنها فرستادم و اعتراض شدیدی برای این عبارت فرستادم که متاسفانه چاپ نکردند . جای تاسفم وقتی بیشتر شد که بهرام شفیع در برنامه ورزش و مردم جمعه از این جمله بعنوان جمله ((جالی و با مزه)) نام برد . به صدا وسیما هم تلفنی اعتراض کردم . در متن پیام خبر در نشربه لور به همشهریان پیشنهاد دادم که اعتراض کنند ولی افسوس .... بعضی وقتها به غیرت خودمان شک می کنم .

ابراهیم خدایی

به نظر من ان روزی کام ما تلخ میشد که از مهابادی میشنیدیم بازیکنان تیم گهر پابرهنه و با اتوبوس شرکت واحد این شهر وآن شهر می دوند خبر آنلاین تیتر هنرمندانه ای زده و من وقتی دیدم به دلم نشست. عزیزم یه سر و دو گوش فحش نیست ما همه یه سر و دو گوش هستیم. وقتی تیمی پابرهنه بازی می کند تیترش را چه بنویسند؟

لرستانی

عنوان "پا برهنه" به هیچ عنوان بار معنایی محرومیت و یا کمبود امکانات در استان را به دوش نمی کشد/ اتلاق عنوان پابرهنه(پاپتی) به مردم لرستان بیش از آنکه به اعتقاد برخی دوستان هنرمندانه باشد توهین آمیز است/ نمی دانم چرا برخی اصرار دارند بگویند که معنی پابرهنه یعنی دارای کمبود امکانات/ شاید اگر این عنوان برای هر قوم دیگری به کار می رفت امروز به راحتی از کنار آن عبور نمی کردند...شاید