عکس‌ها و اخبار ورزش لرستان

این وبلاگ در سال 1383 با هدف حمایت از ورزش و ورزشکاران لرستان ایجاد شده است

ایران در بازی‌های آسیایی 2010 چهارم شد
ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٥ آذر ۱۳۸٩  کلمات کلیدی:

پرونده کاروان ورزش ایران در شانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی در حالی با کسب 20 مدال طلا، 14 مدال نقره و 25 مدال برنز و عنوان چهارمی قاره‌کهن بسته شد که کمتر کسی به طور قاطع پیش بینی می کرد کاروان کشورمان بتواند با چنین عنوان شایسته‌ای به کار خود پایان دهد.

کاروان ورزشی ایران با 370 ورزشکار در شانزدهمین دوره بازیهای آسیایی حضور پیدا کرد و توسط احسان پیغمبری عضو تیم ملی ووشو به نخستین مدال خود دست پیدا کرد و تیم ملی والیبال با شکست برابر ژاپن در بازی فینال، آخرین مدال‌آور این کاروان بود.

در مجموع این رقابت‌ها کاروان ورزشی ایران با کسب 20 مدال طلا، 14 مدال نقره و 25 برنز و با کسب 59 مدال در رده چهارم جدول توزیع مدال ها قرار گرفت. این بهترین مقام کاروان ورزش ایران در بازیهای آسیایی پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی است.

کاروان ورزشی کشورمان در پانزدهمین دوره بازیهای آسیایی که در دوحه قطر برگزار شده بود 11 مدال طلا کسب کرد و در جایگاه ششم قرار گرفت. در زیر نگاهی خواهیم داشت به مدال آوران ایران در شانزدهمین دوره بازیهای آسیایی که از 21 آبان تا 6 آذرماه در گوانگجو چین برگزار شد:

مدال طلا:

1- سجاد مرادی - دوی 800 متر      2- احسان حدادی - پرتاب دیسک

3- احمدرضا طالبیان - کایاک قایقرانی      4- جاسم ویشگاهی - کاراته

5- ذبیح‌الله پورشیب – کاراته         6- محسن شادی - قایقرانی

7- محمد باقری معتمد – تکواندو         8- علیرضا نصرآزادانی - تکواندو

9- یوسف کرمی – تکواندو          10- بهداد سلیمی - وزنه برداری

11- امید نوروزی - کشتی فرنگی  12- سعید عبدولی - کشتی فرنگی

13- طالب نعمت‌پور - کشتی فرنگی  14- بابک قربانی - کشتی فرنگی

15 - جمال میرزایی - کشتی آزاد       16- صادق گودرزی - کشتی آزاد

17 - رضا یزدانی - کشتی آزاد            18- محمد سیفی - ووشو

19 - حمیدرضا قلی پور – ووشو          20 - خدیجه آزادپور - ووشو

مدال نقره:

1- سجاد مرادی - دوی 1500 متر       2- کاوه موسوی - پرتاب چکش

3- محمدرضا رودکی – جودو           4- الهه احمدی - تیراندازی

5- راحله آسمانی – تکواندو                6- پریسا فرشیدی - تکواندو

7- مرتضی رضائیان – وزنه‌برداری        8- اصغر ابراهیمی - وزنه برداری

9- شاهو ناصری - کانوی قایقرانی      10- مهدی تقوی - کشتی آزاد

11- تیم ملی هندبال            12- تیم ملی کبدی مردان

13- تیم ملی والیبال           14- تیم تیراندازی بانوان

مدال برنز:

1- محمد ستارپور - بوکس 2- علی مظاهری - بوکس 3- روح الله حسینی - بوکس 4- محمد صمیمی - پرتاب دیسک 5- تیم ملی بسکتبال 6- تیم چهار نفره کایاک قایقرانی 7- حسین عسگری - دوچرخه سواری 8- مهدی سهرابی - دوچرخه سواری 9- تیم اسپرینت دوچرخه سواری 10- محمدرضا رودکی جودو 11- تیم ملی کبدی بانوان 12- فاطمه چالاکی - کاراته 13- سمیرا ملکی پور - کاراته 14- تیم چهار نفره روئینگ قایقرانی زنان 15- تیم تفنگ سه وضعیت بانوان 16- ساراخوش جمال فکری - تکواندو 17- سمانه شش پری - تکواندو 18 - سوسن حاجی پور - تکواندو 19- فرزاد عبداللهی - تکواندو 20- سجاد انوشیروانی - وزنه برداری 21- فرشاد علیزاده - کشتی فرنگی 22- فردین معصومی - کشتی آزاد 23- احسان پیغمبری - ووشو 24- سجاد عباسی - ووشو 25- الهه منصوریان - ووشو

اسامی مدا‌ل‌آوران ایران در کلیه ادوار بازی‌های آسیایی را در ادامه مطلب مشاهده کنید:


مقام‌های ایران در بازی‌های آسیایی:

۱- ۱۹۵۱ دهلی نو، سوم با ۸ طلا، ۶ نقره و ۲ برنز

۲- ۱۹۵۴ مانیل، ایران حضور نداشت.

۳- ۱۹۵۸ توکیو، چهارم با ۷ طلا، ۱۴ نقره و ۱۱ برنز

۴- ۱۹۶۲ جاکارتا ایران حضور نداشت.

۵- ۱۹۶۶ بانکوک، ششم با ۶ طلا، ۸ نقره و ۱۶ برنز

۶- ۱۹۷۰ بانکوک، چهارم، با ۹ طلا، ۷ نقره و ۷ برنز

۷- ۱۹۷۴ تهران، دوم با ۳۶ طلا، ۲۸ نقره و ۱۷ برنز

۸- ۱۹۷۸ بانکوک ایران حضور نداشت.

۹- ۱۹۸۲ دهلی‌نو، هفتم با ۴ طلا، ۴ نقره و ۴ برنز

۱۰- ۱۹۸۶ سئول، چهارم با ۶ طلا، ۶ نقره و ۱۰ برنز

۱۱- ۱۹۹۰ پکن، پنجم با ۴ طلا، ۶ نقره و ۸ برنز

۱۲- ۱۹۹۴ هیروشیما، هفتم با ۹ طلا، ۹ نقره و ۸ برنز

۱۳- ۱۹۹۸ بانکوک، هفتم با ۱۰ طلا، ۱۱ نقره و ۱۳ برنز

۱۴- ۲۰۰۲ بوسان، دهم با ۸ طلا، ۱۴ نقره و ۱۴ برنز

۱۵- ۲۰۰۶ دوحه، ششم با ۱۱ طلا، ۱۵ نقره و ۲۲ برنز

اسامی مدال‌آوران ایران در ادوار مختلف بازی‌های آسیایی را در ادامه مطلب مشاهده کنید

 

اولین دوره – ۱۹۵۱، دهلی نو (هند)

تعداد اعضای کاروان ایران ۶۴ تن بود و ایران در جدول رده بندی  توزیع مدال ها با ۸ طلا، ۶ نقره و ۲ برنز (مجموع ۱۶ مدال) در مکان سوم قرار گرفت.

- بسکتبال (مدال برنز)

- شیرجه (یک مدال نقره و یک مدال برنز): تقی عسگری

- وزنه برداری (۷ طلا و۳ نقره): محمود نامجو، جعفر سلماسی، حسن فردوس، فیروز پژهان، محمد حسن رهنوردی، سید رسول رئیسی ولئون کورکچیان (طلا)، علی میرزایی، جلال منصوری و هوشنگ اردوبادی (نقره) – تیم ایران قهرمان شد.

- فوتبال (مدال نقره)

- دو و میدانی (یک مدال طلا و یک مدال نقره): علی باغبانباشی

 

دومین دوره – ۱۹۵۴ ، مانیل (فیلیپین)

ایران غایب بود.

 

سومین دوره – ۱۹۵۸ ، توکیو (ژاپن)

کاروان ورزشی ایران با ۱۱۲ ورزشکار در این دوره حضور یافت و با کسب ۷ طلا، ۱۴ نقره و۱۱ برنز در مکان چهارم بازیها قرار گرفت.

- وزنه برداری (۳ طلا، ۴ نقره و یک برنز): جلال منصوری، محمدحسن رهنوردی و فیروز پژهان (طلا)، اسماعیل علم خواه، محمود نامجو (با سن ۴۲ سال)، علی صفا سنبلی وابراهیم پیروی (نقره) وهنریک تمرز(برنز) – تیم ایران قهرمان شد.

- کشتی آزاد (۳ طلا، ۳ نقره و ۲ برنز): امامعلی حبیبی، غلامرضا تختی و عباس زندی (طلا) خلیل رعیت پناه، جهانبخت توفیق ونبی سروری (نقره) غلامحسین زندی و ناصر گیوه چی (برنز) – تیم ایران دوم شد.

-مشت زنی (۳ نقره و۳ برنز): وارزیک قازاریان،سورن پیر جانیان و لئون خاچاطوریان (نقره)، ایزار ایلخانوف، امیر یاوری و اکبر خوجینی (برنز)

- والیبال (مدال نقره)

- فوتبال (با دو باخت ۴ – صفر به اسرائیل و ۵ – صفر به کره جنوبی  حذف شدیم.)

- دو و میدانی (یک طلا، یک نقره و ۲ برنز): محمود خلیل رضوی (یک طلا و یک نقره) وعلی باغبانباشی (دو برنز)

- تنیس روی میز مردان (یک برنز در قسمت تیمی)

- شیرجه (۲ برنز): حسین اعظمی و منوچهر فصیحی

- دوچرخه سواری (۲ نقره): جعفر گل طلب

برای اولین بار چهار بانوی ورزشکار ایرانی در رشته های دو و میدانی و تنیس روی میز شرکت کردند، اما عنوانی به دست نیاوردند.

 

چهارمین دوره – ۱۹۶۲ ، جا کارتا (اندونزی)

 

ایران شرکت نکرد.

 

پنجمین دوره – ۱۹۶۶ ، بانکوک (تایلند)

کاروان  ورزشی ایران متشکل از ۱۱۸ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و با ۶ مدال طلا، ۸ نقره و ۱۶ برنز و کسب عنوان ششم به کار خود پایان داد.

- وزنه برداری (۳ طلا و۴ برنز): محمد نصیری،پرویز جلایر و منوچهر برومند (طلا) محمد رضا ناصحی، محمد عامی تهرانی، اسماعیل درودیان و رضا استکی (برنز) – تیم ایران قهرمان شد.

- کشتی آزاد (۳ طلا و ۵ نقره): عبد الله موحد، منصور مهدی زاده و اسکندر فیلابی (طلا) علی اکبر حیدری، محمد علی فرخیان، محمد ابراهیم سیف پور، حسین تهامی ومحمود معزی پور (نقره) – ایران قهرمان شد.

- دو و میدانی (۲ نقره و۲ برنز): جلال کشمیری (یک نقره در پرتاب دیسک و یک برنز در پرتاب وزنه) احمد میر حسینی (یک نقره در سه هزار متر با مانع) و تیمور غیاثی (یک برنز در پرش ارتفاع)

- والیبال مردان (مدال برنز)

- والیبال زنان (مدال برنز)

- فوتبال (مدال نقره)

- بسکتبال (هفتم)

- دوچرخه سواری (دو برنز): اسماعیل حسینی یک مدال برنز در ۴ هزار متر تعقیبی و مدال برنز یکصد کیلومتر تایم تریل تیمی.

- تنیس روی میز (یک برنز): هوشنگ بزرگ زاده مدال برنز انفرادی را کسب کرد.

- تنیس (یک برنز): تقی اکبری در بخش انفرادی.

- مشت زنی (۴ مدال برنز): ناصر آقایی، التفات طالبی، آلوش عباسی وحسین فتحیان پور

- شیرجه: تقی عسگری در ۴۲ سالگی نفر هفتم شیرجه از سکو شد، منوچهر فصیحی (ششم)

- شنا: حیدر شنجانی در مراحل مقدماتی حذف شد.

 

ششمین دوره – ۱۹۷۰ ، بانکوک (تایلند)

کاروان ایران در این دوره متشکل از ۱۶۹ تن بود که با کسب ۹ مدال طلا، ۷ نقره و ۷ برنز (مجموع ۲۳ مدال) در مکان چهارم قرار گرفت.

- وزنه برداری (۲ مدال طلا، یک نقره و سه برنز): محمد نصیری و نصرالله دهنوی (طلا)، دانیل گیورگیز (نقره)، محمد رضا ناصحی، ابراهیم پوردژم و هوشنگ کارگرنژاد (برنز) – مقام دوم تیمی پس از ژاپن.

- کشتی آزاد (۶ طلا، دو نقره و یک برنز): ابراهیم جوادی، محمد قربانی، شمس الدین سید عباسی، عبد الله موحد، داریوش ذاکری و اسکندر فیلابی (طلا) محمد فرهنگ دوست  و علی حاجیلو (نقره) و ابوالفضل انوری (برنز) – مقام دوم تیمی پس از ژاپن.

- والیبال مردان (پنجم)

- والیبال زنان (چهارم)

- تیراندازی (بی مدال): نصر الله ممتحن و جعفر کلانی حذف شدند.

- فوتبال (بی مدال): ایران نتوانست از گروه خود صعود نماید.

- دو و میدانی (یک طلا و دو نقره): تیمور غیاثی (طلا در پرش ارتفاع)، جلال کشمیری (دونقره در پرتاب های دیسک و وزنه) – در قسمت زنان تنها شرکت کننده ایران شهلا صفوی در دوی ۱۰۰ متر بود که حذف شد.

- دوچرخه سواری (یک نقره و یک برنز): در یک صد کیلومتر تایم تریل تیمی نقره و در چهار کیلومتر تعقیبی تیمی مدال برنز.

- مشت زنی (یک نقره  ودو برنز): عمران حاتمی (نقره)، محمد ساروخانی و غلامحسین پاک منش (برنز).

- شنا و شیرجه (بی مدال)

- واترپلو (مقام چهارم)

- بسکتبال (مقام هفتم)

 

هفتمین دوره – ۱۹۷۴ ، تهران (ایران)

 

 

 

ایران برای نخستین بار میزبان بازیها بود و با ۴۰۰ ورزشکار نتایج بسیار خوبی گرفت ودر نهایت با کسب ۳۶ مدال طلا، ۲۸ نقره و۱۷ برنز (مجموع ۸۱ مدال) پس از ژاپن دوم شد.

 

- کشتی فرنگی (۸ طلا، یک نقره): رحیم علی آ بادی، حسین تورانیان، اکبر یداللهی، محمد دلیریان، هاشم قنبری، جلال کریمی، بهرام مشتاقی و اسکندر فیلابی (طلا) و خسرو نظافت دوست (نقره) – ابران در مکان نخست ایستاد.

- کشتی آزاد (۵ طلا، ۴ نقره و یک برنز): ابراهیم جوادی، محسن فرح وشی، منصور برزگر، حمید علیدوستی و اسکندر فیلابی (طلا)، سبحان روحی، محمد خرمی، رضا خرمی و رضا سوخته سرایی (نقره) و محمد رضا نوایی (برنز) – ایران اول شد.

- دو و میدانی مردان (۳ طلا، ۲ نقره و ۳ برنز): تیمور غیاثی (طلا در پرش ارتفاع)، جلال کشمیری (دو طلا در پرتاب های دیسک و وزنه)، محمد رضا انتظاری (دو نقره در ۴۰۰ و ۸۰۰ متر)، سلمان حسام (یک برنز در پرتاب دیسک)، فرامرز آصف (یک برنز در پرش سه گام) و یک مدال برنز در دوی ۴۰۰×۴ متر امدادی تیمی.

- دو و میدانی زنان (بی مدال)

- مشت زنی (۳ طلا، دو نقره و ۴ برنز): شریف دلارام، ماسیس هامبارسومیان و عبدالرضا انداوه (طلا)، عبدالرضا انضاری و جبار فعلی (نقره)، هاملت میناسیان، فرشید انتقامی، احمد پورافتخاری و وارتکس پارسانیان (برنز) – مقام دوم تیمی.

- وزنه برداری (۴ طلا، ۳ نقره ویک برنز): محمد نصیری، علی والی، هوشنگ کارگر نژاد و اکبر شکراللهی (طلا)، نصرالله دهنوی، ابراهیم پوردژم و حافظ حسنی (نقره)، مهدی عطار اشرفی (برنز)

- واترپلو (طلا)

- شیرجه مردان: کوروش خلیلی در شیرجه ازسکو (ششم)، محمد آذری در شیرجه از دایو ۱۰ متر (هشتم)

- شیرجه زنان (بدون مدال)

- شنای مردان (بدون مدال)

- ژیمناستیک زنان (بی مدال)

- ژیمناستیک مردان (بی مدال)

- تیراندازی مردان (بی مدال)

- دوچرخه سواری (۲طلا، یک نقره و ۲برنز): ۱۸۰ کیلومتر جاده تیمی (طلا)، ۱۰۰ کیلومتر تایم تریل تیمی (طلا)، ۴۰۰ متر مختلط تیمی (برنز)، خسرو حق گشا در ۴۰۰۰ متر انفرادی (برنز)، ۴۰۰۰ متر تعقیبی تیمی (نقره)

- بسکتبال مردان (ششم)

- بسکتبال زنان (چهارم)

- شمشیر بازی مردان (یک طلا، ۳ نقره و ۲ برنز): سابر تیمی (طلا)، پیروز آدمیت دراپه انفرادی (نقره)، اصغر پاشاپور در فلوره انفرادی (نقره)، فتحی در سابر انفرادی (نقره)، شفائی در سابر انفرادی (برنز) و فلوره تیمی (برنز)

- شمشیر بازی زنان (۲ طلا، یک نقره ویک برنز): فلوره تیمی (طلا)، اپه تیمی (طلا)، مهوش شفائی در فلوره انفرادی (نقره) و گیتی محبان در فلوره انفرادی (برنز)

- فوتبال (طلا)

- تنیس روی میز زنان (هفتم)

- تنیس روی میز مردان (ششم)

- تنیس مردان: مقام چهارم تیمی و تقی اکبر (مدال نقره انفرادی)، علی مدنی و کامبیز درفشی جوان (مدال نقره دوبل مردان)

- تنیس زنان: مقام پنجم تیمی

- والیبال مردان (مقام چهارم)

- والیبال زنان (مقام پنجم)

 

هشتمین دوره – ۱۹۷۸ ، بانکوک (تایلند)

ایران حضور نداشت.

 

نهمین دوره – ۱۹۸۲ ، دهلی نو (هند)

کاروان ورزشی ایران تنها در چهار رشته شرکت کرد و با کسب ۴ مدال طلا، ۴ نقره و۴ برنز در مکان هفتم بازیها قرار گرفت.

- کشتی آزاد (۳ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز): محمد حسین محبی، حسن محبی و رضا سوخته سرایی (طلا)، محمد حسین دباغی و عسکری محمدیان (نقره)، احمد رضایی و محمود گنجی (برنز) – ایران قهرمان شد.

- وزنه برداری (یک طلا  و ۲ نقره): علی پاکیزه جمع (طلا)، مهران اسلام پور و علی والی (نقره)

- دوچرخه سواری (۲ برنز): ۱۰۰ کیلومتر تایم تریل تیمی (برنز)، ۱۸۰ کیلومتر جاده تیمی (برنز)

- فوتبال (حذف در مرحله یک چهارم نهایی)

 

دهمین دوره – ۱۹۸۶ ، سئول (کره جنوبی)

 

 

 

کاروان ورزشی ایران در ده رشته ورزشی حضور پیدا کرد و با ۶ مدال طلا، ۶ نقره و ۱۰ برنز در مکان چهارم بازیها قرار گرفت.

 

- کشتی آزاد (۳ طلا، ۲ نقره و۴ برنز): عسکری محمدیان، مجید ترکان و علیرضا سلیمانی (طلا)، یعقوب نجفی جویبادی وحسن محبی (نقره)، اکبر فلاح، علی اکبر نژاد، حسین محبی و کاظم غلامی (برنز) – مقام دوم پس از کره جنوبی

- کشتی فرنگی (یک طلا، یک نقره و ۲ برنز): رضا سوخته سرایی(طلا)، رضا اندوز (نقره)، احد جوان صالح و فریدون بهنام پور (برنز)

- دوچرخه سواری (یک طلا و یک برنز): علی زنگی آبادی در ۳۰ کیلومتر تعقیبی انفرادی (طلا)، مهرداد افشاریان در ۴ کیلومتر انفرادی پیست (برنز)

- وزنه برداری (دو مدال برنز)

- واتر پلو (مقام چهام)

- هند بال (مقام پنجم)

- فوتبال (حذف در مرحله چهارم نهایی)

- جودو (یک برنز): مرتضی خدادای در ۶۰ کیلوگرم

- تکواندو(یک طلا و یک نقره): ابراهیم قادری (طلا) و علی حاجی پور (نقره)

 

یازدهمین دوره – ۱۹۹۰ ، پکن (چین)

 

 

 

کاروان ورزشی ایران با کسب ۴ مدال طلا، ۶ نقره و ۸ برنز با یک پله سقوط نسبت به دوره قبل در مکان پنجم قرار گرفت.

 

- کشتی آزاد (۳ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز): اویس ملاح، بهروز یاری و رضا سوخته سرایی (طلا)، رسول خادم و آیت واگذاری (نقره)، جلیل جهانشاهی و ایوب بنی نصرت (برنز) – مقام دوم پس از کره جنوبی

- کشتی فرنگی (۳ نقره و ۲ برنز): حسن یوسفی افشار، محمد نادری وعلیرضا لرستانی (نقره)، مجید سیم خواه، احد پازاج ومسعود قدیمی (برنز) – مقام سوم پس از کره جنوبی و چین

- تیراندازی زنان (بی مدال)

- شیرجه (بی مدال)

- واترپلو (مقام ششم در بین ۷ تیم)

- دو ومیدانی (یک برنز): منصور قربانی در پرتاب دیسک

- مشت زنی (یک نقره و دو برنز): علی اصغر کاظمی (نقره)، سیامک ورزیده و ایرج کیا رستمی (برنز)

- تنیس روی میز مردئان (مقام نهم تیمی)

- فوتبال (مدال طلا)

- بسکتبال (هفتم)

- جودو (بی مدال)

- وزنه برداری (بی مدال)

- دوچرخه سواری (بی مدال)

 

دوازدهمین دوره – ۱۹۹۴ ، هیروشیما(ژاپن)

 

 

 

در این دوره از بازیها، کاروان ورزشی ایران با ۹ مدال طلا، ۹ نقره و ۸ برنز(مجموع ۲۶ مدال) در مکان هفتم قرار گرفت.

 

- کشتی  آزاد (۶ طلا، یک نقره و دو برنز): نادر رحمتی، علی اکبر نژاد، بهروز یاری ، رسول خادم، امیر رضا خادم و ابراهیم مهربان (طلا)، ایوب بنی نصرت (نقره)، رضا صفایی و اویس ملاح (برنز)

- کشتی فرنگی (دو نقره): رضا سیم  خواه در ۴۸ کیلوو حسن بابک در ۹۰ کیلو

- جودو (یک نقره و یک برنز): محمود میران (نقره) و حسن احد پور(برنز)

- سوار کاری (یک برنز): در پرش با اسب

- کاراته (یک طلا، ۲ نقره و یک برنز): مازیار فرید خمامی (طلا)، آرش جوانشیر و سعید آشتیان (نقره) و وحید خواجه حسینی (برنز)

- تکواندو (یک طلا، ۲ نقره و یک برنز): فریبرز عسگری (طلا)، فرزاد ذرخش و ابراهیم سعادتی (نقره) و مجید امین ترابی (برنز)

- مشت زنی (یک طلا، یک نقره و ۲ برنز): ایوب پورتقی فرشچی (طلا)، محمدرضا صمدی (نقره)، انوشیروان نوریان و بهمن عزیزپور(برنز)

- تیراندازی زنان: (بی مدال)

- بسکتبال: (هشتم در میان نه تیم)

- تنیس (بی مدال)

- وزنه برداری (بی مدال)

- فوتبال (بی مدال)

- شنا وشیرجه(بی مدال)

- دوچرخه سواری (بی مدال)

- دو ومیدانی (بی مدال)

- والیبال مردان (مقام پنجم)

- واترپلو (مقام چهارم)

- والیبال ساحلی (مقام پنجم)

 

سیزدهمین دوره – ۱۹۹۸ ، بانگکوک (تایلند)

 

 

 

کاروان ورزشی ایران در ۲۲ رشته قدم به بازیها  نهاد و با کسب ۱۰ مدال طلا، ۱۱ نقره و ۱۳ برنز (۳۴ مدال) در مکان هفتم ایستاد.

 

- کشتی آزاد (۴ طلا، یک نقره ویک برنز): امیر توکلیان، علیرضا حیدری، عباس جدیدی و علیرضا رضایی (طلا)، بهنام طیبی (نقره) و محمد طلایی (برنز)

- کشتی فرنگی (یک مدال طلا): مهدی سبزعلی در ۱۳۰ کیلوگرم

- تکواندو(۱ طلا، یک نقره و ۳ برنز): مهدی بی باک (طلا)، مجید افلاکی (نقره)، بیژن مقانلو، مجید امین ترابی و حسن اصلانی (برنز)

- شنا (بی مدال)

- شیرجه (بی مدال)

- واترپلو (مقام پنجم)

- فوتبال (مدال طلا)

- دوچرخه سواری (یک طلا و یک برنز): قادر میزبانی در ۵۰ کیلومتر تایم تریل انفرادی (طلا) و امیر زرگری در ۴ کیلومتر تایم تریل انفرادی (مدال برنز)

- بسکتبال:(مقام هفتم)

- وزنه برداری (یک طلا، ۲ نقره و ۲ برنز): شاهین نصیری نیا (طلا)، محمد حسین برخواه و کوروش باقری (نقره)، سید مهدی پانزوان وحسین رضا زاده (برنز)

- شمشیر بازی (یک برنز): در سابر تیمی

- هند بال (مقام چهارم)

- مشت زنی (یک نقره  ویک برنز): محمد رضا صمدی (نقره) و روح الله حسینی (برنز)

- دو ومیدانی (یک نقره و یک برنز): حمید سجادی در ۳۰۰۰ متر با مانع (نقره) و جعفر باباخانی در همین ماده (برنز)

- کاراته (یک طلا و ۳ نقره): علیرضا کتیرایی (طلا)، علاءالدین نکویی فرد، مهدی عموزاده و علی شاملو زاده (نقره)

- جودو (یک نقره و ۳ برنز): محمود میران (نقره)، کاظم ساریخانی، آرش  میراسماعیلی و فرهاد معایی (برنز)

- تنیس تیمی و انفرادی (بی مدال)

- ژیمناستیک (بی مدال)

- قایقرانی مردان و زنان (بی مدال)

- تیراندازی  زنان (بی مدال)

- سوارکاری (مقام هفتم تیمی مردان)

- ووشو (یک نقره): حسین اوجاقی

 

چهاردهمین دوره – ۲۰۰۲ ، بوسان (کره جنوبی)

 

 

 

در چهاردهمین دوره بازیهای آسیایی، کاروان ورزشی ایران با ۱۵۰ ورزشکار حضور یافت و با کسب ۸ مدال طلا، ۱۴ نقره و ۱۴ برنز در مکان دهم قرار گرفت.

 

-کشتی آزاد (یک طلا، ۲ نقره و ۲ برنز): علیرضا حیدری (طلا)، علیرضا دبیر و عباس جدیدی (نقره)، مهدی حاجی زاده و محمد رضایی (برنز)

- کشتی فرنگی (۳ برنز): پرویز زیدوند، مسعود هاشم زاده و علیرضا غریبی

- جودو (یک طلا، یک نقره و ۳ برنز): مسعود حاجی آخوند زاده (طلا)، محمود میران ( یک نقره و یک برنز)، حامد ملک محمدی و عباس فلاح (برنز)

- کاراته (۲ طلاو ۳ نقره): علیرضا کتیرایی ومهران بهنام فر (طلا)، جاسم ویشگاهی، حسن روحانی و مهدی عمو زاده (نقره)

- تکواندو(یک طلا، یک نقره و ۲ برنز): هادی ساعی (طلا) بهزاد خداداد (نقره)، مجید افلاکی  وپروانه تاجی (برنز)

- والیبال (مدال نقره)

- فوتبال(مدال طلا)

- ووشو (یک طلا و یک نقره): حسین اوجاقی (طلا) و محمد آقایی (نقره)

- وزنه برداری (یک طلا، ۳ نقره و ۳ برنز): حسین رضا زاده (طلا)، محمد حسین برخواه، هادی پانزوان وکوروش باقری (نقره)، سید مهدی پانزوان، محمد علی فلاحتی نژاد و حسین توکلی (برنز)

- دوچرخه سواری (یک نقره): ۴ کیلومتر تعقیبی تیمی

- دو ومیدانی (یک نقره): عباس صمیمی در پرتاب دیسک

- تیراندازی زنان (یک نقره): در تیراندازی از فاصله ۱۰ متر تیمی

 

پانزدهمین دوره – ۲۰۰۶ ، دوحه (قطر)

 

 

 

کاروان ورزشی ایران با کسب یازده مدال طلا، پانزده مدال نقره و بیست و دو مدال برنز و مجموع چهل و هشت مدال در رده ششم جدول توزیع مدال در بازیهای اسیایی دوحه قرار گرفت.

 

اسامی مدال آوران کشورمان در پانزدهمین دوره بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶دوحه به شرح زیر است:

دوومیدانی

۸۰۰متر : احسان مهاجر شجاعی(برنز)

پرتاب دیسک : احسان حدادی (طلا)

 

بوکس

وزن منهای ۶۹کیلوگرم : محمد ستارپور(برنز)

وزن منهای ۸۱کیلوگرم : مهدی قربانی (برنز)

وزن منهای ۹۱کیلوگرم : علی مظاهری (طلا)

وزن به اضافه ۹۱کیلوگرم : جاسم دلاوری (برنز)

 

کانو و کایاک

کایاک دو نفره ۱۰۰۰متر مردان (نقره)

رضا رییسی و عباس صیادی

 

شطرنج

شطرنج تیمی : (برنز)

تیم ایران متشکل از احسان قائم مقامی ، الشن مرادی و آتوسا پورکاشیان

دوچرخه سواری

استقامت : مهدی سهرابی (نقره)

تایم تریل تیمی : (نقره)

حسین اکبری ، علیرضا حقی، قادر میزبانی و عباس سعیدی تنها

رشته مدیسن : (برنز)

مهدی سهرابی و امیر زرگری

رشته کایرین : (نقره)

حسین نجاتی ، عباس سعیدی تنها ، مهدی سهرابی و امیر زرگری

 

فوتبال : (برنز)

عادل کلاه کج، میلاد نوری ، پیمان منتظری ، سیدجلال حسینی ، علیرضا حقیقی ، محمد نوری ، جلال اکبری ، محمد غلامین، مهرداد اولادی ، حسین ماهینی، حسن رودباریان ، احسان خرسندی ، بهشاد یاورزاده ، شیث رضایی ، سعیدچاه جویی، محسن ارزانی ، مهرداد پولادی ، آرش برهانی ، مازیار زارع ، خسرو حیدری

 

شمشیربازی

 

اپه انفرادی : علی یعقوبیان (برنز)

اپه تیمی: (برنز)

سیامک عسگری ، محمد رضایی و حامد صداقتی ، علی یعقوبیان

 

هندبال : (برنز)

فرید علیمرادی ، رسول دهقانی ، الله کرم استکی ، علیرضا ربطی ، مصطفی ساداتی ، ایمان احسان نژاد، حسین شهابی ، علی اکبر خوش نویس ، مسعود زهرابی ، پیمان صادقی و حجت راه شناس ، سعید پورقاسمی ، محمدرضا جعفرنیا ، هانی زمانی ، محمدرضا رجبی

 

جودو

وزن منهای ۶۰کیلوگرم : مسعود حاجی آخوند زاده (برنز)

وزن منهای ۶۶کیلوگرم: آرش میراسماعیلی (نقره)

وزن به اضافه ۱۰۰کیلوگرم : محمدرضا رودکی (نقره)

وزن آزاد : محمود میران (نقره)

 

کاراته

وزن منهای ۶۰کیلوگرم : حسین روحانی (طلا)

وزن منهای ۶۵کیلوگرم : حسن روحانی (طلا)

وزن منهای ۷۰کیلوگرم : سعید فرخی (برنز)

وزن منهای ۷۵کیلوگرم : جاسم ویشگاهی (طلا)

وزن منهای ۸۰کیلوگرم : اسماعیل ترک زاد (برنز)

 

تکواندو

وزن منهای ۵۸کیلوگرم : بهزاد خداداد (برنز)

وزن منهای ۶۷کیلوگرم : علیرضا نصر آزادانی (برنز)

وزن منهای ۷۲کیلوگرم : هادی ساعی (برنز)

وزن منهای ۷۸کیلوگرم : مهدی بی‌باک (نقره)

وزن منهای ۸۴کیلوگرم : یوسف کرمی (طلا)

وزن به اضافه ۸۴کیلوگرم : مهدی نوایی (نقره)

وزن منهای ۷۲کیلوگرم بانوان : مهروز ساعی( برنز)

وزن به اضافه ۷۲کیلوگرم : افسانه شیخی (برنز)

 

وزنه برداری

وزن به اضافه ۱۰۵کیلوگرم : حسین رضازاده (طلا)

 

کشتی آزاد و فرنگی

کشتی آزاد

وزن ۶۰کیلوگرم : مراد محمدی (طلا)

وزن ۷۴کیلوگرم : علی اصغر بذری (طلا)

وزن ۸۴کیلوگرم : رضا یزدانی (طلا)

وزن ۹۶کیلوگرم : علیرضا حیدری (طلا)

وزن ۱۲۰کیلوگرم : فردین معصومی (نقره)

کشتی فرنگی

وزن ۵۵کیلوگرم : جاسم امیری (نقره)

وزن ۶۶کیلوگرم : حمید ریحانی (برنز)

وزن ۷۴کیلوگرم : داود عابدین زاده (نقره)

وزن ۹۶کیلوگرم : مسعود هاشم زاده (نقره)

وزن ۱۲۰کیلوگرم : مهدی شربیانی (نقره)

ووشو

وزن منهای ۵۶کیلوگرم : جلیل عطایی( برنز)

وزن منهای ۶۰کیلوگرم : علیرضا صحرانشین (نقره)

وزن منهای ۷۰کیلوگرم : خسرو مینو (برنز)

 

بسکتبال : (برنز)

مهدی کامرانی، صمدنیکخواه بهرامی، علیرضا هنردوست، آیدین نیکخواه بهرامی، حامد حدادی، پویا تاجیک، امیر امینی، سامان ویسی، ایمان زندی، حامد آفاق، کرم احمدیان، موسی نبی‌پور