عکس‌ها و اخبار ورزش لرستان

این وبلاگ در سال 1383 با هدف حمایت از ورزش و ورزشکاران لرستان ایجاد شده است

دو تحلیل از فوتبال لرستان (نیمه اول فروردین 1391)
ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کلیدی:

فوتبال با هویت زاگرسی / فقط 3 بازی تا رستگاری!
وهاب کریمی- کرج: اثرگذاری پدیده‌ی فوتبال با همه ابعاد رسانه‌ای و ورزشی، بر اجتماع، امری نیست که نیاز به اثبات داشته باشد و به جرأت می‌توان گفت که یکی از جهانی‌های همه‌گیر و همگانی دهکده‌ی جهانی، فوتبال است.
با استفاده از این وسیله‌ی جهانی می‌توان عناصر هویتی و فرهنگی بومی را به سالم‌ترین شکل به دنیا معرفی کرد. حضور در فوتبال و حتی در حاشیه‌ی آن نظیر استادیوم‌های فوتبال، سد محکمی در برابرناهنجاری‌های اجتماعی نظیر اعتیاد و بستری سالم برای هنجارهای سترگ مانند همدلی واتحاد مردم است. در کنار این‌ها فوتبال به خاطر کشش رسانه‌ای خود در همه‌ی دنیا سرمایه‌های زیادی را جذب خود کرده است و باعث رونق اقتصادی شده است.
 فوتبال برای زاگرس‌نشینان ورزش غریبی نیست با این وجود در نزد این دلیرمردان پس از کشتی و ورزش‌های رزمی، فوتبال ورزش سوم است. موفقیت‌های جهانی این مردم در کشتی آزاد و فرنگی، جودو، بوکس و ... نشان از استعداد جوانان این دیار در ورزش دارد.
سال‌ها، عده‌ای تنگ‌نظر، سعی داشتند موفقیت استان‌های غربی در ورزش‌های انفرادی و رزمی و عدم موفقیت در ورزش‌های توپی و گروهی این منطقه را به فرهنگ مردم آن نسبت دهند. ادعای باطلی که با موفقیت جوانان "الشتر لرستان"در سطح ملی و جهانی هندبال و والیبال رنگ باخت.
 اما این خطه سال‌هاست در سطح اول فوتبال ایران تیم منسجمی نداشته است و حضور کوتاه مدت شیرین‌فراز کرمانشاه در لیگ برتر هم نتوانست انتظارات را برآورده کند. هم اکنون در سطح دوم فوتبال کشور یعنی لیگ دسته یک، پنج تیم فوتبال: گهر زاگرس دورود، شیرین‌فراز کرمانشاه، شهرداری یاسوج، پاس همدان و نفت مسجدسلیمان از استان‌های محدوده زاگرس حضور دارند و دست بر قضا هر پنج تیم در یک گروه قرار گرفته‌اند.
28  تیم فوتبال در مسابقات لیگ دسته یک فوتبال کشور در سطح کشوری و در دو گروه 14 تیمی "الف" و "ب" به رقابت می‌پردازند. هر تیم با 13 تیم دیگر گروه خود یک‌بار به عنوان میزبان در شهر خود و یک‌بار به عنوان میهمان در شهر تیم حریف مسابقه می‌دهد. یعنی 26 مسابقه یا به بیان فوتبالی، 26 هفته رقابت در هر فصل این لیگ داریم. تیم‌های اول هر دو گروه به سطح اول فوتبال یا همان لیگ برتر صعود می‌کنند و تیم‌های دوم گروه‌ها برای کسب سومین سهمیه لیگ برتر باید با هم مسابقه‌ی پلی‌آف برگزار کنند.
در روزهای انتهایی این لیگ، از گروه "ب" جایی که تیم‌های زاگرس‌نشین رقابت می‌کنند، تیم "آلومینیوم هرمزگان"، پس از 23 هفته رقابت با کسب 46 امتیاز و به عنوان تیم اول به لیگ برتر صعود کرده است و 5 تیم غرب کشور باید برای کسب سهمیه پلی‌آف تلاش کنند. در بین این تیم‌ها " تیم فوتبال گهر زاگرس دورود لرستان" در فاصله‌ی 3 هفته مانده تا پایان این لیگ با کسب 35 امتیاز، پس از آلومینیوم هرمزگان  در رتبه دوم قرار داشته و بیش‌ترین بخت صعود را داراست. جدی‌ترین رقبای این تیم، ماشین‌سازی تبریز و نساجی مازندران هستند که هر دو با 34 امتیاز در رتبه‌های سوم و چهارم گروه "ب" قرار دارند. تیم‌های زاگرسی "شهرداری یاسوج" و "پاس" هم با 32 امتیاز در رتبه‌های پنجم و ششم هستند. "شیرین‌فراز" و "نفت مسجدسلیمان" نیز با 30 امتیاز در رتبه‌های هشتم و نهم جدول این گروه چهارده تیمی جاخوش کرده‌اند.
 با توجه به این که 3 بازی دیگر تا اتمام این لیگ فرصت هست، هر 5 تیم زاگرسی شانس کسب رتبه دوم و شرکت در بازی پلی‌آف را دارند. ولی شانس تیم "گهر" بسیار بیش‌تر از 4 تیم دیگر است. اعضای این تیم کم‌ادعا با دریافت کم‌ترین حق‌الزحمه بهترین نتیجه‌ی ممکن را گرفته‌اند و حتی اگر صعود هم نکنند باز هم کار بزرگی را تا به این‌جا انجام داده‌اند.

من به عنوان یک هوادار دوآتشه‌ی "استقلال تهران" که 21 سال سابقه هواداری از آبی‌های پایتخت را دارم و در گرما و سرما به تشویق تیم محبوبم پرداخته‌ام، به چند دلیل آرزومند حضور "گهر زاگرس"و یا تیم دیگری از میان تیم‌های زاگرسی، در لیگ برتر هستم:
1- گهر شایسته‌ترین تیم از میان 28 تیم دسته یک، برای حضور در لیگ برتر است، چون با وجود مشکلات مالی فراوان، آهسته و پیوسته و به دور از هر گونه جنجال، فوتبال را برای فوتبال بازی کرده است و در رتبه‌ی دوم گروه خود قرار گرفته است.
2- گهر دورود، بر خلاف چهار تیم دیگر زاگرسی، از شهری است که هیچ‌گاه در فوتبال ایران مطرح نبوده و این فرصتی است برای رشد فوتبال و ورزش این شهر کوچک. سابقه تیم"پاس" بر همگان روشن است، "شیرین فراز" هم چند صباحی مهمان لیگ برتر بوده، "شهرداری یاسوج" را نیز همه با درخشش امسالش در جام حذفی شناختند و "نفت مسجدسلیمان" را نیز که به عنوان"مهد فوتبال ایران" به رسمیت می‌شناسند. در این میان جایگاه"دورود" و تا حدودی "لرستان" در فوتبال کشور هنوز جایگاه معتبری نیست و با حضور گهر در لیگ برتر سال بعد می‌توان آینده خوبی را برای فوتبال این خطه متصور شد.
3- گهر به نوعی نامش معرف، شناسه و تداعی‌گر زاگرس است. مضاف بر  این پسوند "زاگرس" همراه با نام دریاچه‌ی زیبای "گهر" ترکیب زیبایی برای نام این تیم ایجاد کرده است.
4- گهر تنها تیم استان محروم لرستان است که در این سال‌ها توانسته است خودی نشان دهد. مطرح شدن این تیم در کشور می‌تواند چهره‌ی محرومیت رااز این استان غنی و پرظرفیت بزداید پس از سال‌ها دوری از خاطره‌ی "خیبر خرم‌آباد" گهر جانشینی شایسته برای آن است.
5- گهر دورود لرستان، دقیقاً در وسط حوزه‌ی زاگرس و در محل تلاقی مناطق لرهای کوچک و بزرگ قرار دارد. این فاکتوری نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. این تیم می‌تواند موجبات همدلی و نزدیکی این مردم را فراهم سازد.
در پایان سخن، به عنوان یک هوادار حرفه‌ای فوتبال، از همه‌ی عزیزان زاگرسی غیرتی می‌خواهم با حضور در استادیوم‌های محل برگزاری 3 بازی باقیمانده‌ی تیم‌های زاگرسی، و به خصوص "گهر دورود لرستان" و تشویق سالم، نقش موثر و حیاتی خود را در صعود محتمل این تیم‌ها ایفا کنند. به تجربه دریافته‌ام که نیمی از نیروی هر تیم در سکوها قرار دارد. امری که بزرگ‌ترین فوتبالیست‌های حال حاضر ایران نظیر علی کریمی و مهدی رحمتی نیز به آن معترف هستند. شانسی که هست، زمان مناسب برگزاری این بازی‌هاست که پنج‌شنبه و جمعه یعنی روزهای تعطیلی هستند. حتماً از این فرصت برای کسب افتخار استفاده کنید. در این‌جا زمان و مکان دقیق برگزاری بازی‌های این 5 تیم را طبق آخرین اعلام سازمان لیگ برتر در آخرین روز سال 90 برای شما می‌‌نویسم:

هفته 24، پنج‌شنبه 17 فروردین 91 ساعت 16:15
گهر دورود لرستان- کاوه تهران- ورزشگاه الیاف تهران
پاس همدان- شهرداری یاسوج- شهدای قدس همدان
شیرین‌فراز کرمانشاه- نیرو زمینی تهران- پادگان جی تهران
نفت مسجدسلیمان- نساجی مازندران- شهیدوطنی قائم شهر مازندران

هفته 25، جمعه 25 فروردین 91، ساعت 16:30
گهر دورود لرستان- نیرو زمینی تهران- تختی دورود
شهرداری یاسوج-تربیت یزد- تختی یاسوج
پاس همدان- کاوه تهران- شهدای قدس همدان
نفت مسجدسلیمان- برق شیراز- شهید محمدی مسجدسلیمان
شیرین فراز کرمانشاه- استقلال صنعتی- محل بازی ورزشگاهآزادی کرمانشاه

هفته 26  (پایانی)، پنج‌شنبه 31 فروردین 91، ساعت 16:30
گهر دورود لرستان- استقلال صنعتی- تختی اهواز
شهرداری یاسوج- کاوه تهران- الیاف تهران
پاس همدان- نیروی زمینی تهران- پادگان جی تهران
نفت مسجدسلیمان- آلومینیوم هرمزگان- خلیج فارس بندرعباس
شیرین فراز کرمانشاه- نساجی مازندران- وطنی قائم شهر مازندران
من یک زاگرسی، یک لک‌زبان، یک لرستانی، یک خرم‌آبادی مهاجر ساکن کرج، به ورزشگاه‌های تهران می‌روم و امیدوارم شاهد حضور حماسی زاگرس‌نشینان در استادیوم‌ها باشم. خدا با ماست. به امید صعود نماینده‌ی شایسته‌ی فوتبال لرستان!

 

چرا تیم فوتبال شهرداری بروجرد ناموفق بود؟
فرهاد داودوندی - بروجرد: تیم فوتبال شهرداری بروجرد از لیگ دسته سوم کشور حذف شد. به همین سادگی!
تیمی که در اوایل فصل در نقدش در هفته نامه پیغام بروجرد مطلبی نوشته و چنین روزی را هشدار داده بودم و باعث شده بودم بعضی ها از من برنجند،  با هزینه چند ده میلیونی چنان قافیه را به رقبا وا گذار نموده بود که از هفته نهم به بعد برای زدن هر گلی توسط این تیم باید نذر و نیاز می نمودیم تا در شهر خودمان بتواند دروازه رقبا را باز کند . مسئولین باشگاه در تعویض مربی دست روی دست گذاشته بودند و در حالیکه هر هفته تیم به مشکلات اساسی تر برخورد می نمود، نمی توانستند با یک شوک به تیم، جلوی سقوط بیشتر را بگیرند، الحق و والانصاف همه در اطراف تیم، شامل مدیران، سرپرستان، مربیان، بازیکنان و تماشاگران صمیمانه مایل بودند تیم نتیجه بگیرد! اما در حالیکه سقوط آزاد برای تیم شهرداری آغاز شده بود، هیچکس راهکاری برای برون رفت از بن بست به وجود آمده را ارائه نمی داد!
 اول فصل به طور شفاهی و کتبی در نشریات بروجرد و حتی در برنامه رادیوئی ام به دوستان پیشنهاد دادم که اگر می خواهند موفق باشند باید از همه راهکار ها استفاده بنمایند! تیمی که روابط عمومی قوی نداشت، بودجه کافی نداشت، آتش اختلاف بین بازیکنان از حیطه درونی تیم به بیرون درز پیدا نموده بود، بجز یکی دو نفر از مسئولین ورزشی شهر، دیگران توجه ای به این تیم نداشتند! بازیکنانی که توجیه نشده بودند  بازی در لیگ دسته سوم با بازیهای استانی زمین تا آسمان تفاوت دارد! پاداش هائی که به موقع پرداخت نمی شد! کارت زرد و قرمزهائی که مثل نقل و نبات جلوی چشم بازیکنان این تیم در هر مسابقه خود را نشان می داد! تمام این عوامل دست در دست هم داده بود که این تیم سر بزنگاه به زمین بخورد! راستش اگر این تیم با این همه حاشیه صعود می نمود باید تعجب می نمودیم!
متاسفم که نسلی از فوتبالیست هائی که می توانستند فوتبال بروجرد را در سطح کشور به هموطنان مان بشناسانند، نیروی شان به هدر رفت! و سال آینده باید دوباره از لیگ استان شروع کنند!  متاسفم که تا روز آخر بالاخره کسی نفهمید که سر مربی این تیم کیست ؟!

بی‌مایه فطیر است! این ضرب‌المثل را باید برای تیم فوتبال شهرداری بروجرد مصداق عینی دانست! دیگر دوره شعارهائی به مانند نفس بچه ها چاق است گذشته! الان فوتبال را باید علمی درون زمین پیاده نمود! با هزار تا سلام و صلوات به جنگ رقبای تا دندان مسلح فوتبال کشور نمی توان رفت! موردی که متاسفانه در رابطه با فوتبال تیم شهرداری بروجرد نادیده گرفته شد و فکر می‌کردیم که رقبا بر اثر غفلت، بازی هایشان را به ما واگذار خواهند نمود، در حالی که  همه با برنامه پیش آمده بودند و ما بودیم که بی‌برنامه در حال نقشه کشیدن برای دیگران بودیم!
 در خاتمه بد نیست یک مورد پیش آمده جالب را ذکر کنم: وقتی داشتم از تیم چالوس عکس می انداختم، بازیکنان این تیم ابراز داشتند که وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های ورزشی بخصوص سایت من(فرهاد داودوندی) را مدت‌هاست به خاطر پیگیری اخبار تیم شهرداری رصد می‌نمایند، تا با زیر و بم این تیم آشنا شوند! در صورتی که  تیم مسوولین تیم شهرداری بروجرد  اصلاً و ابدا شناختی از هیچ‌کدام از رقبا نداشت!