اخبار و مطالب جمعه 30 تیر 1391

در بازی به میزبانی گهر:
ملوان 3 امتیاز خانگی را از چنگ گهر کم‌‌تماشاگر درآورد
عاقبت میزبانی در غربت !

پنج‌شنبه 29 تیر 1391 ساعت 20:45
هفته اول دوازدهمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران (جام خلیج فارس)
گهر شهرداری دورود 0 ملوان بندرانزلی 1
گل: سیدجلال رافخایی (51 پنالتی)

اخطار: حمیدرضا فتحی از گهر و حسین بادامکی و مازیار زارع از ملوان
ورزشگاه انقلاب کرج، تماشاگر: حدود 6 هزار نفر 
داور: محمدرضا اکبریان(البرز)، کمک‌ها: علی‌رضا کهوری و تورج عیوض‌محمدی
داور چهارم: غلام‌رضا جباری، ناظر: محمدعلی فروغی
*  ترکیب ملوان: علی حسنی‌صفت، علی‌رضا رمضانی، سیامک کوروشی، سیداحمد آهی، جواد شیرزاد، مازیار زارع، پژمان نوری(کاپیتان)، سعید یوسف‌زاده، مهران جعفری(حسین بادامکی از دقیقه 62)، محمد حیدری(سهیل رحمانی از دقیقه 71)، سید جلال رافخایی(آرمان رمضانی از دقیقه 87)، سرمربی: فرهاد پورغلامی
*  ترکیب گهر: گریگور ملکستیان، حمیدرضا فتحی(کاپیتان)، مجید باجلان (فرید عابدی 81)، مجید خدابنده‌لو، مجتبی زارعی(امین ترکاشوند 62)، ساشا کلونیجا، تقی نایبی، هاملت میختاریان(سیامک سرلک 66)، محمدرضا خرسندنیا، آرمان قاسمی، علی‌رضا محمد، سرمربی: مهدی تارتار

کیانوش بیرانوند:  اولین میزبانی نماینده لرستان در لیگ برتر با شکست در تاریخ به ثبت رسید.
تیم فوتبال گهر شهرداری دورود که به تقاضای مردم و مسوولان این شهرستان شهر کرج را برای برگزاری بازی‌های خانگی در دور رفت انتخاب کرده بود، در اولین گام با تک گل سیدجلال رافخایی مهاجم 28 ساله ملوان که دقیقه 51 از روی نقطه پنالتی به ثمر رسید مغلوب قوی سپید انزلی(ملوان) شد.
در شرایطی که گهری‌ها امید بسیاری به حضور لرستانی‌های پرشمار مقیم کرج برای حضور در ورزشگاه انقلاب داشتند، اما در عمل ثابت شد، هیچ‌کجا خانه‌ی واقعی آدم نمی‌شود و شمار تماشاگران ملوان از لرستانی‌ها در ورزشگاه بیش‌تر بود!
متاسفانه سرویس ایاب و ذهاب فقط در شهر دورود برای برخی تماشاگران در نظر گرفته شده بود تا به ورزشگاه انقلاب کرج بروند و در شهرهای پرجمعیت خرم‌آباد و بروجرد چنین امکانی برای تماشاگران مهیا نشده بود.
استان لرستان بالاترین نرخ آماری بیکاری در کشور را دارد و اکثر جوانان عاشق فوتبال لرستان در دو شهر خرم‌آباد و بروجرد با وجودی که حاضر بودند رنج سفر را به جان بخرند اما به دلیل مشکلات اقتصادی نتوانستند با هزینه‌ی شخصی مسافت رفت و برگشت هزار کیلومتری و هزینه‌های غذا و استراحت یک‌روزه را تامین نمایند، لذا قید حضور در کرج را زده و از پای گیرنده‌های تلویزیونی شاهد اولین شکست خانگی تیم غربت‌نشین‌شان شدند!
پرواضح است که اگر به مانند بازی‌ پلی‌آف لیگ برتر این بازی در هر کجای لرستان برگزار می‌شد، خیل عظیم تماشاگران لرستانی به عنوان یار دوازدهم تیم گهر، بار روانی سنگینی برای تیم شمالی ایجاد می‌کرد. از طرفی ملوانی‌ها می‌بایست مسافت بیش‌تری برای حضور در لرستان طی می‌کردند.
همچنین سایر مزایای میزبانی به نفع نماینده لرستان می‌شد. بسیاری از این مزایا قابل نوشتن نیست اما برای نمونه، همه می‌دانند که پذیرایی شایسته از داوران و به جای آوردن رسم مهمان‌نوازی توسط تیم‌های میزبان تأثیر به سزایی در تصمیماتی نظیر گرفتن پنالتی در جریان بازی‌ها دارد و مطمئن باشید اگر این بازی در لرستان برگزار می‌شد، داور به هیچ‌عنوان آن صحنه را به ضرر تیم میزبان پنالتی نمی‌گرفت.
خودکرده را تدبیر نیست. وقتی برخی مسوولان تیم گهر و مردم این شهر حاضرند هر کجای ایران بازی کنند بجز در لرستان پس بهتر است به قول عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا: بلیط اتوبوس بخرند تا کرج بروند و حالش را ببرند!

آقای لک یکی از فوتبالیست‌های قدیمی دورود که ساکن تهران است می‌گفت: من هرگز از تهران به ورزشگاه انقلاب کرج نخواهم رفت، اما اگر گهر در دورود یا لرستان به میدان برود خودم را از تهران به آن‌جا می‌رسانم تا بازی را از نزدیک تماشا کنم!
خیانت برخی در انتقال تیم به کرج که با اهدف برآوردن مقاصد شخصی خودشان صورت گرفت، حتماً باید در دادگاه پیگیری شود! آقایان می‌گویند نماینده مردم کرج در اصل لرستانی است و به ما لطف نموده و گفته بیایید این‌جا بازی کنید، در حالی که این بیچاره‌های ساده‌لوح نمی‌دانند که آن آقایان برای پربار کردن عملکرد خودشان این کار را کرده‌اند و فردا به مردم کرج می‌گویند: هم برای شما به بهای مجانی تیم لیگ برتری آورده‌ایم به این شهر و هم این که برای هر بازی 12 میلیون تومان هم از آن‌ها می‌گیریم و درآمدزایی نیز می‌کنیم!

 

 

 حاشیه‌های عجیب دیدار گهر و ملوان
زخمی شدن هواداران دو تیم و شکستن صندلی‌های ورزشگاه
 فارس: قبل از بازی به احترام درگذشت صیاد کشوری بازیکن سابق ملوان یک دقیقه در ورزشگاه سکوت برقرار شد.
نزدیک به 2 هزار تماشاگر لرستانی که با اتوبوس از شهرهای مختلف لرستان آمده بودند در ورزشگاه حضور داشتند. آن‌ها به این که چرا لرستان نباید یک ورزشگاه مناسب جهت بازی‌های لیگ برتر داشته باشد اعتراض داشتند.
کولی‌وند و اکبریان نماینده‌های مردم استان البرز در مجلس و قائدرحمت نماینده مردم دورود و ازنا در ورزشگاه حضور داشتند.
در نیمه نخست بین هواداران دو تیم درگیری لفظی به وجود آمد و با شدت گرفتن این درگیری، الفاظ نامناسبی بین تماشاگران رد و بدل شد. این درگیری لفظی به زد و خورد فیزیکی نیز منجر شد که در نتیجه آن چند تن از هواداران هر دو تیم مجروح و مضروب و توسط آمبولانس مستقر در ورزشگاه به بیمارستان منتقل شدند. همچنین صندلی‌های ورزشگاه انقلاب نیز در اثر این زد و خوردها شکسته شد.
مدیر ورزشگاه انقلاب از این درگیری بسیار ناراحت بود و معتقد بود که نیروی انتظامی باید مانع رخ دادن چنین حوادث ناگواری می‌شد.

 

رییس هیات فوتبال استان البرز:
برای انجام بازی‌های بعدی تیم فوتبال گهر در کرج تصمیم‌گیری خواهد شد
ایرنا: رییس هیات فوتبال استان البرز گفت: با توجه به حواشی و اتفاقات بوجود آمده در دیدار امشب، برای انجام بازی‌های بعدی تیم فوتبال گهر شهرداری دورود در کرج مجدداَ تصمیم‌گیری خواهد شد.
'محمد محمودی' افزود: ما قصد کمک به فوتبال کشور و تیم دورود را داشتیم ، اما اتفاقات بوجود آمده را در یک جلسه با حضور مسوولین و شورای تامین استان بررسی می‌کنیم و اگر صلاح نباشد از انجام بازی‌های این تیم در کرج جلوگیری خواهیم کرد.
وی اظهار داشت: تمامی تدابیر لازم برای امنیت این بازی اندیشیده شده بود اما به یک باره اتفاقات تلخی بوجود آمد و خساراتی نیز به ورزشگاه وارد شد.
محمودی ادامه داد: حواشی و صدمات وارده به ورزشگاه را به سازمان لیگ برتر گزارش خواهیم داد.
دیدار امشب دو تیم فوتبال ملوان و گهر دورود به درگیری هوادارن دو تیم منجر شد که تعدادی از هواداران دو تیم با توجه به صدمات وارده به بیمارستان منتقل شدند.

 


حاشیه‌نگاری خبرنگار ملوان‌نیوز از دیدار گهر _ ملوان
به گزارش بامداد جمعه‌ی خبرنگار ملوان نیوز، تیم فوتبال ملوان بندرانزلی، پنج‌شنبه‌شب در نخستین هفته‌ی لیگ برتر فوتبال ایران (جام خلیج فارس) با نتیجه‌ی  یک بر صفر گهر شهرداری دورود را شکست داد، این دیدار با حاشیه های زیر همراه بود:  
* 3000 نفر از هواداران ملوان از نزدیک نخستین پیروزی ملوان در لیگ برتر دوازدهم را از نزدیک به تماشا نشستند، آن‌ها با شعارهایی مانند ملوان آسیایی ؛ مازیار قایقران ؛ پژمان امپراطور؛ ملوان گل بزن، انزلی بی‌قراره؛ تیم محبوب خود را مورد تشویق قرار دادند. هواداران ملوان با پیراهن‌های سپید خود، نمای زیبایی به ورزشگاه کرج داده بودند.  
* حضور گیلانی‌های مقیم تهران و کرج به خصوص از لاهیجان، لنگرود، رشت و کیاشهر بسیار چشمگیر بود.
* هم‌پیمان شدن گیلانی‌ها برای پیروزی ملوان در این بازی باعث شد قوهای سپید ایران به جای میهمان بودن، احساس میزبانی کنند! 
* بنری با تصویر زنده‌یاد سیروس قایقران در کنار تصاویر مازیاز زارع و پژمان نوری در ورزشگاه نصب شده بود.
* 1000 نفر از هواداران گهر نیز در ورزشگاه انقلاب کرج حضور داشتند و مهدی تارتار را به شدت مورد تشویق قرار دادند . 
* شبکه‌ی باران پس از طی شدن یک سوم از زمان بازی در نیمه ی اول ، توانست مسابقه‌ی دو تیم را روی آنتن بفرستد . 
* پس از سوت پایان بازی در نیمه‌ی اول، سنگ‌پرانی هواداران گهر (!) باعث شد حداقل چهار نفر از هواداران ملوان زخمی شده و راهی بیمارستان گردند. پس از سنگ پرانی گهری‌ها، هواداران دو تیم با یک‌دیگر درگیری فیزیکی پیدا کردند و این عوامل موجب شد نیمه‌ی دوم با پنج، شش دقیقه تاخیر شروع شد. در نهایت با تلاش نیروی انتظامی هواداران گهر به سمت پشت نیمکت این تیم هدایت شدند تا غائله خاتمه یابد .
* صادق درودگر و محمود پیشگاه هادیان ، سنگ های پرتابی گهری ها را به ناظر بازی نشان دادند . به راستی گهری ها این سنگ ها را چگونه وارد ورزشگاه کرده بودند ؟!    
* هواداران گهر نسبت به گیلانی‌ها توهین قومیتی کردند !
* پیراهن گهر شهرداری دورود شبیه تیم ملی قطر بود !     
* گزارشگر شبکه‌ی افلاک، فامیلی دروازه‌بان خارجی تیم گهر را گیگز خطاب می کرد که این نام بی شباهت به رایان گیگز ، بازیکن ولزی منچستریونایتد نبود !  
* در دقایق پایانی بازی، هواداران گهر به سمت علیرضا رمضانی ، سنگ پرتاب کردند ! 
* پس از پایانی بازی، صدای شادی مردم انزلی در سطح شهر به گوش می رسید . 
* هواداران گهر پس از پایان بازی اقدام به شکستن شیشه‌ی خودروهای هواداران ملوان کردند !

توضیح یکی از مطالعه‌کنندگان  لرستانی این وبلاگ (ایمیل ارسالی): خبرنگار ملوان‌نیوز با زرنگی خاص سعی کرده  تماشاگران گهر را آغازگر سنگ‌پرانی معرفی کند. گیلانی‌ها حتی در اعزام خبرنگار و پوشش دلخواه رویدادها نیز سعی بسیار نموده‌اند چرا تجربیه قبلی در این زمینه داشته‌اند! اگر این مسابقه در لرستان برگزار می‌شد، حضور پرشور خبرنگاران ورزشی و اهالی لرستان، اجازه نمی‌داد دیگران وقایع و حواشی بازی را به نفع خودشان بهره‌برداری و مصادره به مطلوب نمایند. درست که لرستانی‌ها هم سنگ پرانی کردند اما گیلانی‌ها نیز با توهین قومیتی و سنگ‌پرانی شدید آتش‌بیار معرکه بودند.

چه بگوییم از دست ساده‌لوحانی که فریب سودجویان را خوردند و آلت دست آن‌ها شدند تا موفق شوند تیم را از لرستان خارج کنند ...

 

 

گهر میزبان بود یا ملوان؟ حضور پرشمار شمالی‌ها در کرج

 

 

تارتار: میزبان واقعی نبودیم

هواداران ملوان در درگیری‌ها مقصر بودند
 ایسنا: مهدی تارتار گفت: متاسفانه همانند سایر میزبان‌ها از میزبانی خود استفاده نکردیم.
سرمربی تیم گهر شهرداری دورود پس از باخت یک بر صفر تیمش برابر ملوان بندرانزلی در هفته اول رقابت‌های لیگ برتر در جمع خبرنگاران با بیان این که بازی متعادلی از خود نشان دادیم و بهترین نتیجه تساوی بود عنوان کرد: ما به تجربه بازیکنانی همچون پژمان نوری و مازیار زارع به ملوان باختیم. این بازیکنان به خوبی بازی را کنترل کرده و باعث پیروزی تیم‌شان شدند.
وی ادامه داد: تیم گهر در فصل جاری 95 درصد تغییرات داشته و تنها دو هفته با بازیکنان اصلی‌اش تمرین‌های منظمی را پشت سر گذاشته است. چطور انتظار دارید در این مدت کم مقابل ملوان باتجربه موفق عمل کرده و سه امتیاز را کسب کنیم؟
تارتار با بیان این که گهر جهت رسیدن به هماهنگی کامل نیاز به زمان زیاد دارد، عنوان کرد: با این بودجه و تیمی که در فصل نقل و انتقالات بستیم، فراتر از انتظار ظاهر شدیم و من مربی به هیچ وجه انتظار چنین بازی پایاپایی را نداشتم.
سرمربی گهر شهرداری درود با اذعان به این که امروز نسبت به سایر میزبانان نتوانستیم از امتیاز میزبانی بهره ببریم، گفت: طرفداران هر دو تیم در این بازی مساوی بودند ولی متاسفانه ما نمی‌توانیم از شرایط میزبانی واقعی استفاده کنیم و همین امر به ما لطمه می‌زند.
وی ادامه داد: من سرمربی دوست دارم بازی‌های گهر در لرستان و دورود برگزار شود تا حمایت هواداران بی‌شمار لرستانی را داشته باشیم.
تارتار با تشکر از هواداران گهر گفت: اگر در استان ورزشگاهی برای میزبانی می‌داشتیم مطمئن باشید ملوان و سایر تیم‌ها حرفی برای گفتن مقابل ما ندارند.
سرمربی گهر شهرداری دورود درباره درگیری هواداران دو تیم نیز گفت: هواداران لرستانی با شعور و فهمی که دارند به هیچ عنوان به ورزشگاه خسارت وارد نمی‌کنند. مقصر هواداران حریف بودند که باعث خسارت وارد کردن به ورزشگاه انقلاب شدند.

 

 

صادق درودگر: به سمت هواداران ما پاره آجر پرتاب می‌کردند
سایت باشگاه ملوان http://www.malavan.ir
مدیرعامل باشگاه ملوان انزلی گفت: سنگ‌پرانی صورت گرفته در بازی روز گذشته را به پای هواداران لرستانی نمی‌گذارم.
صادق درودگر درباره پیروزی یک بر صفر ملوان مقابل گهر دورود اظهار داشت: با وجودی که در این مسابقه نمی توانستیم از سه بازیکن خود به دلیل سه اخطاره بودن استفاده کنیم اما بازی خوبی انجام دادیم. امیدواریم تیم در آینده هم به این روند ادامه دهد. البته نقاط ضعفی هم داشتیم که سعی می کنیم آن را برطرف کنیم.
وی در مورد حواشی این مسابقه که از سوی هواداران گهر دورود رخ داد، گفت: به دلیل سنگ‌پرانی از سوی برخی از هواداران چهار نفر از هواداران ملوان دچار آسیب دیدگی شدند که حال یکی از این افراد شب گذشته وخیم بود و احتمال ضربه مغزی او می رفت اما خوشبختانه بهبود پیدا کرد و اکنون در یکی از بیمارستان‌های رشت بستری است و فردا مرخص می‌شود.
درودگر تصریح کرد: برخی از هواداران هم که به دلیل سنگ‌پرانی مجروح شدند سرپایی تحت مداوا قرار گرفتند. سه ماشین شخصی هواداران ما به دلیل پرتاب سنگ هواداران گهر آسیب جدی دید. شیشه‌های دو اتوبوسی که برای هواداران در نظر گرفته بودیم شکست. یکی از اتوبوس‌های ما هم وقتی شرایط را این طوری دید اصلا وارد ورزشگاه نشد و رفت و ما مجبور شدیم برای فرستادن هواداران خود به انزلی سه اتوبوس دیگر از تهران اجاره کنیم.

 


چرا هواداران گهر در دام  از قبل چیده شده درگیری با هواداران ملوان افتادند؟
فرهاد داودوندی- بروجرد: متاسفانه بلافاصله پس از مسابقه (و حتی در بین مسابقه) تیم فوتبال گهر دورود با ملوان بندر انزلی از سری مسابقات هفته اول لیگ برتر جام دوازدهم، بعضی خبرگزاری‌ها از درگیری شدید هواداران این دو تیم خبر دادند، شیشه اتوبوس‌های هواداران دو طرف شکسته شده است، مسئولین استان البرز از احتمال اجازه ندادن به گهری‌ها برای برگزاری مسابقات بعدی شان خبر داده‌اند و اتفاقاتی دیگر نیز روی داده که می‌تواند برای تیم گهر دورود گران تمام شود.
از همان روز اول که تیم گهر دورود جواز حضور در لیگ برتر را کسب نمود، این تیم زیر ذره بین خیلی‌ها رفت، کسانی که اصلا راضی به حضور تیم گهر در لیگ نبودند، حواشی بسیاری برای این تیم و هواداران این تیم ساخته شد که همه یکی پس از دیگری به کناری زده شد.
بالطبع برای زدن ضربه موثر به تیم گهر، توسط دلالان و حاشیه سازان فوتبال ایران باید از اولین مسابقه، تیم گهردورود بعنوان یکی از تیمهای دردسرساز لیگ به علاقمندان به فوتبال ایران معرفی می شد! چه جائی بهتر از ورزشگاه انقلاب کرج! جائی که چهارصد کیلومتر دورتر از شهر خود گهری‌ها بود!
من مطمئنم که احساسات به هواداران دو تیم غلبه نموده است و کاری که نباید می‌شده، با شروع درگیری انجام گرفته است!
اما اینک تیتر خبری خبرگزاری ها را بخوانید، هواداران تیم گهر مقصر شناخته شده اند، در حالیکه تیم ملوان یکی از تیمهای شناخته شده ایران است و امسال نیز با هدایت افراد پولداری قرار است در مسابقات حضور داشته باشند و ضمنا با جذب بازیکنان موثر، بالطبع بیشتر در چشم خبرنگاران خبرگزاری‌های مختلف می‌آید، تیم دست و پا بسته گهر دورود که حتی زمین مسابقه ندارد، چگونه می خواهد از حقانیت خود در مقابل این تیم دفاع نماید، مسئولین استان البرز در اولین اقدام خواهان لغو بازی‌های این تیم در کرج شده اند!
باید قبول کرد هواداران پرشور تیم گهر دورود خواسته یا ناخواسته تن به خواسته حاشیه سازانی که مدت‌ها بود برای این تیم خواب‌های آنچنانی دیده بودند، داده‌اند!
باید منتظر ماند و نتیجه رای فدراسیون  و یا شکایت احتمالی تیم ملوان انزلی را مشاهده نمود، اما ختم کلام  اینکه متاسفانه این دام از مدتها قبل برای هواداران تیم گهر چیده شده بود و باید  مسئولین تیم گهر دورود هواداران این تیم را قبل از مسابقه توجیه می‌نموده‌اند که ممکن است هر گونه زد و خورد با توجه به لابی قوی تیم قدیمی ملوان انزلی پرونده درگیری را به ضرر تیم گهر تمام نماید و در بازی‌های بعدی ممکن است اثرات این زد و خورد خودش را به بدترین نحوی برای تیم گهر و هواداران پر شور این تیم نشان بدهد! 

 

گزارش تصویری از بازی گهر و ملوان و حواشی آن:

/ 3 نظر / 33 بازدید
قوی سپید

سلام یادمه در گذشته وبلاگ شما رو لینک کرده بودم. به خاطر مطلبی که در خصوص خیبر و ملوان گذاشته بودید. متاسفم که دیروز توی ورزشگاه کرج چیز دیگری از فوتبالدوستان و لرها در ذهنم نقش بست. توی ورزشگاه هم شعار هم درگیری از سوی هواداران گهر شروع شد. که برنامه ریزی ش هم کار عابدینیه که عقده داره از ملوانی ها ولی از اون بازی هر چی فکر میکنم چطور میشه از فاصله کم سنگ رو به قصد سر یه نفر با همه قدرت پرت کرد جوابی پیدا نمیکنم !!! شکر خدا این بازی کشته نداد ولی مطمئنا اگر ادامه بدین اینجوری حتما کشته روی دستتون میمونه و فوتبال دو زاری ایران اصلا ارزشش رو نداره . متاسفم و باز هم متاسفم.

رضا طولابی

قصد داشتم تا حدودی از شرایط فنی مسابقه بگوییم ولی دیدن عکس ها و شنیدن حاشیه های مسابقه آنچنان مرا مغموم و دل نگران ساخت تا فارغ از بحث فنی در ابتدا تاسف خود را دسته از تماشاگران دورودی و انزلی که حرمت ها را زیر پا گذاشته و با سنگ پرانی - چاقو کشی و شعارهای قومیتی ضمن به حاشیه کشاندن مسابقه فرهنگ ،هموطنان فرهیخته ی خود در انزلی و لرستان را زیر سوال برده و با یک عمل نابخردانه تیتر اول رزونامه ها و دوربین های تلویزیونی شده اند . از اینکه در این قضیه چه کسی و یا کسانی مقصر بوده اند به صورت صدردصد نمیدانم حق را به کدام تیم بدهم اما در مجموع سردادن شعارهای قومیتی چیز جز نفاق و تنفر بین مردم لرستان و انزلی خروجی دیگری را در پی نخواهد داشت . مجروح شدن چهار هوادار انزلی به دلیل پرتاب سنگ موجی از اضطراب و نگرانی را در میان مردم نجیب و ورزش دوست لرستان ایجاد کرد ، بدون تردید ما لرستانی ها بردن به هر قیمتی را نمیخواهیم ، ما ورزش را برای دوستی ها و صمیمیت ها میخواهیم ، آن دسته از تماشاگران ساده لوح که تحت تاثیر نتیجه و یا شانتاژ برخی آقایان با سردادن شعارهای قومیتی شعله های آتش این درگیری را شعله ور کردند بدانند که مرد

هامون رئوف

بعضی وقتا ما آدما وقتی یه چیزی رو یک دفعه بدست میاریم برای نگه داشتنش با همه لج می کنیم حتی با خودمون و آخر سر هم خیلی راهت از دستش می دیم ای کاشک ما لرها یک کم با هم متحد بودیم یاد خیبر خرم آباد بخیر که مال همه لرستان بود