اخبار و مطالب پنج‌شنبه 30 شهریور 1391

با وعده وعیدهای شهردار، گهر به بن بست رسیده؛
مدیر اجرایی گهر: با این روند گهر از شهرداری جدا می‌شود
آبروی فوتبال لرستان در خطر است
خبرگزاری ایسنا: به دنبال اظهارات روز گذشته دالوند شهردار دورود، مدیراجرایی تیم گهر گفت: متاسفانه آقای شهردار با این اظهارات و تفکرات روحیه تیم را تضعیف کرده است.
اسماعیل حیدرپور با انتقاد شدید از صحبت‌های شهردار دورود در خصوص گهر افزود: تیمی که سال گذشته با تمام مشکلاتی که همگان نیز می‌دانند به لیگ برتر صعود کرد، 99 درصد بازیکنان فصل گذشته خود را نیز از دست داد ولی با گذشت 8 هفته تمام کارشناسان بر این باورند نتایج مطلوبی کسب کرده و با کمی خوش‌شانسی نیز می توانست در رده‌های بالاتر جدول قرار داشته باشد.
وی با بیان این که گهر برای این فصل با بودجه 5 میلیاردی بسته شده، تصریح کرد: شهرداری دورود تا کنون به تعهدات خود عمل نکرده و این امر تاثیر بسیار منفی در تیم گذاشته است؛ پس از 8 هفته هنوز 20 درصد قراردادها پرداخت نشده و می‌آییم می گوییم تیم و بازیکنان در حد لیگ برترنیست؟ کجای دنیای فوتبال دیده اند برای پرداخت قرارداد بازیکنان از این و آن قرض کرد و در ازای آن چک بدهید و برگشت بخورد. آیا این تیمداری است یا آبروریزی؟
حیدرپور با تاکید بر این که آبروی فوتبال لرستان در خطر است، ادامه داد: موقعی که ما نتوانسته ایم به تعهداتمان در قبال تیم عمل کنیم نباید دنبال بهانه جویی، بهانه تراشی بود؛ برای فرار از مسوولیت نباید این اظهارنظرها راکرد.
مدیراجرایی گهر با تاکید بر این که صحبتهای آقای شهردار در آستانه بازی حساس با تراکتورسازی روحیه تمامی بازیکنان وکادر فنی را به کلی تضعیف کرده و این به هیچ وجه قابل توجیه نیست و پیامدهای آن بر عهده شهردار دورود است، گفت:برخلاف صحبت‌های شهردار که گفته‌اند بازیکنان گهر در حد لیگ برتر نیستند، کارشناسان فوتبال معتقدند بازیکنان گهرفراتر از لیگ خود رانشان داده اند؛ تساوی با پرسپولیس میلیاردی، فجر سپاسی صدرنشین و شکست ذوب آهن همیشه مدعی دلیلی غیر قابل انکار بر این مدعاست.
وی با قدردانی از اعضای شورای شهر در رابطه با حمایت گسترده از گهر افزود: متاسفانه آقای تارتار به خاطر اظهار نظرهای شهردار از تیم کناره گیری کرده نه مسائل مالی، شهرداری تاکنون در مجموع شاید 500 میلیون برای گهر هزینه نکرده که این دور از انصاف است ولی ما باز منتظر هستیم زمینهایی که آقای دالوند قولشان را داده به فروش برسند و طلب بازیکنان پرداخت شود.
حیدرپور با بیان این که با وعده وعیدهای شهردار،گهر به بن بست رسیده، یادآورشد: شهرداری تبریز فصل گذشته با بودجه 7 میلیاردی به دسته اول سقوط کرد ولی من قول می دهم اگر مسائل مالی مرتفع شود گهر در لیگ برتر بماند.
این مقام مسوول در باشگاه گهر اضافه کرد: سوالی که من از آقای شهردار دارم این است که آیا شهردار تبریز نیز در فصل گذشته پس از هر بازی با خبرنگاران مصاحبه کرده و موضع گیری می کرد؟
وی با اظهار نگرانی از وضعیت گهر عنوان کرد: با ادامه داشتن روند فعلی و مشکلات متعدد شاید دادستانی در مورد مالکیت تیم به خاطر عدم انجام تعهدات تجدید نظر کند و این به هیچ وجه زیبنده نیست.
مدیر اجرایی گهر با بیان اینکه ارزش و اعتبار فوتبال لرستان بیش از این است،گفت: با وضعیت فعلی و جهت رفع مشکلات انتظار داریم مسوولان ارشد استان ورود پیداکرده و چاره اندیشی جهت وضع موجود کنند.
وی با بیان این که شهرداری اگر توان مالی ندارد کناره‌گیری کند،گفت: انتظار داریم تا شنبه 20 درصد قرارداد بازیکنان پرداخت شود و اگر این امر صورت نگیرد از شورای شهر می خواهیم قضیه را بصورت جدی پیگیری کند.

 

 

 

گهر دورود پول ندارد/ چالش‌های فوتبال بومی ما
شهرام شرفی: وقتی چیزی سر جای خودش نباشد می‌گوییم «بی‌عدالتی» به‌وجود آمده است. این گفته را سال‌ها قبل از میلاد حضرت مسیح (ع)، افلاطون بیان کرد؛ هر چند خیلی قبلش، هراکلیتوس این را بیان کرده بود.
در اندیشه‌ی سیاسی اسلام هم یکی از معانی عدالت یعنی این‌که هر چیز سر جای خودش باشد؛ هر کس وظیفه‌ی خودش را انجام بدهد و در کار دیگری هم دخالت نکند. این‌ها را گفتم تا ربطش بدهم به وضعیت نامناسب تیم گهر دورود! شهردار دورود گفته است ما فکر نمی‌کردیم هزینه‌ی تیم گهر خیلی بالا باشد.
بهرنگ دالوند می‌گوید: « به ما گفتند این تیم 3 میلیارد تومان هزینه دارد؛ بعد گفتند 5 میلیارد تومان و حالا می‌گویند 7 میلیارد تومان.» واقعاً این هم از آن حرف‌هاست. یک بچه‌ی کلاس سوم ابتدایی هم می‌داند بازی و ماندن در لیگ برتر و در شرایط فعلی، لااقل 10 میلیارد تومان پول می‌خواهد. 3 میلیارد کجا و 10 میلیارد تومان کجا!
شهرداری دورود همان اول نباید این تعهد سنگین را قبول می‌کرد. بی‌عدالتی یعنی همین؛ یعنی مثلاً فرمانداری خرم‌آباد بیاید به جز وظایف ذاتی خودش، تیم‌داری هم بکند! آن موقع می‌گوییم هیچ چیز سر جای خودش نیست؛ یعنی تازه برمی‌گردیم به اندیشه‌ی افلاطون. آن هم با اختلاف زمانی بیش از 2 هزار سال!
شهرداری اگر شاه‌کار کند وظایف ذاتی خودش در رابطه با مدیریت و اداره‌ی شهر را انجام بدهد. در جامعه‌شناسی سیاسی وقتی نهادی این‌گونه می‌شود می‌گویند «بار اضافی» بر دوشش وارد شده است؛ یعنی به‌جز وظایف خویش باید تعهداتی اضافی را نیز بپذیرد! حالا شده همین داستان شهرداری دورود که به‌جز اداره‌ی مطلوب شهر باید تیم‌داری هم بکند!
شهرداری دورود همان اول نباید قبول می‌کرد. واقعاً تعجب می‌کنم چطور شهرداری حاضر شده با این هزینه‌های سنگین تیم‌داری، این مسئولیت سنگین را بپذیرد؟ مشکلات گهر دورود روز به روز بیشتر می‌شود؛ همان‌طوری که قبلاً هم پیش‌بینی می‌کردم؛ به‌خاطر این‌که همه چیز را بدون مقدماتش، یک‌جا می‌خواهیم! ورزشگاه استاندارد نداریم و تیم لیگ‌برتری می‌خواهیم!
هتل و فرودگاه‌مان ضعیف است و بی‌درنگ می‌خواهیم قطب گردشگری شویم! نتیجه همین می‌شود که بعد از مدتی هیجان عمومی، مشکلات زیرساختی، خودشان را نشان می‌دهند و دوباره به همان خانه‌ی اول برمی‌گردیم! بنیان‌گذاران جامعه‌شناسی در قرن نوزدهم می‌گفتند روند پیشرفت جوامع، تکاملی و تدریجی است و نمی‌شود یک شبه همه چیز را به دست آورد. اول باید مقدمات کار را فراهم کرد و بعد به اصل کار پرداخت. وقتی گهر دورود به لیگ‌برتر صعود کرد مگر کارشناسان فوتبال لرستان نمی‌دانستند این تیم 7 تا 10 میلیارد پول می‌خواهد؟ می‌دادند نهادی یا سازمانی که بودجه‌اش را داشته باشد.
اگر هم نبود می‌دادند به سرمایه‌دار توانمند. اگر باز هم نبود می‌دادند سرمایه‌داران توانمند غیربومی. مگر با شعار: «گهر مال خومونه» می‌شود تیم‌داری کرد؟! مگر با احساسات می‌شود این تیم را اداره کرد؟ فوتبال حرفه‌ای پول می‌خواهد و برنامه‌ریزی. می‌گویند بازیکن، بی‌غیرت است! خب، پول بدهید تا باغیرت شود. کار سختی نیست. انتظار دارند بازیکن به‌صورت رایگان برایشان بازی کند.
در این دوره و زمانه، پسر برای پدر هم کار مفتی انجام نمی‌دهد چه برسد به بازیکن حرفه‌ای که شغلش همین فوتبال است! مردم شریف دورود و استان را هم این وسط سرکار گذاشته‌اند. تیم یعنی بارسلونا؛ تیم یعنی برزیل؛ تیم یعنی منچستر یونایتد؛ تیم یعنی باشگاه‌های آرژانتین. این‌ها فوتبال هستند که آدم تماشا می‌کند و لذتش را هم می‌برد. باور کنید بازی تیم فوتبال ایران برابر لبنان را حتا یک دقیقه هم نگاه نکردم! بعد خبر دادند یک هیچ باخته‌ایم! اگر بازی برزیل ساعت 4 صبح هم باشد بیدار می‌شوم و نگاه می‌کنم. می‌گویم من بازی‌های تیم ملی را هم تماشا نمی‌کنم؛ آن موقع برخی از دوستان می‌گویند بیا برویم تهران تشویق تیم بومی خودمان!
مدیریت فوتبالی برزیل، میزبانی جام جهانی فوتبال را قبول کرده و برای این کار انتخاب شده و آن وقت ما برای 6 یا 7 میلیارد تومان بودجه برای اداره تیم گهر دورود این همه با مشکل مواجه شده‌ایم! وقتی آرمان‌خواهی بدون توجه به واقعیت‌ها، حاکم شود نتیجه همین می‌شود! به امید قهرمانی تیم فوتبال برزیل در جام جهانی! 

 

 

 

تراکتور – گهر؛ روایتی متفاوت از فوتبال و فرهنگ ایران!
نشریه اینترنتی لور: هفته نهم لیگ برتر فوتبال ایران، جمعه ۳۱ شهریور، ساعت ۱۶:۳۰ با بازی تراکتورسازی تبریز و گهر دورود لرستان، در  ورزشگاه یادگار امام تبریز آغاز خواهد شد.
تیم بحران‌زده گهر دورود در حالی در هفته نهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران به تبریز می‌رود که به تازگی سرمربی گری خود را به پورمند، دستیار سرمربی مستعفی خود (مهدی تارتار) سپرده است، غیر از جدایی تارتار، اعتصاب ها و اعتراضات و حتی قهر و جدایی برخی بازیکنان برجسته به مشکلات قبلی گهر، که مهم‌ترین آن عدم انجام بازی های خانگی در دورود است افزوده شده است.
اما روزهای خوش نیز دور از انتظار نیستند، گهروندها امیدوارند بازی بعدی خانگی تیم فوتبال شان (مقابل نفت تهران) در خرم آباد انجام شود تا از فواید میزبانی و حضور پرشمار هواداران بهره‌مند شوند، به هر حال گهر نشان داده است هیچ‌گاه تیم از پیش بازنده‌ای نبوده و نیست، پورمند سرمربی جدید تیم اینک انگیزه‌های زیادی برای نتیجه گرفتن دارد، او در بازی مقابل صبای قم نیز هدایت نیمکت را در غیاب تارتار برعهده داشت و نشان داد شجاعت استفاده از بازیکنان جوان تر و بی ادعا تر را دارد او در آن بازی برای نخستین بار از سعید رازانی در درون دروازه خود استفاده کرد و از دقیقه هفتاد مجید خمیسی، جوان دورودی را به جای محمد پروین بازیکن با تجربه و نامدار خود روانه میدان نمود.
اما در سوی دیگر، تراکتورسازی نیز که از نظر امکانات مالی و سابقه فوتبالی قابل قیاس با تیم تازه وارد لرستانی نیست و امسال قرار است برای اولین بار از جمله نمایندگان ایران در لیگ اسیا نیز باشد، در هفته های اخیر چندان نتایج دلچسبی نگرفته است، این تیم هرچند تنها با چند امتیاز فاصله با صدر جدول در رده هفتم قرار گرفته اما دچار بحران هایی است که اختلاف حاج صفی، ملی پوش و از جمله تاثیرگذارترین بازیکنان تراکتورسازی (روزنامه ها از اعزام وی به پادگان خبر دادند) یکی از این موارد است.
به هر حال شکی نیست که تیم اولیویرا با استرس پا به میدان خواهد گذاشت و اگر گهر بتواند همان طور که در خانه فجرسپاسی و صبای قم از دروازه خود دفاع سخت کوشانه ای نشان داد، در این بازی نیز عمل کند می توان پیش بینی کرد با خلق یک شگفتی از دیار آذربایجان بازگردد و در آستانه انجام بازی های خانگی در جمع هوادارانش یک بار دیگر توجه ها را جلب کند و امید ها را زنده نماید.
تراکتورسازی و گهر؛ روایتی دیگر از فوتبال ایرانی
اما اهمیت این بازی فقط در عملکرد این دو تیم درون زمین فوتبال و وضعیت آن ها در جدول رقابت ها نیست، این بازی نقطه عطف روایتی دیگر از فوتبال و فرهنگ در ایران است، هرچند در سیل خروشان توجه بی امان رسانه های ملی به روایت اصلی و غالب و تهران محور (پرسپولیس و استقلال) در حاشیه مانده است.
گهر دورود و تراکتورسازی تبریز روایتی متفاوت از فوتبال ایرانی ارائه می دهند متفاوت از تمام سال هایی که دو رنگ قرمز و آبی بر زمین های چمن ایران سایه انداخته بود.
تراکتورسازی از جمله تیم های باسابقه شهر تبریز است، اما در سال های اخیر و با صعود مجدد به لیگ برتر و سپس عملکرد فوق العاده اش، این تیم را محبوب ملیون ها ایرانیِ ترک زبان در آذربایجان و سراسر کشور نموده است.
تراکتورسازی تبریز نشان داده تیم های غیر تهرانی هم می توانند در خارج از شهر خود هوادرانی داشته باشند، سال ها عادت کرده بودیم فقط دو تیم پرسپولیس و استقلال تهران را دارای هوادارانی در سراسر کشور بدانیم، اما حالا سال هاست شعارهای ترکی در همه استادیوم های ایران، در بازی های تراکتورسازی در مقابل سایر تیم ها شنیده می شود.
گهر دورود نیز گرچه از نظر سابقه فوتبالی، امکانات مالی و کسب نتایج خیره کننده قابل مقایسه با رقیب آسیایی شده خود نیست اما با توجه به شگفتی سازی و پیشتازی خود و با داشتن لقب اولین تیم لر در سطح اول فوتبال کشور، هواداران دوآتشه و پیگیری دارد که برای تشویق تیم خود در لیگ دوازدهم فوتبال ایران، پدیده ورزشگاه های شهرهای مختلف هستند.
به هر حال اگر هویت های قرمز و آبی هیچ ارتباطی به قومیت، طبقه اجتماعی، شهر محل زندگی و ... ندارند، دو تیم گهر و تراکتور را از جمله باشگاه هایی دانست که همه جای جهان هستند، معتبر ترین این نوع باشگاه ها، بارسلونای اسپانیا است که با شعار "چیزی بیش از یک باشگاه فوتبال"، توانسته است نماد و پرچم جنبشی باشد که می کوشد زبان و فرهنگ کاتالان را در ورزشگاه ها زنده نگهدارد.
البته همیشه کسانی هستند که از تیم های دارای هویت واهمه دارند و در سال های اخیر شاهد برخی حساسیت ها نسبت به تیم تراکتورسازی بوده ایم، اما اینک با فروکش کردن آن حساسیت ها و همچنین کم شدن سوء استفاده برخی جریانات سیاسی، کسی از اینک ترک ها و لرها در لیگ برتر تیمی با هویت قومی داشته باشد هراسی ندارد و به خوبی می دانیم چنین باشگاه های فوتبال می تواند بخش هایی از استعداد ورزش ایران را به ورزشگاه ها بکشاند که هرگز توسط تیم های بزرگ پایتخت نمی توانست فعال شود.
امروزه لرها از اینکه در لیگ برتر بازی می کنند احساس خوبی دارند و می توانند خود را خیلی بهتر از پیش در نقشه ایران، زنده و پویا ببینند، هواداران گهر و تراکتور همراه تیم هایشان سفر می کنند و در کشاکش رویارویی و تعامل با سایر هموطنان قرار می گیرند.
گهر و تراکتورسازی، از ایران دیگری روایت می کنند، ایرانی که چه بسا در سایه تهران بزرگ به محاق فراموشی رفته است، همان طور که فوتبال ایران فقط استقلال و پرسپولیس نیست، ایران فقط تهران نیست، همان طور که زبان و فرهنگ ایرانی، فقط گویش و فرهنگ تهرانی نیست، لازم نیست تمام مردم ایران فقط به دو رنگ قرمز و آبی تقسیم شوند.
البته تیم های پرهوادار شهرستانی دیگری نیز همیشه بوده اند، از ملوان بندرانزلی و داماش رشت گرفته تا نفت آبادان و شاهین بوشهر، باشگاه های پرهواداری سال ها در فوتبال ما بوده اند اما عرصه اقبال به این تیم ها معمولا محدود به استان خود (و حتی فقط شهر خود) بوده است، تراکتورسازی تبریز و گهر دورود تنها تیم هایی هستند که وقتی در استادیوم آزادی بازی می کنند آنقدر صدای رسایی دارند که اگر هواداران پرسپولیس به عادت همیشگی فریاد زدند "پرسپولیس" و منتظر ماندند تا طرف رو به رو بگوید "سرور استقلاله" به جای این جواب آشنا بشنوند: "سوراخه"! و بفهمند آنها تنها صدای ایران نیستند!

 

 

تارتار: نه به گهر برمی‌گردم، نه استعفا می‌کنم/ بازیکن ما مسافر کشی می‌کند!
خبرگزاری فارس: مهدی تارتار سرمربی تیم گهر دورود درباره اظهارات مدیر اجرایی گهر گفت: حیدرپور گفته من یا باید برگردم یا استعفا کنم در حالی که نه برمی‌گردم و نه استعفا می‌کنم و قانون همه چیز را مشخص می‌کند. چطور می‌توانم تیمی را تمرین دهم که دو بار تمریناتش به خاطر مشکلات مالی تعطیل شده است؟
وی ادامه داد: 30 درصد برای باشگاه کار کرده‌ام و فقط 20 درصد دستمزد گرفته‌ام. یکی از چک‌ها هم برگشت خورده است و قرار بود 50 درصد از مبلغ قراردادم را بدهند. با این حال بحث من مسائل مالی نیست، شرایط تیم سخت است.
تارتار تصریح کرد: گهر هیچ امکاناتی برای تمرین و برگزاری بازی تدارکاتی ندارد. حتی تور برای تنیس فوتبال نداریم، یک دروازه‌ متحرک استاندارد در تمرین‌ نداریم. من مجبور شدم خودم را کنار بکشم تا شاید به مسئولان شوکی وارد شود. کدام مربی با این شرایط کار می‌کند؟
سرمربی گهر با اشاره به حرف‌های کی‌روش بعد از باخت مقابل لبنان، عنوان کرد: سرمربی تیم ملی که این همه بازیکن در اختیارش است می‌گوید به دلیل مصدومیت چند بازیکن نمی‌توانم نتیجه بگیرم بعد من که سرمربی یک تیم لیگ برتری‌ هستم و کمبود بازیکن دارم چطور باید نتیجه بگیرم؟ ما حتی دروازه‌بان ذخیره روی نیمکت نداریم. دروازه‌بان تیم ما پایش شکست باید بازیکن بگیریم، آبرویم را که از سر راه نیاورده‌ام. باید برای مربی همه جور امکاناتی فراهم شود.
تارتار تاکید کرد: روز اول به من گفتند هیچ مشکل مالی نخواهیم داشت. وقتی بازیکن حاضر به تمرین نیست من با چه کسی تمرین کنم؟ آیا باید دستیارانم را تمرین بدهم تا آنها بازی کنند؟! من خیلی حرف‌ها را نمی‌خواهم بزنم اما بازیکن گهر برای گذران زندگی‌اش مسافرکشی می‌کند.

 

 

 

شهردار دورود:
برای حمایت از گهر تعهدی نداده‌ایم! / خبرنگاران حق ندارند در مورد نداشتن مربی تعیین تکلیف کنند!
خبرگزاری ایسنا: شهردار دورود گفت: جلسه‏ امروز با مسوولان قضایی برای تعیین وضعیت گهر، به زمان دیگری موکول شد.
بهرنگ دالوند با بیان این که خودمان در دورود جلسه داشتیم و نتوانستیم در جلسه با دادستانی شرکت کنیم، به شایعاتی مبنی بر اینکه شهرداری دورود به مسوولان قضایی تعهد داده اشاره و تاکید کرد: نباید تیم را از ما بگیرند و بگویند چه تعهدی داده‏ایم که نتوانسته‏ایم به آن عمل کنیم.
وی اضافه کرد: به دادستانی، شخص و یا ارگانی تعهد نداده‏ایم که 5 میلیارد تومان برای گهر هزینه می‏کنیم و اگر مدعی هستند که ما تعهد داده‏ایم، آن تعهد را بیاورند و به همه نشان دهند.
دالوند ادامه داد: در ضمن تعهد نداده‏ایم که سر موقع پول بدهیم فقط گفته‏ایم تمام تلاش‎مان را به کار می‏گیریم تا تیم در لیگ برتر بماند.
شهردار دورود با بیان این که تا کنون حدود یک میلیارد تومان برای گهر هزینه کرده‏ایم، ادامه داد: آقای حیدرپور مدیر اجرایی باشگاه ابتدا به ما گفت هزینه تیم 3 میلیارد تومان است بعد گفت 5 و حالا می‏گوید 7 میلیارد. قرار بود از 5 میلیارد هم 2 میلیارد را از اسپانسر و سازمان لیگ بگیرد تا هزینه ما کمتر شود اما فعلاً که خبری نیست.
وی با اشاره به این که طبق هماهنگی‏های صورت گرفته حیدرپور باید تمام قراردادها را با رضایت ما منعقد می‏کرد، خاطرنشان کرد: برخی از قراردادها را با ما هماهنگ نکرده که آنها را قبول نداریم و به همین علت است که پول نمی‏دهیم.
دالوند با بیان این که چه کسی گفته ما نمی‏توانیم برای تیم هزینه کنیم، مدعی شد: برخی بازیکنان گهر در حد لیگ برتر نیستند و مبالغ قراردادشان بیشتر از حد معمول است.
وی یادآور شد: تارتار بی‏جهت از تیم رفته و سرمربی نباید در بحث مالی دخالت کند او که پول خودش را گرفته به بقیه چکار دارد!!! تا الان در تیمی دیده شده که سرمربی در بحث مالی باشگاه دخالت کند؟!
دالوند در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا که «تا کی تیم گهر بدون سرمربی باید به مصاف حریفان برود و چرا این مشکل رفع نمی‏شود؟» گفت: شما ناراحت هستید که تیم سرمربی ندارد؟! خبرنگار نباید برای ما تعیین تکلیف کند!

 

 

همه با هم از تیم‌های داتیس و دارتاک و پرسپولیس خرم‌آباد و اتحاد الشتر حمایت کنیم
کیانوش بیرانوند: در فوتبال ایران از لیگ برتر گرفته تا لیگ های پایین تر بسیار کم مشاهده میشودکه بخش خصوصی به طور مطلق سرما یه گذاری کند و همیشه نیم نگاهی هم به کمکهای دولتداشته اند جز اندک تیمهایی انهم در لیگ برتر که با رعایت برخی اصول مدیریت حرفه ایو بهره مندی از یک اسپانسر بسیار قوی و ان هم با علم به کسب سود تضمین شده دیگرتیمهای هنوز شخصیت و قالب تیمهای دولتی را دارند .اما در لیگ دسته اول و دوم و.... فوتبال ایران شرایط به گونه ای دیگر است و درصد و ضریب ریسک و عدم سرمایهگذاری  از طرف بخش خصوصی به دلیل عدم ثباتسیاستگذاریهای فدراسیون فوتبال و فضای الوده فوتبال ایران به مراتب پایین تر است ودر واقع دل شیر میخواهد که کسی در این وادی سرمایه گذاری کند و اگر کسی به عنوانبخش خصوصی به این مسیله ورود پیدا کند دیگر نباید روی ان سرمایه و برگشت ان حساب کند .چون اصلا معلوم نیست که چه اتفاق غیر منتظره‌ای خواهد افتاد. دقیقا مشابه اتفاقی که نزدیک بود برای داتیس و دارتاک لرستان بیفتد و همه زحمات و سرمایه عوامل این تیم با منحل شدن انها خیلی راحت از بین برود.
اما با همه این تفاسیر چند سالی می شود که در لرستان افرادی مانند اقایان مسعودعبدی و جافر دولتشاهی و شمس‌الدین سپهوند با نگاه و دیدی اینده نگرانه در پایین‌ترین سطح از فوتبال ایران دست به کار بزرگ و شگرفی زده اند و در این زمینه اقدامبه سرمایه گذاری کرده اند که واقعا شهامت و اینده نگری و شعور بالایی را میطلبد و در این راه هم تا الان سختی‌های زیادی را متحمل شده اند و مطمینا در ادامه هم کار اسانی را در پیش نخواهند داشت .
با توجه به مواردی که در بالا به انها اشاره شد لازم است دو نکته را یاداورشد:
1- همگی به خاطر داریم چند سال پیش برای تیم بدون ریشه و وارداتی کوثر مسولیینچه هزینه ها که نکردند و فقط هزینه خرید امتیاز این تیم چیزی قریب به 500 میلیونبود  انهم در حدود 6 سال پیش که این مبلغبسیار سنگین به شمار می امد و البته همگی به عاقبت ان اگاهیم. با داشتن اینتجربه  تلخ الان که تیم ها و افرادی بومیبا شهامت پا به این پیکار و نبرد سخت گذاشته اند و در حال ریشه دار شدن هستند و به نوعی اشتغال‌زایی هم کرده اند و ......

مسولان فارغ از هرگونه تنگ نظری  بافهم و شعور بالا و شور و شوق حمایت همه جانبه را از این عزیزان به عمل اورند.همانطور که برای کوثر وارداتی با ان ویژگی‌ها و انعاقبت سنگ تمام گذاشتند اینک پا به میدان گذاشته و با ابزارهایی که در دست دارند تمام سعی و تلاش خود را در این مقوله بسیار بسیار مهم و حیاتی مبذول فرمایند.
2- اما در نکته دوم روی سخنم با مردم لرستان است.
لرستانی که در طول تاریخ به دلیل عدم اینده نگری و عدم درک برخی شرایط حساس و سرنوشت‌ساز منفعلانه عمل کرده اند تا امروز لرستان میوه ان افکار اشتباه و بیتفاوتی های مرگبار و نابود کننده باشد.
امیدوارم و انتظارم این است که مردم استان و مخصوصا خرم‌اباد و الشتر  در این برهه حساس همانطور که مدیران عامل اینتیمها (داتیس و دارتاک و پرسپولیس و اتحاد الشتر) و عوامل انها با پذیرش ریسک وچشم انداز  چند ساله در پایین ترین سطح ازفوتبال سرمایه و وقت خود را هزینه کرده اند(می‌توانستند مانند بسیاری از افرادسرمایه شان را در اپارتمان سازی و ......به گردش دربیاورند وسود و پول به جیببزنند)ما هم با حضور خود در ورزشگاه‌ها که زحمت زیادی هم نمیخواهد از این عزیزانحمایت کنیم.یادمان نرود همین تیم ها هستند که سرمایه و زیر بنای فوتبال این استان خواهند شد و الان هم یک فرصت تاریخی و بسیار حساس است که نباید به این مقوله بسیارمهم بی تفاوت بود و باید با موقعیت شناسی از این فرصت پیش امده نهایت استفاده رابرد.
برخی بر این عقیده اند که این تیم‌ها درلیگ دسته دوم و سوم بازی می‌کنند و چون بازی‌ها در این لیگ ها از کیفیت کمی برخوردار است و لذت چندانی به انها دست نمی‌دهد مایل به حضور در ورزشگاه‌ها نیستند خدمت این عزیزان باید عرض شود مطمینا همین گونه است و کیفیت لیگ‌های بالاتر را ندارند اما نکته ای که باید به ان توجه کرد این استکه باید با تفکر و هدف ونیت حمایت از این تیم ها خود را در ورزشگاه حاضر کنیم نه لذت بردن از بازیها و البته تعداد زیاد تماشاگران در بازی‌های خانگی رابطه زیادی باکیفیت و حساسیت بازی ها خواهد داشت به این معنی که با زیاد شدن تماشاگران در بازی‌های خانگی به همان اندازه هم حساسیت و کیفیت بازیها بالا خوهد رفت.
در این شرایط بایستی مانند فردی که باغی را در مدت زیادی بدون هیچ گونه برداشت ‌و سودی نگهداری میکند و برایش هزینه متقبل میشود اما همان باغبان در سال های اینده از ان بهره برداری میکند و میوه آن باغ را میچیند فکر و عمل کنیم وباید دانست تابرای چیزی وقت نگذاریم و هزینه نکنیم هیچوقت انرا به دست نخواهیم اورد. نمیشود دستروی دست گذاشت و انتظار تیمهای لیگ یکی و لیگ برتری داشت.
فراموش نکنیم در این موقع حساس این تیمها به کمک افرادی که شرایط را درک می‌کنند احتیاج دارند و گرنه به امید خدا هنگام صعود به لیگ های بالاتر انواع حمایتهااز طرف هواداران از هر سو سرریز خواهد شد.
با نگاهی به تاریخ لرستان در خواهیم یافت که شرایط و وضعیت وخیم امروز  لرستان در همه ابعاد میوه عدم آینده نگری و بی‌‌تفاوتی گذشتگان‌مان نسبت به شرایط و مسایلروز جامعه زمان خودشان است. پس لازم است اینک که ندای طلب پیشرفت و توسعه در گوشه‌گوشه این استان به گوش می‌رسد به وظایف شهروندی خود عمل کنیم و هزینه های انرا تقبلکنیم.
برای به دست آوردن هر چیزی باید هزینه آن را بدهیم حتی اگر کمترین ارزش را داشته باشد.
 وعده ما بازی‌های خانگی داتیس و دارتاک و پرسپولیس خرم‌آباد و اتحاد الشتر

 

 

سرمربی دارتاک: امسال چند پدیده به فوتبال لرستان معرفی می‌کنیم
گفت‌وگو: رضا طولابی
در مسابقات فرسایشی و سخت لیگ دسته دوم فوتبال باشگاه های کشور تیم دارتاک خرم‌آباد با اندیشه‌های تاکتیکی غلام زینی‌وند مربی کاربلد و باتجربه‌ی لرستانی راه دشواری را در پیش خواهد داشت. زمان از دست رفته‌ی پیش از فصل– جدا شدن چند بازیکن کلیدی و مشکلات مالی باشگاه بر دغدغه‌های غلام زینی‌وند افزوده است، اما صداقت این مربی فهیم در مقابل بازیکنانش باعث شده که مجموعه‌ی دارتاک همگی متحد و باانگیزه، آماده‌ی دفاع از اعتبار فوتبال لرستان در مسابقات این فصل لیگ دو باشند .
وضعیت دارتاک را تشریح نمایید.
با توجه به این که زمان زیادی را از دست دادیم و نتوانستیم بدن‌سازی مناسبی داشته باشیم ولی در مجموع از تمرینات پشت سر گذاشته رضایت دارم و مطمئن هستم اگر بازیکنانم کیفیت واقعی خود را در شرایط مسابقه به نمایش بگذارند می‌توانیم نتایج خوبی کسب کنیم .
در بازی دوستانه با استقلال اهواز و شیرین فراز کرمانشاه از چند بازیکن جوان استفاده کردید، آیا آنها خواسته‌های تاکتیکی شما را برآورده کردند؟
بله آنها به خوبی از این موقعیت که در اختیارشان قرار دادیم استفاده کردند. بنده همیشه به بازیکنان جوان اعتقاد داشته‌ام، در تیم من اسم‌ها بازی نمی‌کنند کسانی که خوب و جدی تمرین نمایند و فرامین تاکتیکی مرا در زمین پیاده نمایند در ترکیب اصلی جای خواهند گرفت .
پیش‌بینی شما از شرایط دارتاک در مسابقات این فصل چگونه است؟
بنده با برنامه‌ی سه ساله و با صحبت‌های رد و بدل شده با مدیر عامل باشگاه آقای دولتشاه قرارداد خود را منعقد نمودم . ما قصد داریم طی این سه سال به کشف و تربیت بازیکن بپردازیم. خوشبختانه نگاه مدیر عامل دارتاک به فوتبال فقط و فقط نتیجه نیست، با ایشان به توافق رسیدیم که باشگاه را به سمت بازیکن‌سازی سوق دهیم. به شما قول میدهم اگر دامنه ی تحمل مان را بالا ببریم در آینده دارتاک از نظر بازیکن با هیچ کمبودی مواجه نباشد .
از حریفان خود در مسابقات لیگ دسته دوم شناخت دارید؟
در فوتبال ایران فاصله‌ی تیم ها به هم نزدیک است. تنها وجه تمایز بین تیم‌ها: امکانات و تمرینات بیشتر است . فوتبالیست‌های لیگ برتر و دسته یک و دو   اختلاف سطح فنی آنچنانی با هم ندارند .از برخی تیم ها تا حدودی شناخت داریم. ما باید با این ذهنیت در زمین مسابقه حاضر شویم که تمام تلاش و توان خود را برای پیروزی انجام دهیم و فرقی نداشته باشد با چه تیمی بازی کنیم. من به بازیکنانم ایمان داریم و می‌دانم که با تمام وجودشان برای موفقیت تیم زحمت می کشند .
به گواه اکثر بازیکنان‌تان شما به خوبی بر روی مسایل روحی و روانی کار می‌کنید، لطفا از اهمیت توجه به علم روان‌شناسی در نزد مربیان توضیحاتی ارائه نمایید؟
بدون تردید اگر فوتبالیستی از نظر انگیزشی و اعتماد به نفس در سطح بالایی قرار داشته باشد به خوبی و  در هر شرایطی می تواند نتیجه‌ی بازی را تغییر بدهد، به طور مثال: در دو مسابقه ی تدارکاتی که انجام دادیم تیم ما از استقلال اهواز و شیرین فراز گل خورد اما بازیکنان ما ساختار روحی و روانی و تاکتیکی  خود را حفظ کرده و توانستیم گل‌های خورده را جبران کنیم، خوشبختانه روحیه‌ی تیمی ما بالاست و بازیکنان دارتاک قدر موقعیت و جایگاه خود را به خوبی تشخیص می‌دهند .
به نظر شما دارتاک در پایان فصل کجای جدول رده‌بندی قرار خواهد گرفت؟
با توجه به مشکلاتی که توضیح دادم و همه می‌دانند بنده و بازیکنانم برای دفاع از اعتبار فوتبال لرستان تمامی تلاش خود را به کار می‌گیریم. اعتقاد دارم که بازیکنان دارتاک لیاقت صعود به لیگ یک را دارند.

/ 3 نظر / 24 بازدید
خوانساری

سلام آقای جایدری . با گزارش تصویری از آخرین وضعیت ورزشگاه تختی دورود بروزم http://doroudcity.blogfa.com/post/335

حامد قلي زاده

قلب هر فوتبال شناسي از اين اتفاق هاي پيرامون گهر به درد مياد از همه بيشتر اين تفرقه بين دورود و خرم آباده حتي كور سوي اميد رو تو دلها روشن نمي كنه. بغض بزرگي در گلو داريم......

حسین زنده دلی

تشکر از شما.موفق باشید.